Odpowiedzialność Yahoo! za prawa człowieka: uwolnić Shi Tao z chińskiego więzienia! – Amnesty International

Odpowiedzialność Yahoo! za prawa człowieka: uwolnić Shi Tao z chińskiego więzienia!

Shi Tao, chiński dziennikarz, odbywa 10-letnią karę więzienia w Chinach za wysłanie maila do Stanów Zjednoczonych. Został oskarżony o „nielegalne dostarczanie tajemnic państwowych obcym jednostkom” poprzez używanie konta pocztowego Yahoo.


Zgodnie z zapisem rozprawy sądowej, dowód, który doprowadził do wyroku Shi Tao, uzyskano od amerykańskiej firmy Yahoo!, która dostarczyła informacji o właścicielu konta emailowego.


Shi Tao został oskarżony o wysłanie maila streszczającego obcym źródłom wewnętrzne rozporządzenie Partii Komunistycznej. Rozporządzenie Partii Komunistycznej ostrzegało chińskich dziennikarzy o możliwych zamieszkach społecznych podczas rocznicy Ruchu 4 Czerwca (ku pamięci wydarzeń na placu Tiananmen) oraz nakazywała im nie promować ich poprzez publikowaniem informacji w mediach.


Shi Tao uznawany jest za więźnia sumienia, jako że aresztowany został za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa, podstawowej wolności prawa międzynarodowego i chińskiej konstytucji.


Korporacje muszą szanować prawa człowieka, niezależnie od tego, gdzie działają. Etyka biznesowa Yahoo! straciła wiarygodność ze względu na rolę, jaką Yahoo! odgrywa pomagając rządowi chińskiemu w skazaniu Shi Tao. Firma podpisała dokument Publiczne Zobowiązanie Samodyscypliny dla Przemysłu Internetowego, zgadzając się tym samym na wdrażanie drakońskiego sytemu cenzury i kontroli w Chinach.


Amnesty International przedstawiła swoje obawy Yahoo!. Firma odpowiedziała, nie odwołując się jednak do wszystkich przedstawionych zarzutów.
Przeczytaj całą odpowiedź Yahoo! http://www.amnesty.org/images/resources/ec/Yahoo_response.pdf

Więcej o prawach człowieka w internecie  

-


1) Jerry Yang
Chief Yahoo & Director
jerry@yahoo-inc.com


2) David Filo
Chief Yahoo & Director
filo@yahoo-inc.com


3) Yahoo Customer Care
Yahoo! Inc.
701 First Avenue
Sunnyvale , California 94089
Tel: 001-408-349-1572

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4172