Nigeria: władze były ostrzegane przed atakami Boko Haram – Amnesty International

Nigeria: władze były ostrzegane przed atakami Boko Haram

Nowe dowody wskazują na to, że nigeryjskie wojsko było wielokrotnie ostrzegane przed zbliżającymi się atakami Boko Haram w Baga i Monguno, w których zginęły setki osób. Nigeryjska armia nie podjęła jednak odpowiednich działań w celu ochrony ludności cywilnej, powiedziała Amnesty International.

Według wyższego rangą źródła wojskowego i innych dowodów zebranych przez Amnesty International dowódcy w bazie wojskowej w Baga regularnie informowali dowództwo w listopadzie i grudniu 2014 roku o groźbie ataku Boko Haram i wielokrotnie wnioskowali o posiłki. Inne źródła wojskowe i świadkowie poinformowali Amnesty International, że wojsko w Monguno dostało 25 stycznia z wyprzedzeniem ostrzeżenie przed atakiem Boko Haram.

– Z dowodów jasno wynika, że nigeryjscy dowódcy wielokrotnie ponieśli porażkę w spełnianiu spoczywającego na nich obowiązku ochrony ludności cywilnej w Baga i Monguno. Porażka ta miała miejsce pomimo wielokrotnych ostrzeżeń przed zbliżającym się zagrożeniem ze strony Boko Haram – powiedział Netsanet Belay, dyrektor programowy Amnesty International ds. Afryki.

– Te ataki powinny być impulsem dla Nigerii, Unii Afrykańskiej i wspólnoty międzynarodowej, by podjąć działania niezbędne do ochrony przed atakami Boko Haram setek tysięcy cywilów w północno-wschodniej Nigerii.

Według wyższego rangą źródła wojskowego na długo przed atakiem na Baga Wielonarodowe Połączone Siły Zadaniowe z siedzibą w mieście poinformowały dowództwo wojskowe w Abudży o pojawieniu sie patroli i nagromadzeniu bojowników Boko Haram. Powiedziały również dowództwu przed atakami, że z okolicznych miast i wsi zaczęły uciekać duże grupy cywilów.

Mówiąc o ataku na Baga, Dogon Baga oraz okoliczne miasta i wsie, jedno źródło wojskowe powiedziało Amnesty International: “Ten atak był oczekiwany, ponieważ Boko Haram dwa miesiące temu ostrzegało mieszkańców Baga i okolicznych wsi, że przyjdą zaatakować żołnierzy i cywilne JTF (Joint Task Force – Połączone Siły Zadaniowe)”.

Źródło powiedziało Amnesty International, że po ataku na Baga 3 stycznia członkowie Boko Haram poinformowali mieszkańców, że ich “następnym celem jest Monguno”. Cywile przekazali to następnie lokalnym oddziałom rządowym.

Jeden z mieszkańców Monguno powiedział Amnesty International: “Było ostrzeżenie. Wszyscy byli świadomi. Boko Haram przyszli w środę w zeszłym tygodniu (21 stycznia) i powiedzieli mieszkańcom (w Ngurno), by opuścili wioskę, bo zaatakują koszary. Mieszkańcy przekazali tę informację żołnierzom.

Władze Nigerii mają obowiązek podjąć wszelkie możliwe środki w celu ochrony ludności cywilnej, w tym poprzez pomoc w ewakuacji tych, którzy chcą uciec i przetransportowanie ich do bezpiecznych obszarów. Mają też obowiązek informowania ludności cywilnej o zagrożeniach i niebezpieczeństwach. Według świadków lokalne oddziały nie podjęły wysiłku, aby to zrobić.

29 stycznia Rada Pokoju i Bezpieczeństwa Unii Afrykańskiej ma przedyskutować możliwość wprowadzenia regionalnych sił przeciwko Boko Haram.

– Jeżeli takie siły zostaną rozmieszczone, ważne jest, aby miały wyraźny mandat do ochrony ludności cywilnej i aby wszystkie strony zaangażowane działały zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym i międzynarodowym prawem praw człowieka – powiedział Netsanet Belay.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

1241