?Nikt nie jest ponad prawem? – Amnesty domaga się aresztowania Prezydenta Sudanu – Amnesty International

?Nikt nie jest ponad prawem? – Amnesty domaga się aresztowania Prezydenta Sudanu

W reakcji na dzisiejsze orzeczenie Międzynarodowego Trybunału Karnego ws. aresztowania prezydenta Sudanu Omara al-Baszira, oskarżonego o zbrodnie przeciwko ludzkości oraz zbrodnie wojenne, Sekretarz Generalna Amnesty International Irene Khan oświadczyła, że prezydent Baszir musi oddać się ręce międzynarodowej sprawiedliwości.

Dzisiejsza decyzja jest bezprecedensowym krokiem w historii konfliktu w Darfurze, w którym zginęło już ponad 300 tysięcy osób, setki tysięcy zostało zgwałconych, a miliony zmuszono do opuszczenia swoich domów.

-Ogłoszenie tej decyzji jest ważnym sygnałem – zarówno dla Darfuru, jak i dla reszty świata –  że sprawcy poważnych pogwałceń praw człowieka staną przed sądem, niezależnie od tego, jak są silni-, powiedziała Khan.

-Nikt nie jest ponad prawem. Jeżeli jesteś oskarżony o zbrodnię, musisz poddać się procesowi. Prezydent Baszir będzie miał taką możliwość przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym- – powiedziała Khan.

Sudańska konstytucja zapewnia głowie państwa immunitet na czas urzędowania. Jednakże, żaden immunitet nie zwalnia od odpowiedzialności za zbrojnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Władze sudańskie mają obowiązek aresztowania każdego, objętego nakazem aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego zgodnie z rezolucją 1593 (2005) Rady Bezpieczeństwa ONZ, zobowiązującego Sudan do współpracy z MTK. Według Amnesty International, jeżeli Prezydent Baszir opuści Sudan, każde państwo, w którym się znajdzie, będzie zobowiązane do odmówienia mu schronienia i niezwłocznego aresztowania go oraz  przekazania MTK.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3193