Nowy Sekretarz Generalny Amnesty International

-Jestem zaszczycony możliwością przewodniczenia tej organizacji w jej walce na rzecz zakończenia represji i niesprawiedliwości,- powiedział Salil Shetty. -Amnesty International jako wiodący głos sprzeciwiający się łamaniom praw człowieka jest nam teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, gdyż oprócz tradycyjnych wyzwań związanych z prawami człowieka stoją przed nami nowe wyzwania istotne dla całego świata.-
Salil Shetty, który jest ekspertem ds. ubóstwa oraz praw człowieka mocno podkreśla pilną potrzebę uzyskania od rządów zapewnienia, że prawa człowieka zawsze będą stały w centrum ich wysiłków na rzecz zniwelowania ubóstwa. Liderzy światowi spotkają się już we wrześniu w siedzibie ONZ w Nowym Roku, aby przedyskutować postęp w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, największej inicjatywy ONZ poświęconej ubóstwu. Salil Shetty jest zachwycony poświęceniem ponad 2,8 mln sympatyków Amnesty International z całego świata w ich pracy na rzecz ochrony praw człowieka.
-Gdziekolwiek bym nie podróżował, Amnesty Interntaional jest wysoce ceniona za swoją pracę u źródeł, wysoką jakość badań oraz skuteczne kampanie,- powiedział Salil Shetty. -Solidarność i zaangażowanie naszych sympatyków połączone z siłą naszych analiz jest potężną siłą na rzecz zmian, co Amnesty zresztą udowodniła w ciągu ostatnich dekad.-
Podkreślając swoje priorytety, Salil Shetty powiedział, że chce dalej rozwijać kluczowe wartości Amnesty International. Zaznaczył potrzebę dalszego prowadzenia kampanii na rzecz wzmocnienia rozliczeń odpowiedzialności oraz postawienia przed wymiarem sprawiedliwości osób odpowiedzialnych za łamania praw człowieka. Pozostałe obszary na których ma zamiar skupić się nowy Sekretarz Generalny to wzmocnienie wysiłku na rzecz zakończenia bezprawnych przetrzymań, abolicja kary śmierci, zakończenia dyskryminacji oraz ochrona praw migrantów.
Salil Shetty podkreśla niepodzielność wszystkich praw oraz potrzebę znalezienia nowej drogi ku bardziej systematycznemu połączeniu praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych z obywatelskimi i politycznymi. Przez ostatnie sześć lat Salil Shetty był Dyrektorem Milenijnej Kampanii ONZ przeciw ubóstwu, która wzywała do większej odpowiedzialności i rozliczania rządów za ich działania na rzecz zwalczania głodu, chorób i analfabetyzmu. Udało mu się uzyskać silne poparcie zarówno społeczeństwa obywatelskiego, mediów, sektora prywatnego jak równiez rządów lokalnych dla Milenijnych Celów Rozwoju.
KONIEC/

Tematy