Odpowiedź Europy: Operacja ratowania wizerunku, nie ratowania życia – Amnesty International

Odpowiedź Europy: Operacja ratowania wizerunku, nie ratowania życia

Brak decyzji o rozszerzeniu patrolowanego terytorium w ramach operacji "Tryton" nieuchronnie zagrozi wczorajszym zobowiązaniom ze strony kilku państw o dostarczeniu zasobów, statków i samolotów dla wsparcia operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym.

– Wczoraj w Brukseli europejscy liderzy wydawali się dbać raczej o ocalenie swojego wizerunku, a nie ocalenie ginących ludzi. Wszystkie słowa i deklaracje w związku z sytuacją na Morzu Śródziemnym sugerują, że przywódcy państw Unii Europejskiej poważnie podchodzą do kwestii ratowania życia na morzu, jednak te deklaracje zostaną przekute na działania jedynie połowicznie – powiedziała Weronika Rokicka, Koordynatorka Kampanii Amnesty International.

– Jeśli przywódcy nie zrobią kolejnego kroku, migranci i uchodźcy będą ciągle tonąć, a Europa wciąż będzie patrzeć na dramat, która rozgrywa się u jej bram. Jeśli nie zmieni się mandat i zasięg operacji “Tryton”, to pomimo wszystkich dostępnych zasobów, nie będzie ona skutecznym rozwiązaniem – dodała.

Oświadczenie o podwyższeniu finansowania i liczby jednostek w ramach istniejących operacji kontroli granic Unii Europejskiej, w tym operacji “Tryton”, pojawiło się na sam koniec nadzwyczajnego szczytu w Brukseli, poświęconemu kryzysowi humanitarnemu na Morzu Śródziemnym. Podczas szczytu Polska zobowiązała się do wysłania 10-15 oficerów straży granicznej, jako wsparcie w patrolowaniu granic. Ponadto Premier Ewa Kopacz potwierdziła, że Polska solidarnie będzie brała udział w przyjmowaniu uchodźców i migrantów. Nie podano jednak żadnych szczegółów. W ubiegłym roku Polska zgodziła się na przyjęcie 100 uchodźców z Syrii, jednak do dzisiaj nie mamy potwierdzonych informacji, w jakim stopniu zaawansowane są prace nad tym programem.

Planowane potrojenie finansowania “Trytonu” nie odpowiada rzeczywistym potrzebom operacji poszukiwawczo-ratowniczych na Morzu Śródziemnym, chyba że patrolowany obszar zostanie rozszerzony na południe, na otwarte morze, gdzie dochodzi do większości incydentów i zatonięć. Taki zasięg miała włoska operacja “Mare Nostrum”, która uratowała 170 tysięcy uchodźców i migrantów w czasie roku jej trwania i znacznie wpłynęła na zmniejszenie śmiertelności przepraw przez Morze Śródziemne. Włochy zakończyły operację 31 października 2014 roku, ponieważ Unia Europejska nie chciała przejąć odpowiedzialności za te działania i Włosi uznali, że nie mogę już kontynuować wysiłków na własną rękę.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1171