Nigeria: Zdjęcia satelitarne pokazują przeraźliwą skalę ataku Boko Haram – Amnesty International

Nigeria: Zdjęcia satelitarne pokazują przeraźliwą skalę ataku Boko Haram

Zdjęcia dwóch sąsiadujących miasteczek, Bagi (160 kilometrów od stolicy regionu, Maiduguri) i Doron Baga (znana również jako Doron Gowon, 2,5 kilometra od Bagi), zostały zrobione 2 stycznia (przed atakami) i 7 stycznia (po atakach). Pokazują one jakich ogromnych zniszczeń dokonały ataki, pozostawiając ponad 3700 budynków uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. Inne sąsiadujące miejscowości tez ucierpiały w tych dniach.
– Te szczegółowe zdjęcia pokazują skalę zniszczeń dwóch miejscowości o katastrofalnych rozmiarach. Jedna miejscowość została niemal zniesiona z powierzchni ziemi w przeciągu 4 dni – powiedziała Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii Amnesty International.

– Ze wszystkich ataków Boko Haram zanalizowanych przez Amnesty International, te są dotychczas największymi. Jest to przykład bezpośredniego ataku na ludność cywilną, której domy, szpitale i szkoły zostały zrównane z ziemią.
Analizy przedstawiają tylko dwie miejscowości spośród wielu innych, które padły ofiarą serii ataków Boko Haram rozpoczętych 3 stycznia 2015.

W Badze, gęsto zaludnionym miasteczku o powierzchni mniejszej niż 2 kilometry kwadratowe, uszkodzono lub całkowicie zniszczono ogniem około 620 budynków.

W Doron Baga ponad 3100 budynków zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez ogień, co objęło większość 4 kilometrów kwadratowych powierzchni miasteczka. Wiele drewnianych łodzi rybackich widocznych na zdjęciu z 2 stycznia wzdłuż wybrzeża nie są już widoczne na zdjęciu z 7 stycznia, co wiąże się ze świadectwem naocznych świadków o desperackiej ucieczce mieszkańców na łodziach przez Jezioro Czad.

Tysiące ludzi uciekło przed przemocą przez granice do Czadu i do innych części Nigerii, w tym do Maiduguri, stolicy stanu Borno. Dołączyli oni do setki tysięcy uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych, którzy już nadwyrężają możliwości społeczności i instytucji państwowych, które zaoferowały im gościnę. Amnesty International wzywa rządy Nigerii i Czadu, by zapewniły, że ci przesiedleni ludzie otrzymają odpowiednią pomoc humanitarną.

Zniszczenia pokazane na tych zdjęciach są zgodne z przerażającymi świadectwami, które zebrała Amnesty International. Wywiady z naocznymi świadkami, jak również z lokalnymi urzędnikami i aktywistami praw człowieka, sugerują, że Boko Haram zabiło setki cywilów.

Mężczyzna w wieku około 50 lat powiedział Amnesty International co wydarzyło się podczas ataku:

– Zabili tak wiele osób. Widziałem może ok. setki osób zabitych wtedy w Badze. Uciekałem w kierunku buszu. Kiedy biegliśmy, strzelali i zabijali.

Ukrył się w buszu i został później znaleziony przez bojowników Boko Haram, którzy trzymali go w Doron Baga przez 4 dni.

Ci, którzy uciekli opisują, jak widzieli wiele ciał leżących w buszu.

Nie wiem ile ich było, ale ciała leżały wszędzie, gdzie patrzyłyśmy – powiedziała jedna z kobiet.

Inny świadek opisywał jak Boko Haram strzelali zabijając nawet małe dzieci i kobiety w ciąży.

Nowonarodzony chłopczyk wyszedł już w połowie, ale ona wtedy zmarła – powiedział.

Bojownicy Boko Haram wielokrotnie atakowali społeczności za ich rzekomą współpracę z siłami bezpieczeństwa. Miasta, które tworzyły wspierane przez państwo grupy zbrojne znane jako Cywilne Połączone Siły Zadaniowe (CJTF), cierpiały z powodu szczególnie brutalnych ataków. CJTF były aktywne w Badze i wysokiej rangi urzędnik wojskowy potwierdził poufnie Amnesty International, że wojsko angażowało ich członków w ataki na Boko Haram. Świadek powiedział Amnesty International, że w czasie ataku na Bagę słyszał bojowników Boko Haram mówiących, że szukają członków CJTF. Chodzili od domu do domu zabijając mężczyzn w wieku odpowiednim do walki.

Po ataku na Bagę, świadkowie opisali, jak członkowie Boko Haram pojechali do buszu i otoczyli kobiety, dzieci i osoby w podeszłym wieku, którzy uciekli. Według jednej kobiety, która była przetrzymywana przez 4 dni
Boko Haram porwali około 300 kobiet i trzymali nas w szkole w Badze. Wypuścili starsze kobiety, matki i większość dzieci po czterech dniach, ale nadal przetrzymują młodsze kobiety.
Amnesty International wzywa Boko Haram do zaprzestania zabijania cywilów. Umyślne zabijanie cywilów i niszczenie ich mienia stanowią zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości oraz muszą zostać należycie zbadane.

Rząd powinien podjąć wszelkie możliwe kroki prawne w celu przywrócenia bezpieczeństwa w północno-wschodniej części kraju i zapewnienia ochrony ludności cywilnej.

– Jak do tej pory izolacja Bagi w połączeniu z faktem, że Boko Haram utrzymuje kontrolę nad obszarem oznaczała, że ustalenie, co tam się działo, było bardzo trudne. Mieszkańcy nie byli w stanie wrócić, by pochować zmarłych, nie mówiąc już o policzeniu ofiar. Dzięki zdjęciom satelitarnym i relacjom świadków obraz ataków Boko Haram jest coraz jaśniejszy – powiedziała Aleksandra Zielińska.

– W tym tygodniu nigeryjski dyrektor Informacji Obronnych stwierdził, że liczba osób zabitych w Badze, w tym bojowników Boko Haram, “nie przekroczyła 150”. Zdjęcia i relacje osób, które przeżyły atak, świadczą,  że liczba ofiar może być znacznie wyższa.

Tło wydarzeń

Baga i Doron Baga to miasta położone nad Jeziorem Czad, w północno-wschodniej części stanu Borno w Nigerii.
Amnesty International zleciła wykonanie zdjęć satelitarnych komercyjnej firmie DigitalGlobe, z którą współpracuje od wielu lat.

Bojownicy Boko Haram zaatakowali Bagę i okoliczne miasta i wioski 3 stycznia tego roku. O 6 rano zaatakowali bazę wojskową międzynarodowych Połączonych Sił Zadaniowych (MNJTF). Po otoczeniu żołnierzy w bazie bojownicy Boko Haram zaatakowali Bagę, Doron Baga i inne wioski w okolicy.

Od 2009 roku Boko Haram umyślnie atakuje cywilów. Zginęło tysiące osób, setki zostało porwanych, a setki tysięcy zmuszonych do ucieczki z domów. Z badań Amnesty International wynika, że w 2014 roku bojownicy Boko Haram zabili  ponad 4000 cywilów.

Zdjęcia satelitarne do pobrania

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

1251