W 2020 roku Stowarzyszenie Amnesty International obchodzi 30-ste urodziny! Dołącz do celebracji praw człowieka! #30AmnestyPL #Pokolenieprawczłowieka

Antologia "Wierzymy w wolność"

Antologia „Wierzymy w Wolność”

Z okazji jubileuszu realizujemy wyjątkowy projekt, który powstaje we współpracy z polskimi twórcami i agencją kreatywną 180heartbeats+JUNG v MATT. „Wierzymy w wolność” to zbiór opowiadań o prawach człowieka. Opowiadania ze zbioru “Wierzymy w wolność” będą cyklicznie publikowane na naszej stronie.

W projekcie wzięli udział: Sylwia Chutnik, Martyna Bunda, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman i Ludwika Włodek. Wypełnij formularz i zapisz się, aby pobrać publikowane przez nas opowiadania!

30 lat Dobrych Wiadomości

Chcielibyśmy przedstawić wyjątkowe osoby, o których los organizacja walczyła w czasie ostatnich 30 lat. Będą to Dobre Wiadomości! Publikujemy w tym wpisie historie osób z całego świata. Śledźcie nasze kanały w mediach społecznościowych, aby ich nie przegapić.

Serkalem Fasil z synem Nafkotem i mężem Eskinderem Nega
30 lat Amnesty International w Polsce

Najbliższe wydarzenia, które organizujemy w ramach 30-lecia:

W ramach obchodów 30-lecia Amnesty International w Polsce planujemy organizację wydarzeń i akcji, które chcemy z Wami współtworzyć.

10 października o godzinie 17 spotykamy się na debacie online o prawach człowieka: „Prze/yszłość to dziś. Jak wyzwania dla praw człowieka zmienią się w nadchodzącym czasie?”. Naszymi gośćmi będą:

  • Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich 2015-2020,
  • Marzanna Pogorzelska, edukatorka i rzeczniczka ds. równego traktowania Uniwersytetu Opolskiego,
  • Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018 i finalista Global Teacher Prize 2020,
  • Miłosz Herka, aktywista i działacz młodego pokolenia, reprezentant Polski w Amnesty Global Youth Collective.

Spotkanie poprowadzi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

→ Dołącz do wydarzenia na Facebooku!
→ Więcej o wydarzeniu.

Śledź #30AMNESTYPL w social mediach

→ 30-lecie Amnesty PL: Curated tweets by amnestyPL

Nasza praca na rzecz praw człowieka nie byłaby możliwa, gdyby nie Wy. Wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego z okazji tego jubileuszu to my chcemy złożyć Wam życzenia. Napisz nam na Facebooku, czego możemy Ci życzyć z okazji naszych 30-tych urodzin!

30 lat Amnesty International w Polsce

DOŁĄCZ!

Zostań obrońcą praw człowieka! Dzięki regularnemu wsparciu razem możemy działać na rzecz praw człowieka!

Pierwsze spotkanie krajowe Amnesty Polska

Poznaj historię Amnesty International w Polsce

Dokładnie 6 czerwca 1990 roku sąd w Gdańsku zarejestrował Stowarzyszenie Amnesty International w Polsce. 30 lat temu powstanie organizacji wspierali m.in. działacze demokratycznej opozycji, budujący w Polsce podstawy społeczeństwa obywatelskiego.

→ Przeczytaj o początkach Stowarzyszenia Amnesty International.

→ Przeczytaj wywiad z Julią Sherwood, która wspierała rozwój Amnesty w Polsce w latach 90.

Pierwsze akcje miały miejsce już w czasach PRL

W 1975 roku Emil Morgiewicz i Adam Wojciechowski (b. więźniowie sumienia) zostali członkami Amnesty International i założyli pierwszą, nieformalną grupę Amnesty International w Polsce. Dołączyły do nich osoby związane z ROPCiO (Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela) i KOR (Komitet Obrony Robotników).

W latach 80. w kontakcie z międzynarodową Amnesty International byli prawnicy broniący działaczy demokratycznej opozycji. W Trójmieście amnestyjne czasopismo „Amnesty Newsletter” dystrybuował Ruch Wolność i Pokój. Później osoby związane z tym ruchem tworzyły polską sekcję Amnesty International, razem z byłymi działaczami Solidarności i innymi osobami, które chciały w Polsce budować społeczeństwo obywatelskie.

→ Przeczytaj więcej w artykułach Christie Miedema „Prehistoria Amnesty Polska”.

Największym wydarzeniem, jakie Amnesty International organizuje co roku w Polsce jest Maraton Pisania Listów. Akcja wymyślona w Warszawie w 2001 roku stała się międzynarodowym wydarzeniem w obronie osób, których prawa człowieka są łamane.

→ Przeczytaj więcej o tym jak powstał Maraton Pisania Listów.

Amnesty Newsletter
Gala wręczenia nagrody Pióro Nadziei

Pióro Nadziei

Piórem Nadziei Amnesty International chce nagradzać osoby, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej, przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Laureatem nagrody mogą zostać dziennikarze_dziennikarki, ale także osoby pracujące z mediami, np. pisarze, blogerzy, twórcy kampanii medialnych.

W tym roku przyznaliśmy nagrodę już po raz 18. Gratulujemy zwycięzcom nagrody Pióro Nadziei 2019 Markowi i Tomaszowi Sekielskim oraz Ewie Ewart, która otrzymała nagrodę specjalną za całokształt pracy medialnej na rzecz praw człowieka. Wśród nominowanych do nagrody Pióro Nadziei 2019 znaleźli się również: Anna Gmiterek-Zabłocka, Anna i Jakub Górniccy oraz Maja Staśko.

→ Dowiedz się więcej o tegorocznych nagrodach.

DOŁĄCZ!

Zostań obrońcą praw człowieka! Dzięki regularnemu wsparciu razem możemy działać na rzecz praw człowieka!

Powiązane elementy