ONZ: Iran, Korea Północna i Syria w cyniczny sposób blokują Traktat o Handlu Bronią – Amnesty International

ONZ: Iran, Korea Północna i Syria w cyniczny sposób blokują Traktat o Handlu Bronią

Iran, Korea Północna i Syria udaremniły przyjęcie Traktatu o Handlu Bronią. Traktat zakazywać ma transferu broni konwencjonalnej do państw, które wykorzystać ją mogą do popełnienia lub ułatwienia ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości lub zbrodni wojennych.
Konferencja ONZ ws. Traktatu o Handlu Bronią. Fot. Amnesty International
Konferencja ONZ ws. Traktatu o Handlu Bronią. Fot. Amnesty International

Na każdy z tych trzech krajów nałożone zostały różnego rodzaju sankcje, w tym embargo na broń. Sytuacja praw człowieka w Iranie, Korei Północnej i Syrii jest fatalna – państwa te używały broni nawet przeciwko własnym obywatelom. Dokładnie takim naruszeniom, których się one dopuszczają, miał zapobiec Traktat.

– Przewodniczący Konferencji będzie mógł przekazać projekt Traktatu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, aby został przyjęty podczas bieżącej sesji. Jednak zablokowanie przez Iran, Koreę Północną i Syrię konsensusu było przesadną reakcją – powiedział Brian Wood, Kierownik Amnesty International ds. kontroli zbrojeń i praw człowieka. – Państwa powinny przeć naprzód i przyjąć Traktat najszybciej jak to możliwe. Rezolucja, która powołała tę Konferencję, przewiduje, że jeżeli państwa nie osiągną konsensusu, Zgromadzenie Ogólne będzie działać w tej sprawie. Kenia, wypowiadając się w imieniu 11 kluczowych państw, poparła tę procedurę.

Projekt Traktatu będzie zobowiązywał wszystkie rządy do oceny ryzyka transferu broni, amunicji lub części składowych do innego kraju, w którym mogą być one wykorzystane do popełnienia lub ułatwienia poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Państwa uzgodniły, że transfer nie będzie możliwy, jeśli powyższe ryzyko jest realne i nie może zostać złagodzone.
Relacja z Konferencji (26.03):

– Blokując ten historyczny dokument, Iran, Korea Północna i Syria obnażyły wyzwania, jakie społeczeństwo obywatelskie i wspierające rządy napotykały w trakcie negocjacji. Podczas kampanii na rzecz tego Traktatu wzywaliśmy państwa do ratowania życia i zmniejszenia ludzkiego cierpienia i, na szczęście, większość rządów na to wezwanie odpowiedziało pozytywnie – podkreślił Brown Widney, Starszy Dyrektor Amnesty International ds. międzynarodowego prawa i polityki.

Oczekuje się, że projekt Traktatu zostanie przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne podczas bieżącej sesji, ale, niszcząc konsensus, Iran, Korea Północna i Syria pokazały, jak kruche jest porozumienie.

Mimo przytłaczającego poparcia dla Traktatu niektóre państwa nadal używają interesów gospodarczych, władzy politycznej, a nawet odwołań do suwerenności, aby uzasadnić działania ewidentnie zasługujące na potępienie – takie jak zabijanie własnych obywateli.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

1869