Pakistan: Ludność cywilną muszą oszczędzać wszystkie strony – Amnesty International

Pakistan: Ludność cywilną muszą oszczędzać wszystkie strony

ASA 33/024/2001
-Zaplanowane akcje protestacyjne nie mogą stać się przyczyną dalszych ofiar w ludziach – zarówno służby ochrony jak i organizatorzy akcji muszą zrobić wszystko, aby zapobiec rozlewowi krwi- – mówi Amnesty International.

W dniu 8 października wiele osób – w tym uchodźców afgańskich – odniosło obrażenia podczas gwałtownej demonstracji przeprowadzonej przez 10000 do15000 uczestników w mieście Quetta. Po rzekomym oddaniu strzałów z dachu do funkcjonariuszy porządku publicznego przez protestujących w Quetta, policja odpowiedziała ogniem, zabijając jednego z uczestników demonstracji i raniąc kilku innych. Następnego dnia doszło do podpalenia kilku kin i posterunku policji. Zaatakowano kilka banków. Podpalono kilka wozów straży pożarnej.

W dniu 9 października policja zastrzeliła trzech uchodźców afgańskich w Kuchlak, małej miejscowości w pobliżu miasta Quetta. Źródła policyjne podają, że policjanci strzelali w obronie własnej podczas ataku tysięcy protestujących (w tym uchodźców afgańskich) na posterunek policji. Obserwatorzy lokalni poinformowali jednak Amnesty International, że policja nie użyła gazu łzawiącego w celu opanowania tłumu a przed otwarciem ognia nie ostrzegła atakujących.

Również w dniu 9 października w mieście Quetta, dwóch dziennikarzy francuskich próbujących sporządzić materiał na temat śmierci cywila zostało pobitych przez policję kijami i kolbami karabinów. Większość dziennikarzy zamknięto w hotelu, który został następnie zaatakowany przez wzburzonych uczestników akcji protestacyjnych rzucających kamieniami i próbujących podjąć szturm na budynek hotelowy. Protestujący rzucali kamieniami w korespondentów zagranicznych, którzy przekazywali informacje prasowe na temat protestów w Islamabadzie. Kilku korespondentów zostało rannych.

Rząd pakistański musi zagwarantować ścisłe przestrzeganie przez wszystkich funkcjonariuszy porządku publicznego standardów międzynarodowych obowiązujących w obszarze użycia siły i broni palnej oraz zasad działania z umiarem nawet w czasie gwałtownych akcji protestacyjnych. Osoby stosujące nadmierną przemoc należy pociągnąć do odpowiedzialności.

Gwałtownie protestujący skierowali atak także przeciwko wielu cywilom. W ciągu ubiegłych kilku dni obiektem szczególnych ataków stali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, ponieważ organizacje te są uważane przez islamistów za grupy działające na rzecz -Zachodu-. Dochodzą sygnały, że niektóre organizacje pozarządowe rozpoczęły ewakuację pracowników w bezpieczniejsze obszary.

W dniu 9 października w Takhtbhai (Północnozachodnia Prowincja Graniczna) doszło do podpalenia siedzib Organizacji Pomocy Kobietom i Dzieciom (Women and Children Welfare Organization), Organizacji Pomocowej Saalik (Saalik Welfare Organization) i szpitala: wszystkie osoby tam pracujące ratowały się ucieczką. W Quetta zaatakowano budynki ONZ i podpalono budynek Funduszu Oświatowego na rzecz Dzieci ONZ (UN Children’s Educational Fund).

Amnesty International apeluje do grup islamistów organizujących akcje protestacyjne o umiar i o ścisłe przestrzeganie praw człowieka wobec całej ludności cywilnej, w tym dziennikarzy, cudzoziemców i pracowników organizacji pozarządowych.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5259