Noc Filmów o Prawach Człowieka – Kino Przedwiośnie, Łódź, 14 X 20:30

20.30 „Dzieci z Leningradzkiego”

 

Nominowany do Oscara dokument Hanny Polak o bezdomnych dzieciach w Moskwie.

 

21.10 „Stop Przemocy Wobec Kobiet” – filmy z kampanii Amnesty International [„Amina Lawal”, „W obronie kobiet, w obronie praw – obrończynie praw człowieka”, „Zbrodnie przeciw kobietom podczas konfliktów zbrojnych”]

 

21.40. „Niebieskoocy”

 

Film oferuje widzom szansę obejrzenia zapisu warsztatu prowadzonego przez jedną z najsłynniejszych amerykańskich trenerek warsztatów różnościowych, Jane Elliott.

 

Elliott uważa, że „osoba która wychowała się w amerykańskim społeczeństwie jest ukształtowana do bycia rasistą/tką. Żyjemy w różnych światach, jeden jest czarny, a drugi biały”. W przeciwieństwie do najczęściej spotykanych metod pracy z grupą, Elliott uważa, że ważne jest aby biali doświadczyli na sobie emocjonalnego wymiaru dyskryminacji.

 

W „Niebieskookich” obserwujemy grupę 40 osób. Są wśród nich nauczyciele/lki, policjanci/tki, pracownicy/ce administracji i pomocy społecznej. Osoby kolorowe, białe, kobiety i mężczyźni. Wobec osób o niebieskich oczach Elliott stosuje pseudonaukową teorię mającą tłumaczyć ich niższość, testy na inteligencję, które są stronnicze kulturowo oraz jawną dyskryminację. Widzimy jak, w ciągu zaledwie kilku godzin przebywania w atmosferze takiego reżimu, dorosłych ludzi opanowuje przygnębienie i roztargnienie, mają trudności z wykonaniem najprostszych poleceń.

 

Podejście Jane Elliott jest szczególnie trafne dzisiaj. Pokazuje niezbicie, że nawet bez prawnej dyskryminacji, mowa nienawiści, obniżone oczekiwania i odrzucające traktowanie mogą mieć niszczycielski wpływ na osiągnięcia osób z grup mniejszościowych. Czarni członkowie grupy przypominają pozostałym, że są poddawani takiemu stresowi nie tylko przez kilka godzin podczas warsztatu, ale każdego dnia, przez całe życie. Elliott podkreśla że mechanizmy działania seksizmu, homofobii i ageismu są takie same.

 

[opis z bezuprzedzen.org]

 

23.10 „Stop Przemocy Wobec Kobiet”  część druga

 

0.00 „Gdyby żółwie mogły latać” [film fabularny, Francja/Iran/Irak 2004]

 

Film opowiada o grupce kurdyjskich dzieci w przededniu inwazji amerykańskiej na Irak. 13-letni Soran, przywódca grupy, pilnuje… odminowywania pól. Znalezione i zabezpieczone miny stają się obiektem wymiany. Dzieci, aby przeżyć, muszą nauczyć się radzić w okropnym okresie historii swego narodu.

 

1.30 „Krwawa niedziela” [Irlandia/Wielka Brytania 2001]

 

Oparta na faktach historia pokojowego marszu w północnoirlandzkim Derry, 30 stycznia 1972. Złoty Niedźwiedź w Berlinie, Nagroda Publiczności w Sundance.

 

„Bloody Sunday” poraża na każdym poziomie – od samej historii (brytyjscy spadochroniarze mordują 14 bezbronnych uczestników pokojowego marszu), po każdy element filmowego obrazu. Nie dla widzów ze skłonnością do zawrotów głowy – zdjęcia z ręki przenoszą nas w sam środek akcji ze wszystkimi tego konsekwencjami, stwarzając miejscami iluzję, że mamy do czynienia z dokumentalną rejestracją wydarzeń. Do tego mistrzowski montaż (jak przenikanie się przygotowań do marszu z odprawą w brytyjskim sztabie) i fantastyczne aktorstwo.

 

[Maciek Sienkiewicz, Fluid]

 

Dziękujemy Hannie Polak za udostępnienie „Dzieci z Leningradzkiego”, a Agacie Teutsch WenDo za „Niebieskookich”.

 

Zapraszamy serdecznie!

Tematy