Ocalały z piekła tortur. Farhod – Amnesty International

Ocalały z piekła tortur. Farhod

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Farhodem Muchtarowem, obrońcą praw człowieka, który ponad rok spędził w więzieniu w Uzbekistanie - kraju, w którym na porządku dziennym są niesprawiedliwe procesy, represje wobec krytyków władz i tortury. Spotkanie odbędzie się 20.10 o 18:00 w warszawskiej klubokawiarni Znajomi Znajomych.

Tortury w Uzbekistanie

Farhod Muchtarow jest jedną z wielu ofiar łamania praw człowieka w Uzbekistanie. Sądy w Uzbekistanie często opierają swoje wyroki na zeznaniach uzyskanych w wyniku tortur. Osobom, które złożą skargę na tortury grozi prześladowanie, zastraszanie oraz dalsze tortury. Panuje bezkarność, niewielu sprawców staje przed wymiarem sprawiedliwości. Szczególnie zagrożeni są obrońcy praw człowieka i członkowie grup religijnych. Uzbekistan nie wypełnia swoich zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka i nie zezwala na wizyty w kraju międzynarodowych ekspertów ds. zwalczania tortur. Władze Uzbekistanu dopuszczają się tortur, m.in.: bicia pałkami, żelaznymi prętami i butelkami napełnionymi wodą; przykuwania do kaloryferów lub zawieszania na hakach pod sufitem; podduszania przy pomocy plastikowych worków lub masek gazowych; wkuwania igieł pod paznokcie rąk i stóp; elektrowstrząsów; gwałtów i wykorzystywania seksualnego kobiet i mężczyzn.

Obrońca praw człowieka Farhod Muchtarow

Farhod Muchtarow jest wieloletnim członkiem Sojuszu Praw Człowieka w Uzbekistanie. Udziela pomocy prawnej osobom, których prawa społeczne i ekonomiczne zostały złamane. Przed aresztowaniem występował jako obrońca publiczny oraz uczestniczył w pikietach wzywających do zwrócenia uwagi na złą sytuację praw człowieka w Uzbekistanie.

17 lipca 2009 roku został aresztowany na podstawie motywowanych politycznie zarzutów. Oskarżono go o oszustwo (artykuł 168-3 uzbeckiego kodeksu karnego) oraz korupcję (artykuł 28-211-2). 2 października 2009 roku po rozprawie pełnej naruszeń proceduralnych Rejonowy Sąd Karny skazał Muchtarowa na 5 lat więzienia.

Członkowie Sojuszu Praw Człowieka, którzy uczestniczyli w rozprawie sądowej, powiedzieli, że sędzia regularnie przerywała Muchtarowi i jego prawnikom. Co najmniej raz groziła wyrzuceniem go z sali i prowadzeniem rozprawy bez jego udziału, po tym jak powiedział coś szeptem do swojego prawnika. Odmówiła przyjęcia od prawników Muchtarowa petycji, w tym wniosku o przedstawienie zeznań świadków obrony. Dwóch z nich zamierzało zeznać, że ich podpisy na oświadczeniu złożonym w sądzie zostały sfałszowane. Sędzia odmówiła również prawnikom Muchtarowa udzielenia czasu na przygotowanie mowy końcowej. Część rozpraw odbyła się bez tłumacza, mimo że jeden z prawników Muchtarowa nie zna języka uzbeckiego. Pomimo braku dowodów winy i wycofania oskarżeń przez powodów, Muchtarow został pozbawiony wolności. Po apelacji wyrok zredukowano do 4 lat więzienia.

1 grudnia 2010 roku władze Uzbekistanu uwolniły Muchtarowa. Odzyskał wolność w przeddzień wizyty sekretarz stanu USA Hilary Clinton w Uzbekistanie. Dzień wcześniej Clinton oświadczyła na spotkaniu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w Kazachstanie, że podczas rozmowy z prezydentem Uzbekistanu, Islamem Karimovem, podniesie kwestię uwięzionych obrońców praw człowieka. W wypowiedziach dla uzbeckich mediów podkreślała wagę praw człowieka w relacjach między USA a Uzbekistanem.

Uwolnienie Farhoda Muchtarowa jest dowodem na siłę i skuteczność presji społeczności międzynarodowej i państw pozostających w relacjach z Uzbekistanem.

Serdecznie zapraszamy!

20 października (poniedziałek) o 18:00 w Znajomi Znajomych, ulica Wilcza 58A
Strona wydarzenia na Facebook’u >>>

Farhod Muchtarow, fot. prywatne.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1299