Obrończyni praw człowieka z Uzbekistanu – Mutabar Tadzhibaeva – uwolniona – Amnesty International

Obrończyni praw człowieka z Uzbekistanu – Mutabar Tadzhibaeva – uwolniona

Była więźniem sumienia. W zeszłym miesiącu otrzymała doroczną nagrodę im. Martina Ennalsa, sekretarza generalnego Amnesty International w latach 1968-1980 (Martin Ennals Award for Human Rights Defenders), przyznawaną dla wybitnych obrońców praw człowieka.
-Spędziłam 900 dni na -wyspie tortur-, z tego 700 dni w pojedynczej celi- – powiedziała Tadzhibaeva po uwolnieniu – -Wytrzymałam tylko dzięki wsparciu ludzi, którzy interesowali się moim losem. Z tego czerpałam siłę. Chcę im podziękować także za troskę o moich bliskich – świadomość tego pomagała mi zachować determinację.-
 
Mutabar Tadzhibaeva została zatrzymana 7 października 2005 r., dzień przed planowanym udaniem się do Dublina na konferencję obrońców praw człowieka. Spotykała się z rosnącą presją ze strony władz w związku ze swoimi wypowiedziami nt. represyjnej polityki władz względem działaczy na rzecz praw człowieka w okresie po masakrze w Andiżanie 13 maja 2005 r. (wojsko strzelające do tłumu zabiło wówczas co najmniej 169 osób, niektóre szacunki mówią nawet o 745 ofiarach).
6 marca 2007 r. Tadzhibaeva została skazana na 8 lat więzienia. Postawiono jej 13 zarzutów o charakterze politycznym i gospodarczym, w tym -przynależność do nielegalnej organizacji- i -użycie funduszy pochodzących od zachodnich rządów do przygotowania i rozpowszechniania materiałów stanowiących zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego.-
 
Uwolnienie Tadzhibaevej trzymano w tajemnicy do ostatniej chwili, nawet przed nią samą. Myślała, że jest przewożona na badanie lekarskie do szpitala w Taszkiencie. Wedle słów jej brata jest blada i straciła na wadze, ale jej stan psychiczny jest dobry.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3552