Otworzyć Tybet! – Amnesty International

Otworzyć Tybet!

10 marca 2009 mija 50. rocznica powstania w Tybecie, które doprowadziło do ucieczki Dalai Lamy do Indii.
Rok temu, podczas poprzedniej rocznicy, miała miejsce fala w większości pokojowych protestów. Według władz chińskich, 21 osób zginęło z rąk protestujących. Według źródeł tybetańskich, zginęło ponad 100 Tybetańczyków. Amnesty International w swoim raporcie z czerwca 2008 wezwała władze do wpuszczenia do Tybetu niezależnych obserwatorów, celem zweryfikowania tych danych.
Z 4,434 zatrzymanych po zeszłorocznych protestach, 3,027 zostało zwolnionych. W świadectwach zwolnionych powtarzają się doniesienia o torturach. 42- letni mnich Jigme Gyatso (Jigme Guri)  nagrał wideorelację na temat tortur, którym został poddany: -Podwieszali mnie na klika godzin do sufitu, z rękoma przywiązanymi do liny i stopami ponad ziemią. Następnie bili mnie pięściami po twarzy, klatce piersiowej i plecach, z całej siły. Raz straciłem przytomność i zostałem zabrany do szpitala. Kiedy ją odzyskałem, wzięli mnie z powrotem do więzienia i powtórzyli bicie i podwieszanie. Raz straciłem świadomość na sześć dni – leżałem w szpitalu i nie mogłem otworzyć oczy ani wypowiedzieć choćby słowa-. Świadectwo to wyemitował 3 września 2008 roku Głos Ameryki, po czym Jigme Gyatso zaczął się ukrywać. Został zatrzymany przez Ludową Policję Zbrojną 4 listopada 2008 bez postawienia zarzutów.
Zagraniczne organizacje tybetańskie donoszą o przypadkach śmierci w wyniki tortur. Jednak z nich jest Nechung, 38-letnia matka czworga dzieci. Została ona zatrzymana 18 marca, dzień po tym, jak wzięła udział w proteście w okręgu Ngaba. Po dziewięciu dniach wróciła do rodziny. Nie mogła mówić ani jeść bez wymiotowania, całe jej ciało było posiniaczone i z trudem oddychała. Rodzina próbowała uzyskać dla niej miejsce w szpitalu, ale nie została przyjęta. Zmarła 17 kwietnia. Mnichom nie pozwolono wykonać rytuałów żałobnych.
Według władz, zeszłoroczne protesty odbyły się z inicjatywy Dalai Lamy. Tydzień przed świętem Losar (25 lutego), oficjalna gazeta Tibet Daily, że na spotkaniu lokalnych przywódców -wezwano Partię, rząd, armię, policję i społeczeństwo… aby zgnieść dziką agresję kliki Dalai Lamy, pokonać separatyzm i prowadzić wojnę ludową, aby zachować porządek-. W tym samym numerze lokalny lider partii komunistycznej przestrzegał duchowieństwo przed braniem udziału w -nielegalnych marszach, demonstracjach i innych działaniach podburzających porządek społeczny-
W styczniu władze rozpoczęły kampanię przeszukiwania mieszkań, hoteli, pensjonatów, kafejek internetowych i barów. W ciągu pierwszych trzech dni przeszukano 6 tysięcy osób, z czego 81 zatrzymano – w tym dwie za posiadanie -reakcyjnych piosenek i opinii- w telefonach komórkowych.
27 lutego  w okręgu Ngaba (prowincja Syczuan) Policja Zbrojna postrzeliła 24-letniego mnicha, który podpalił się na znak protestu, trzymając tybetańską flagę z wizerunkiem Dalai Lamy. Agencja Xinhua potwierdziła to wydarzenie, jednak dementowała informacje o postrzeleniu. Według agencji mnich znajduje się w stanie stabilnym. Był to jeden z wielu protestów w ostatnim roku. Źródła tybetańskie oceniają ich ilość na 130-200, a ilość osób zatrzymanych w związku z nimi na około 600. Utrzymywanie blokady Tybetu sprawia, że weryfikacja tych liczb jest trudna. Zagraniczni dziennikarze mogą wjechać do Tybetu tylko w zorganizowanych grupach. Przez ostatni rok Chiny odrzuciły jako -niewygodne- prośby o umożliwienie wjazdu skierowane przez kilku ekspertów ONZ, w tym Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka.
2 marca władze Chin ogłosiły -białą księgę- pt. -50 lat demokratycznych reform w Tybecie-, według której -obecnie Tybet przeżywa swój najlepszy okres historycznego rozwoju, postępu ekonomicznego i społecznego, kulturalnej prosperity, poprawiających się warunków życia, jedności narodowej, dobrych rządów i harmonii w społeczeństwie-. Posłuchaj wywiadu na ten temat z Wojciechem Makowski z Amnesty International Poniżej wiersz nadesłany przez jednego z naszych członków. Autorka wyraziła życzenie, aby był tutaj opublikowany.

    Himalaya

Na dachu świata
doczesność przyobleczona w nicość –
przestrzeń otwierająca dla doznania…

Wołanie o wolność
zamyka usta niemocą
zniewoloną gestem –
w medytacji zamknięta tajemnica
oddechu mnicha…

Myśl powierzona –
wzbija się wysoko lotem ptaka
znacząc kręgi na niebie

Spada ku ziemi
rozpaczą nieuchronności
dla współodczuwania…

Katarzyna Holka

Przeczytaj cały raport, w tym postulaty Amnesty International:

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3187