Parlament Europejski zbada sprawę tajnych więzień CIA – Amnesty International

Parlament Europejski zbada sprawę tajnych więzień CIA

Parlament Europejski przygotowuje nowy raport o nielegalnym transferze, zaginięciach i torturach zatrzymanych. Amnesty International wzywa europejskie państwa do zbadania ich udziału w bezprawnym transferze podejrzanych o terroryzm.

Jak donosi Amnesty International w świetle rozpoczętych właśnie przesłuchań, kraje europejskie muszą przeprowadzić dochodzenie w sprawie ich prawdopodobnego udziału w transferze więźniów CIA do Europy. Komisja ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego przygotowuje raport dotyczący nielegalnych przeniesień, zniknięć i torturowania więźniów na terenie Europy. Jest to dalszy ciąg śledztwa z 2007 roku.

– Nowe informacje, które wypłynęły w ciągu ostatnich pięciu lat zmusiły państwa członkowskie do działania – zeznała na wtorkowym przesłuchaniu Julia Hall, specjalista Amnesty International ds. praw człowieka i walki z terroryzmem. – Postępowanie Parlamentu Europejskiego jest idealną szansą, by zmusić niechętne temu rządy do ustalenia odpowiedzialności za jawne gwałcenie praw człowieka, w tym tortury i przymusowe zniknięcia.

Raport Claudio Favy z 2007 spotkał się ze stanowczym sprzeciwem Parlamentu Europejskiego, przez co wyłonienie odpowiedzialnych stało się niemożliwe.

Piąta rocznica i nowy raport stały się kolejnym krokiem do poznania prawdy o współudziale Europy.
Zgodnie z międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka obowiązkiem państw, które rzekomo miały być w zmowie z CIA, jest przeprowadzenie niezależnego, bezstronnego, dokładnego i skutecznego śledztwa.

Po pojawieniu się raportu Favy rząd litewski przyznał, że na terenie ich kraju znajdują się tajne więzienia CIA. Jeden z budynków w stolicy Rumunii, Bukareszcie zidentyfikowano również jako prawdopodobny ośrodek detencyjny CIA, natomiast w Polsce, dochodzenie w sprawie tajnych obiektów co chwilę zamiera, pomimo wypłynięcia w 2009 roku nowych dowodów świadczących o jej współpracy.

Jak donoszą dziś media, były szef polskiego wywiadu został postawiony w stan oskarżenia w sprawie przetrzymywania więźniów CIA w Polsce. Amnesty International przygląda się uważnie tej sprawie.

Jak wynika z ujawnionych niedawno danych na temat lotów transferowych CIA, odbywały się one między Litwą a Danią i Finlandią. Finlandia odmówiła kontynuowania dochodzenia, a aktualne śledztwo przeprowadzane przez duński rząd nie odpowiada standardom praw człowieka.

W 2011 śledztwo brytyjskiego rządu zostało nagle zatrzymane – do czasu wyjaśnienia sprawy jego udziału w transferach do Libii.

– Informacji nie brakuje – powiedziała Hall. “Istnieje za to przerażający brak chęci wśród polityków, by chronić prawdę. Jak UE, która kreuje się na obrońcę praw człowieka, ma czelność mówić o ich wielkiej wadze innym rządom, w szczególności tym zaangażowanym w wydarzenia Arabskiej Wiosny, skoro sama stanowczo odmawia przeprowadzenia dochodzenia w sprawie swojego prawdopodobnego udziału w torturach i zniknięciach”

Amnesty International wezwała UE do pełnej współpracy w postępowaniu Parlamentu Europejskiego, w tym do ujawnienia informacji i udostępnienia podejrzanych obiektów.

Uważa też, że komisja ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych powinna wydać autorytatywny i zrozumiały raport, który podkreślałby luki w dochodzeniu zarówno na poziomie narodowym, jak i europejskim.

Raport powinien przedstawić propozycję uchwały Europarlamentu, która wymagałaby od państw członkowskich przeprowadzenia zgodnego z zasadami praw człowieka śledztwa w sprawie udziału w operacjach CIA. Powinna też zarządzić odpowiednie zadośćuczynienie dla ofiar tych operacji oraz zreformować każdą agencję i system, które pozwoliły na takie nadużycia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

2115