Odszedł Nelson Mandela – ambasador praw człowieka

Śmierć Nelsona Mandeli jest nie tylko stratą dla RPA. To strata dla wszystkich ludzi na świecie, którzy walczą o wolność, sprawiedliwość i zakończenie dyskryminacji.
– Jako przywódca, który nie zgodził się na akceptowanie niesprawiedliwości, Nelson Mandela swoją odwagą zmienił cały świat – powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International. Jego śmierć pozostawia ogromną pustkę, nie tylko w Afryce, ale na całym świecie.
– Zaangażowanie Nelsona Mandeli na rzecz praw człowieka uosabia bezwarunkowa determinacja, z jaką dążył do wyeliminowania nierówności rasowej podczas apartheidu, a następnie walka z epidemią HIV/AIDS w RPA. Jego dziedzictwo w całej Afryce i na całym świecie będzie trwało przez kolejne pokolenia.
Życie Nelsona Mandeli dla milionów osób na całym świecie było przykładem walki politycznej i poświęcenia. Jego wyrozumiałość, odwaga i uczciwość pomimo nacisków. Zawsze dążył do naprawiania i wybaczania, a nie zemsty i nienawiści.
– Ten człowiek – jako ktoś zupełnie wyjątkowy – zaskakiwał każdego – powiedział Louis Blom-Cooper, który współorganizował Amnesty International we wczesnych latach 60. I był obserwatorem długotrwałego procesu o zdradę Nelsona Mandeli i innych czołowych przeciwników apartheidu przed ich uniewinnieniem w marcu 1961 roku.
– Dosłownie – widząc go i słysząc, jak przemawia – każdy czuł, że znajduje się w obecności osoby, która pewnego dnia stanie się bardzo wpływowym obywatelem RPA.
Miał bardzo atrakcyjną twarz i gdy mówił do ciebie, czułeś, że najważniejszą osobą w tym momencie był nie on, ale ty sam.
Podczas jego prezydentury Nelson Mandela szczerze i zdecydowanie walczył w imieniu milionów ludzi żyjących z HIV, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, w tym RPA. Pokazał, swoją determinację w obronie godności ludzkiej, prawa do równości i dostępu do sprawiedliwości.
Jego upór, by uznać to za prawa człowieka, przyczynił się do tego, że poprawa sytuacji osób żyjących z HIV nadal jest ważną globalną kwestią.
W listopadzie 2006 r. Amnesty International przyznała Nelsonowi Mandeli tytuł Ambasadora Sumienia w uznaniu dla wielu lat walki o prawa człowieka – nie tylko w RPA, ale na całym świecie.
Odbierając nagrodę Nelson Mandela, powiedział: “Podobnie jak Amnesty International przez wiele lat walczyłem o sprawiedliwość i prawa człowieka. Wycofałem się już z życia publicznego. Jednak tak długo, jak niesprawiedliwość i nierówność trwają na świecie, nikt z nas nie może spocząć. Musimy wciąż stawać się silniejsi.”
Przy tej okazji organizacja pokazała Nelsonowi Mandeli i Fundacji Nelsona Mandeli pięć tomów raportów i kampanii o przypadkach łamania praw człowieka w RPA opublikowanych przez Amnesty International między latami 60. a 1994 rokiem.
Podczas wręczenia nagrody Ambasadora Sumienia Nelson Mandela podkreślił wkład Amnesty International w walkę o prawa człowieka.
Nelson Mandela był ofiarą wielkiej niesprawiedliwości opartego na rasizmie apartheidu – osądzono go i skazano, odmawiając uczciwego procesu.
Jak podkreśla raport Amnesty International z 1978 roku o więźniach politycznych w RPA: “Tak długo jak długo trwa apartheid, nie powstanie system, który spełnia i gwarantuje uznane standardy praw człowieka.”
– Nelson Mandela był więźniem politycznym przetrzymywanym ze względu na swoje przekonania. Był osobą, która rozumiała, jak wykluczenie grup niszczy tkankę społeczną kraju poprzez tworzenie polityki nierówności. Ruch praw człowieka na całym świecie ma wobec Nelsona Mandeli dług wdzięczności. My wszyscy, którzy podziwialiśmy go, musimy kontynuować jego walkę – powiedział Salil Shetty.
A kim dla Ciebie był Nelson Mandela?
Wejdź na: www.mandelamemorial.com i dodaj swój wpis.