Norwegia: Zmiany w ustawie o prawnym uzgadnianiu płci – Amnesty International

Norwegia: Zmiany w ustawie o prawnym uzgadnianiu płci

6 czerwca 2016 roku Parlament Norwegii uchwalił ustawę dotyczącą prawnego uzgodnienia płci.

Dzięki niej osoby transpłciowe będą mogły skorzystać z szybkiej, dostępnej i przejrzystej procedury prawnego uznania płci. Co najważniejsze, pozwoli to osobom samodzielnie określać własną płeć. Tym samym w Norwegii kończy się obowiązek spełniania obowiązkowych i dyskryminujących wymogów, które naruszają szereg praw człowieka.

Parlament nie wprowadził poprawek do brzmienia ustawy zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia, co oznacza ogromy przełom dla praw osób transpłciowych w Norwegii. Więcej informacji na temat zapisów nowej ustawy można przeczytać tutaj.

Oznacza to, że John Jeanette może w końcu otrzymać dokumenty, które potwierdzają jej płeć!

Tło:

John Jeanette była bohaterką Maratonu Pisania Listów 2014.

Dla przyjaciół John Jeanette to po prostu Jeanette. Ale publicznie używa dwóch imion, aby podkreślić, jak osoby transpłciowe są dyskryminowane w Norwegii.

Gdy w 2010 roku ujawniła się jako osoba transpłciowa, stosunkowo łatwo przyszła jej zmiana imienia. Nie mogła jednak dokonać prawnie korekty płci. Powiedziano jej bowiem, że żeby to zrobić, musi poddać się obowiązkowej „rzeczywistej zmianie płci” przeprowadzanej przez Szpital Uniwersytecki w Oslo.

Procedura ta opierała się na dość brutalnej praktyce z lat siedemdziesiątych, w ramach której m.in. usuwa się narządy płciowe, czyli sterylizuje. Wymagana była także diagnoza psychiatryczna, ponieważ transpłciowość jest traktowana jako „zaburzenie psychiczne”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

7152