Nowa nadzieja dla ofiar katastrofy przemysłowej w Bhopalu? – Amnesty International

Nowa nadzieja dla ofiar katastrofy przemysłowej w Bhopalu?

12 listopada amerykańska firma Dow Chemical powinna pojawić się w sądzie w Indiach, by odpowiedzieć za katastrofę przemysłową w Bhopalu. Sądową walkę może wesprzeć pierwszy hollywoodzki film o tragedii sprzed 30 lat, który jutro wchodzi do kin w Stanach Zjednoczonych.

– Ten wypadek nie był nie do uniknięcia. Są dowody, które jasno pokazują, że firmy odpowiedzialne za bezpieczeństwo fabryki nie zagwarantowały odpowiednich standardów zarówno przed, jak i w trakcie wycieku gazu – mówi aktor Martin Sheen, który zagrał główną rolę w filmie “Bhopal: A Prayer for Rain” (“Bhopal: modlitwa o deszcz”) i włączył się w walkę o sprawiedliwość dla ofiar katastrofy z 1984 roku.

Zwiastun filmu:

Szacuje się, że 10 tysięcy ludzi zginęło bezpośrednio w wyniku toksycznego wycieku, a ponad pół miliona ludzi ucierpiało i stara się o zadośćuczynienie i oczyszczenie skażonego terenu. Firma Union Carbide przez 30 lat unikała odpowiedzialności karnej w Indiach, a concern Dow Chemical, który ją przejął, odmawia oczyszczenia opuszczonego terenu fabryki.
– Dow stara się pokazywać katastrofę w Bhopalu jako wydarzenie historyczne, ale tak nie jest. Pozostawiona fabryka wciąż truje mieszkających w Bhopalu ludzi. – podkreśla Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International. – Prezydent Barack Obama i indyjski premier Narendra Modi podczas niedawnego spotkania podkreślali, że ich kraje łączy głęboko zakorzenione pragnienie sprawiedliwości i równości. Oba kraje muszą stawić czoło koncernom takim jak Dow. Międzynarodowe inwestycje nie mogę się odbywać kosztem życia ludzi. – dodała.
12 listopada Dow Chemical ma stanąć przed sądem w Indiach, ale jest obawa, że kolejny raz zignoruje indyjskie władze. Amnesty International wzywa zarówno Dow Chemical, jak i władze państw do działania. Społeczność Bhopalu będzie bohaterem tegorocznej międzynarodowej akcji Amnesty International Maraton Pisania Listów. Miliony ludzi na całym świecie będą mogły podjąć działanie, by wesprzeć ofiary tragedii w ich walce.

Już dzisiaj możesz podjąć działanie, wzywając amerykańską firmę Dow, właściciela fabryki, żeby wziął na siebie odpowiedzialność za katastrofę wysyłając e-mail lub tweet do władz koncernu Dow:

Twitter:
Over 22,000 died after 1984 #Bhopal gas leak. Take action! #Justice4Bhopal owl.li/DGpcE @DowChemical #WhereArtDow

E-maile można kierować do:
Andrew N. Liveris, prezes Dow Chemical Company: anliveris@dow.com Louis A. Vega, dyrektor globalny Dow Chemical Company: LAVega@dow.com

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokaż FIFA czerwoną kartkę! #PayUpFIFA

1284