Norwegia: Władze muszą zatrzymać deportację Taibeh i jej rodzeństwa do Afganistanu! – Amnesty International

Norwegia: Władze muszą zatrzymać deportację Taibeh i jej rodzeństwa do Afganistanu!

Dwudziestoletnia Taibeh Abbasi wraz z dwoma braćmi, Eshanem (16 lat) i Yasinem (22 lata) są w drodze do Afganistanu, jednego z najbardziej niebezpiecznych państw na świecie

Norweskie władze muszą natychmiast zatrzymać deportację Taibeh oraz jej rodzeństwa do Afganistanu, gdzie będą narażeni na poważne ryzyko naruszeń praw człowieka, ostrzega Amnesty International.

W sobotę Taibeh (20 lat), Eshan (16 lat) i Yasin Abbasii (22 lata) wraz ze swoją matką zostali deportowani z Norwegii do Istambułu. Ze względu na zły stan zdrowia, matka może zostać zabrana z powrotem do Norwegii, ale dzieci w każdej chwili mogą zostać przewiezione do Kabulu.

Wyrwanie tej trójki dzieci z ich społeczności, w której żyły ponad 7 lat oraz deportacja do strefy konfliktu jest niedorzecznym użyciem siły

– powiedział Massimo Moratti, Zastępca Dyrektora ds. Europy w Amnesty International.

“Afganistan nie jest bezpiecznym miejscem, do którego można wracać, i jeśli ta bezduszna i niepotrzebna deportacja zostanie dokończona, oznaczać to będzie nie tylko rozdzielenie rodziny, ale także zagrożenie dla życia trójki młodych ludzi i odebranie im przyszłości”.

Taibeh Abbasi urodziła się w Iranie, jej rodzice są Afgańczykami. W 2012 roku wraz z braćmi i matką uciekli do Norwegii. Taibeh jest odważną obrończynią praw człowieka, która przy pełnym wsparciu społeczności z Trondheim walczyła o swoją rodzinę.

Norweski rząd usprawiedliwia deportację rodziny twierdząc, że Afganistan jest bezpiecznym miejscem do odsyłania ludzi. To twierdzenie jest jednak sprzeczne z wysokimi rangą raportami na temat udokumentowanej przemocy w całym kraju. Na początku czerwca Institute for Peace and Economics wskazał Afganistan jako najmniej bezpieczny kraj na świecie.

Miejsce pobytu rodziny w Stambule nie jest znane, ale odkąd rodzina została zabrana na pokład samolotu w sobotę rano, ma bardzo ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym.

“Ta deportacja jest symbolem okrutnej i nieludzkiej polityki wielu europejskich rządów, które przymykają oczy na to, jak w rzeczywistości wygląda życie w Afganistanie, tylko po to by zwiększyć liczbę deportacji” – powiedział Massimo Moratti.

Norwegia musi natychmiast zmienić tą bezduszną decyzję i zezwolić rodzeństwu na powrót do ich domu i przyjaciół w Norwegii. Ponadto Norwegia musi zatrzymać niebezpieczne i nielegalne zawracanie do Afganistanu wszystkich osób, które poszukują ochrony. Norwegia oraz Turcja muszą zapewnić, że rodzina może kontaktować się z zewnętrznym światem, może otrzymać pomoc prawną oraz wsparcie od organizacji.

Prawdopodobnie 10 norweskich urzędników imigracyjnych jest obecnie w Stambule eskortując rodzeństwo do Kabulu.

Od 2017 roku, ponad 280 000 osób podpisało petycję Amnesty International wzywając norweski rząd do zatrzymania deportacji Taibeh i jej rodziny.

Norwegia wydaje się deportować więcej Afgańczyków niż jakikolwiek inny europejski kraj. Według władz Afganistanu, w pierwszych 4 miesiącach 2017 roku 32% (97 z 304) wykonanych przymusowych powrotów z Europy, zostało przeprowadzonych z Norwegii.

W 2018 roku, w Afganistanie, ONZ udokumentowała najwyższy wskaźnik śmierci cywilów, w tym, najwyższy w historii wskaźnik liczby zabitych dzieci zabitych podczas konfliktu. 11 000 ofiar, w tym 3 804 zabitych oraz 7 189 rannych.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

27619