Oblicza syryjskich uchodźców na fotografiach Filipa Ćwika – Amnesty International

Oblicza syryjskich uchodźców na fotografiach Filipa Ćwika

Amnesty International patronuje wystawie zdjęć Filipa Ćwika "12 twarzy". Czarno-białe zdjęcia przedstawiają syryjskich uchodźców sportretowanych w obozie w Turcji. Każde zdjęcie opowiada odrębną, bardzo przejmującą historię osób uciekających z Syrii przed wojną.
Mohammed Az-Ayman, fot. Filip Ćwik
Mohammed Az-Ayman, fot. Filip Ćwik

Seria 12 portretów wykonana została syryjskim uchodźcom w obozie Islahii w Turcji na początku września 2012, kamerą 4×5 cala,  na czarno białym materiale Polaroid 55. Zdjęciom towarzyszą opowieści bohaterów zdjęć spisanych przez Michała Kacewicza. Jest to wystawa, która wymaga wyciszenia i refleksji, to niezwykłe świadectwo które opowiada losy życiowe bohaterów w obliczu toczącej się wojny. Wystawa odbędzie się w ramach II Opolskiego Festiwalu Fotografii. Zapraszamy w sobotę 13.10.2012r,  do Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Św. Wojciecha 13, o godz. 17.00.

 

Kliknij tutaj, by zobaczyć stronę wydarzenia.

Ibrahim Amin i Ahmad Abd al-Latif, fot. Filip Ćwik
Ibrahim Amin i Ahmad Abd al-Latif, fot. Filip Ćwik

12 TWARZY

Według Emmanuela Levinasa, twarz nigdy nie może zostać w pełni scharakteryzowana, nigdy w pełni przedstawiona. Jest czymś nieskończonym, nieokreślonym elementem, który burzy jedność i spokój naszego świata. Tym samym wzywa nas do rozmowy, do zwrócenia uwagi, do spojrzenia jednej twarzy w drugą twarz. Dwanaście historii, okrutnych i nieludzkich przeżyć, zarejestrowanych na dwa sposoby. Spisanych na karcie papieru i utrwalonej na fotograficznej kliszy wielkoformatowej. Syryjscy uchodźcy przebywający  w tureckich obozach nie zawsze są skłonni do mówienia, lecz ich postawa, wyraz twarzy i wyrysowane  na niej emocje nie wymagają komentarza i większych wyjaśnień. W twarzy, niczym w zwierciadle, odbijają się strach, lęk, bezsilność, rezygnacja, wyparcie, złość, ale też duma i szacunek. Wachlarz emocji, znany tylko tym, którzy spojrzeli wojnie w twarz.

Marwan Khallak, fot. Filip Ćwik
Marwan Khallak, fot. Filip Ćwik

Filip Ćwik

Urodzony w 1973 roku w Szczecinie. Założyciel Agencji Napo Images. Fotoreporter tygodnika “Newsweek Polska”, wcześniej związany ze szczecińskim oddziałem Gazety Wyborczej. Tworzył i prowadził Dział Foto w dzienniku “Polska The Times”. Pomysłodawca i juror konkursu “Newsreportaż”. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesują go wszelkie formy dokumentalne – filmowe, radiowe a nade wszystko fotograficzne. Prowadzi zajęcia na Instytucie Dziennikarstwa przy Uniwersytecie Warszawskim.

 

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

 • 2011 – World Press Photo – III miejsce w kategorii “People in the News” za fotoreportaż “National Mourning”
 • 2011 – Grand Press Photo – III nagroda w kategorii “Ludzie” za zdjęcie pojedyncze “Żałoba Narodowa”
 • 2011 – Sony World Photography Awards – short list in the Current Affairs
 • 2009 – Grand Press Photo – II miejsce w kategorii “Ludzie” za fotoreportaż “Wieczni harcerze”
 • 2009 – Grand Press Photo – II miejsce w kategorii “News” za fotoreportaż “Tonący Przemysł”
 • 2007 – Konkurs Fotografii Prasowej – I miejsce w kategorii “Ludzie i Wydarzenia” za  fotoreportaż “Ostatnie dni premiera”.
 • 2006 – BZWBK Press Photo. Nagroda specjalna Banku Zachodniego WBK “Warta być razem”.
 • 2006 – BZWBK Press Photo – II miejsce w kategorii Portret.
 • 2006 – Konkurs Fotografii Prasowej – II miejsce w kategorii “Kultura i Sztuka” za fotoreportaż “XV MKP im. Fryderyka Chopina”.
 • 2005 – Grand Press Photo. Wyróżnienie za zdjęcie pojedyncze
 • 2002 – Konkurs Fotografii Prasowej – I miejsce w kategorii “Ludzie” za fotoreportaż, “Kampania Leszka Millera”
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2004