O walce ze stereotypami i dyskryminacją – Amnesty International

O walce ze stereotypami i dyskryminacją

Amnesty International patronuje książce "Pakistańska córka" Marii Toorpakai i Katherine Holstein. Biograficzna powieść o Marii Toorpakai, która, by zrealizować swoje marzenia o uprawianiu sportu, musiała przeciwstawić się dyskryminującej kobiety ideologii.

„Nazywam się Maria Toorpakai Wazir. Pochodzę z jednej z najbardziej niebezpiecznych części Pakistanu. Mój dom to siedziba talibów. Kobiety wiodą tu bardzo nieszczęśliwe życie…”.

Tak zaczyna swoją opowieść Maria Toorpakai, znana na świecie, pochodząca z Pakistanu, zawodniczka squasha. Tam, gdzie się wychowała, dla kobiet wszystko jest haram – zakazane: edukacja, słuchanie muzyki, opuszczanie domu bez towarzystwa mężczyzny, wybór ubrania, własne poglądy… Od najmłodszych lat dziewczynki są uległe i posłuszne. Ale nie Maria.

Miała talent do gry w squasha i chciała być najlepsza na świecie, ale na terenach opanowanych przez talibów sport mogą uprawiać jedynie chłopcy. Podjęła więc gigantyczne ryzyko i zaczęła udawać jednego z nich: przebierając się, ścinając włosy, owijając piersi bandażem.

Rodzice wspierali Marię od samego początku. Ale nawet oni nie byli w stanie zapewnić jej bezpieczeństwa, gdy zaczęto grozić jej śmiercią. Maria uciekła do Kanady, aby ocalić życie i marzenia.

Inspirująca opowieść o walce ze stereotypami i dyskryminacją, które próbują pozbawić Marię prawa do bycia, kim chce.

napisała o książce Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Dzisiaj Maria walczy o prawa kobiet w Pakistanie. Poprzez fundację wspiera rodziny, by edukowały dziewczęta i umożliwiały im uprawianie sportu.

Więcej o książce na stronie wydawnictwa>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Stop nękaniu obrońców praw LGBTI w Polsce

Powiązane tematy

Powiązany temat

„Byliśmy traktowani jak przestępcy” – historie represji wobec polskich aktywistów_ek LGBTI w nowym raporcie Amnesty International

Powiązany temat

Covid-19: Ograniczenia pandemiczne zwiększyły dyskryminację najbardziej zmarginalizowanych grup

Powiązany temat

Armenia/Azerbejdżan: Konflikt o Górski Karabach przyczyną wieloletniego cierpienia osób starszych – nowe raporty 

13495