Nowa kampania przeciwko mowie nienawiści i przestępstwom z nienawiści w Polsce – Amnesty International

Nowa kampania przeciwko mowie nienawiści i przestępstwom z nienawiści w Polsce

Niszcząca retoryka podziałów i podsycania strachu doprowadziła do rozpowszechnienia się hejtu, mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści w Polsce. Nowa kampania Amnesty przypomina, że każdy ma prawo do bezpieczeństwa i życia wolnego od przemocy, poniżenia i dyskryminacji.

„Słowa to czyny. Hejt to tylko początek” – to hasło będzie towarzyszyć kampanii #NIEnawiść. – Chcemy zwrócić uwagę, że słowa same w sobie mogą ranić, ale są szczególnie niebezpieczne, bo mogą prowadzić do przemocy motywowanej uprzedzeniami – powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska. –  Historia pokazała, że niszcząca retoryka podziałów, obarczania winą i podsycania strachu prowadzi ostatecznie do przemocy.

Amnesty zwraca uwagę, że prawo do bezpieczeństwa i życia wolnego od przemocy, poniżenia i dyskryminacji przynależą każdemu, a hejt i mowa nienawiści są próbą zaprzeczenia tych praw i prowadzą do przestępstw z nienawiści. Nowa kampania przeciwko nienawiści będzie skupiała się na budowaniu wspólnoty ludzi, którzy chcą żyć w społeczeństwie opartym na empatii, otwartości i szacunku poprzez działania edukacyjne, aktywistyczne i rzecznicze.

Tło

W 2015 roku Amnesty International opublikowała raport „Dotknięci przez nienawiści, zapomniani przez prawo. Brak spójnego systemu zwalczania przestępstw z nienawiści w Polsce”, który pokazywał, jak groźne i długotrwałe skutki mają przestępstwa z nienawiści dla jednostek, ich bliskich i całych społeczności.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Stop dyskryminacji romskich uchodźców!

13093