Dwóch żołnierzy stoi przy ogrodzeniu na polskiej granicy.

Odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na petycję dotyczącą push-backów

22 stycznia 2024 r. Amnesty International skierowało petycję formalną w trybie ustawowym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, domagając się natychmiastowo zaprzestania nielegalnych wywózek (tzw. push-backów) przez uchylenie sprzecznych z prawem międzynarodowym przepisów, „legalizujących” praktykę wywożenia cudzoziemców z kraju bez rozpoznania ich sprawy w zindywidualizowanej procedurze.  

W odpowiedzi na petycję formalną Amnesty International Ministerstwo podkreśliło, że jego priorytetem jest wzmocnienie bezpieczeństwa granicy państwowej przy jednoczesnym zachowaniu praw przysługujących cudzoziemcom oraz respektowaniu ochrony praw człowieka. Ministerstwo powołało się na przyjętą przez Rząd RP zasadę „zero śmierci na granicy”, za którą odpowiadać ma wprowadzenie specjalnych zespołów poszukiwawczo-ratunkowych. Ministerstwo deklaruje także, że obecnie Straż Graniczna odbiera od każdego cudzoziemca oświadczenie o poinformowaniu przez funkcjonariuszy SG o możliwości złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej lub braku woli złożenia takiego wniosku.  

Amnesty International wspiera działania polskiego rządu mające na celu poprawę sytuacji humanitarnej w pasie przygranicznym, jednak uważa, że działania mające na celu zatrzymanie nielegalnej polityki wywózek są niewystarczające. Pomimo deklarowanej w odpowiedzi woli przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową od każdego z cudzoziemców, media donoszą o kontynuacji polityki wywózek i prawie dwóch tysiącach osób wywiezionych za czasów rządu Donalda Tuska.  Oczekujemy znaczących kroków w celu przywrócenia praworządności na granicy, w tym uchylenia przepisów próbujących zalegalizować push-backi.