Oderwij się razem z Amnesty na Docs Against Gravity – Amnesty International

Oderwij się razem z Amnesty na Docs Against Gravity

14. Millenium Docs Against Gravity Film Festival, święto kina dokumentalnego, odbędzie się w dniach 12-26 maja. Amnesty International wręczy na nim nagrodę na najlepszy film o prawach człowieka i zorganizuje debatę.

Festiwal jako jedyny w Polsce będzie się odbywał równolegle w pięciu polskich miastach: 12-21 maja 2017 roku w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy, zaś 11-14 maja w Lublinie. Organizatorzy zachęcają do przyjścia hasłem: ODERWIJ SIĘ! – od przyzwyczajeń i stereotypów, aby otworzyć się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: kino dokumentalne.

W tym roku, jak i w poprzednich latach, nagroda Amnesty International przyznana zostanie filmowi, który w ocenie jury najbardziej przyczynił się do budowania świadomości na temat praw człowieka i do zmiany rzeczywistości, którą opisuje. Zwycięski film otrzyma 3000 EUR i statuetkę.

“Poszukujemy obrazu, przybliżającego sytuację ludzi, których prawa są naruszane, pokazującego problemy, z jakimi muszą się zmagać. Interesuje nas bardzo wiele tematów, ale ważniejszy jest sposób ich przedstawienia, dostarczenia wiedzy o łamaniu praw człowieka” – pisze o nagrodzie Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Poruszając tematykę praw człowieka na świecie, filmy dokumentalne stają się inspiracją i zachętą do działania dla wielu ludzi. Filmowcy realizują w ten sposób cel, jakim jest szerzenie świadomości o sytuacji praw człowieka. Ważne jest to, że sami nie pozostają obojętni. Przyznając nagrodę chcemy im za to podziękować.

– dodaje Draginja Nadaždin.

W skład jury wchodzą: Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska), Mirosław Chojecki (prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa, b. więzień sumienia), Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i publicysta Gazety Wyborczej). Lista filmów biorących udział w konkursie dostępna jest na stronie festiwalu.

19 maja o godz. 18:00 w Warszawie w Kinotece zapraszamy na film “Wolność słowa wolna od lęku”, a po filmie na debatę „Jak łatwo oddać swoją wolność? Jakie są współczesne zagrożenia dla wolności słowa i prawa do prywatności?”.

Z jednej strony panuje dziś uzasadnione przekonanie, że nigdy wcześniej „człowiek Zachodu” nie mógł korzystać z tak dużej przestrzeni wolności jak współcześnie. Z drugiej strony takie filmy jak „Wolność słowa wolna od lęku” pokazują czyhające na nas niebezpieczeństwo totalnej kontroli nad naszym życiem. Czy nie żyjemy już w matriksie, karmiąc się złudzeniami o naszej wolności? A jeśli tak, to jak się obudzić? Amnesty International prowadzi kampanie, które mają na celu powstrzymanie niebezpieczeństwa masowej inwigilacji. Prywatne dane mogą być wykorzystywane m.in. do prześladowania dziennikarzy, aktywistów, profilowania i dyskryminowania mniejszości, ograniczania wolności słowa.

Podczas debaty razem z reżyserem filmu oraz zaproszonymi gośćmi zastanowimy się nad tymi problemami, a także nad tym, jak nie dać sobie odebrać wolności w łatwy sposób.

W debacie udział wezmą:

  • Tarquin Ramsay – reżyser filmu „Wolność słowa wolna od lęku”
  • Dorota Głowacka – prawniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zajmuje się zagadnieniami związanymi ze swobodą wypowiedzi i prawem do prywatności, Koordynatorka programu Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC, doktorantka w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego
  • Piotr Niemczyk – wykładowca Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa i wiceminister gospodarki, działacz opozycji w PRL
  • Aleksandra Zielińska – koordynatorka kampanii Amnesty International, zajmuje się m. in. kampaniami nt. bezpieczeństwa, terroryzmu i inwigilacji
  • Debatę poprowadzi: Tomasz Piątek – pisarz („Heroina”), dziennikarz, copywriter
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Polska: „Przyjechaliśmy tu, nie chcieli nas wpuścić”. Romowie z Ukrainy traktowani jak niechciani uchodźcy

Powiązany temat

Poszukujemy osoby na stanowisko: Menadżera_Menadżerki ds. finansowych

13345