Nikaragua: Stop represjom wobec demonstrantów. Co najmniej 30 osób zabitych – Amnesty International

Nikaragua: Stop represjom wobec demonstrantów. Co najmniej 30 osób zabitych

Władze Nikaragui muszą natychmiast zaprzestać represjonowania demonstrantów i przestrzegać ich prawa do protestów - podkreśla Amnesty International, po tym, jak co najmniej 30 osób zostało zabitych w trakcie przeprowadzonej w piątek akcji wymierzonej przeciwko opozycji.

“Ostra i agresywna reakcja władz na demonstracje wywiera bardzo negatywny wpływ na prawa człowieka w Nikaragui. Rzeź demonstrantów, w tym kilku młodych studentów, którzy po prostu korzystali ze swoich praw do wolności wyrażania opinii i pokojowych zgromadzeń, zostanie zapamiętana jako jeden z najmroczniejszych rozdziałów w najnowszej historii narodu”- powiedziała Erika Guevara-Rosas, dyrektorka Amnesty International w obu Amerykach.

“Zamiast siać terror i demonizować demonstrantów, rząd musi zaangażować się w dialog ze wszystkimi przedstawicielami społeczeństwa, w tym z ofiarami represji, aby znaleźć pokojowe rozwiązanie w tej trudnej sytuacji. Prezydent Ortega nie powinien kontynuować rządzenia bez podejmowania próby dialogu, konsultacji i poszanowania praw człowieka Nikaraguańczyków.”

Demonstracje przeciwko rządowi rozpoczęły się 18 kwietnia w odpowiedzi na reformy systemu ubezpieczeń społecznych. W czwartkowym wystąpieniu w radiu, wiceprezydent Rosario Murillo nazwał protestujących „wampirami, którzy potrzebują krwi w celu realizacji swoich politycznych planów”.

Represje rządowe przeciwko demonstrantom nasiliły się w piątek, 20 kwietnia – wtedy Amnesty International otrzymało raporty, że służby bezpieczeństwa zaatakowały protestujących w kilku miejscach, w tym w stolicy Managua, i otoczyły grupę studentów na lokalnym uniwersytecie.

Według Committee to Protect Journalists, od czasu rozpoczęcia demonstracji jeden z dziennikarzy został zabity, co najmniej dziewięciu odniosło rany, sprzęt co najmniej dwóch z nich został skradziony natomiast pięciu niezależnym stacjom telewizyjnym zakazano transmisji wydarzenia.

Amnesty International wzywa władze Nikaragui do bezzwłocznego przeprowadzenia kompleksowego i niezależnego dochodzenia przez cywilne organy instytucji państwowych, które obejmie wszystkie zarzuty nadmiernego użycia siły przez państwowe służby bezpieczeństwa, a także wszelkie podnoszone zarzuty przestępstw popełnianych przez podmioty niepaństwowe. Ponadto wszyscy podejrzani muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności w uczciwych procesach. Państwo musi zagwarantować prawo ofiar do prawdy, sprawiedliwości i odszkodowania, oraz stworzyć warunki niezbędne do zagwarantowania ludziom prawa do wolności słowa, pokojowego zgromadzania się i dostępu do informacji.

Raport” Nikaragua: represje wobec demonstrantów>>>

Zdjęcie w nagłówku: Protest w Nikaragui przeciwko reformom systemu ubezpieczeń społecznych, 18 kwietnia 2018. Copyright: Carlos Herrera/Amnesty International
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

Powiązany temat

Rosja/Ukraina: Rosyjskie ataki na Kijów i inne miasta na terytorium Ukrainy stanowią wyraźny przejaw eskalacji agresji i naruszenia praw człowieka

16581