ONZ apeluje o zatrzymanie egzekucji – Amnesty International

ONZ apeluje o zatrzymanie egzekucji

Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się aż 104 Członków Organizacji. Przeciw głosowały 54 kraje, a 25 wstrzymało się od głosu.
Amnesty International (AI) z radością przyjęła wiadomość o rezolucji, którą ogłoszono w siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku.
133 kraje, z różnych części świata, nie stosuje już kary śmierci. Najokrutniejszy wymiar kary wciąż utrzymuje 25 państw (2006). Zdecydowaną większość udokumentowanych egzekucji (91%) przeprowadza się w Chinach, Iraku, Iranie, Pakistanie, Sudanie i USA. Jednak liczba wyroków konsekwentnie spada. I tak w 2006 roku było ich co najmniej 1 591, natomiast rok wcześniej co najmniej 2 148.
Moratorium ONZ mimo, iż nie posiada mocy wiążącej ma przecież moralne i polityczne znaczenie. Rezolucja jest swego rodzaju przypomnieniem o obowiązku pracy Narodów Zjednoczonych na rzecz zniesienia kary śmierci. Jest też narzędziem nakłaniającym kraje stosujące egzekucje do krytycznego spojrzenia na ten wymiar kary.
Amnesty International nawołuje wszystkie państwa, w których granicach wciąż wykonywane są wyroki śmierci do działań zmierzających w stronę ich zawieszenia w prawie i praktyce.
W październiku 2008 roku Sekretariat Generalny ONZ zamierza przygotować specjalny raport monitorujący postęp w implementacji rezolucji.
-Ten jakże ważny dokument stanowi zdecydowany krok w kierunku zakończenia stosowania okrutnej i nieludzkiej kary oraz istotny wkład w walkę o ochronę praw człowieka- – mówi Yvonne Terlingen, przedstawicielka AI przy ONZ. Zobacz więcej  Tłum.: Dominika Michalak

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3697