Patrick Zaki wciąż pozbawiony wolności – Amnesty International

Patrick Zaki wciąż pozbawiony wolności

Nie ustajemy w walce o obrońcę praw człowieka, aktywistę, Patricka Zakiego, który przebywa w egipskim więzieniu. Niestety terminy jego przesłuchań są wciąż przekładane, a jego sytuacja pozostaje niepewna.

Obrońca praw człowieka Patrick Zaki George, z powodu choroby na astmę, jest szczególnie narażony na zakażenie COVID-19 w więzieniu śledczym Tora, w którym wciąż przebywa. 5 maja 2020 r. Prokuratorzy Naczelnej Prokuratury Bezpieczeństwa Państwowego (SSSP) zadecydowali o przedłużeniu jego tymczasowego aresztowania o kolejne 15 dni. Decyzję podjęto bez obecności samego Patricka i jego prawnika. Przez kolejne 7 tygodni władze więzienne nie przeniosły go (do SSSP) w celu udziału w przesłuchaniu dotyczącym przedłużenia jego aresztu.

Patrick nie może także widywać się ze swoimi bliskimi. Ostatnia wizyta rodziny Patricka w więzieniu, odbyła się 9 marca. Następnego dnia władze więzienia zawiesiły możliwość wszystkich wizyt, by zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Nie wprowadzono jednak, żadnych innych, alternatywnych możliwości komunikacji pomiędzy rodzinami, więźniami i ich prawnikami. Niektórzy z więźniów przez ten czas mogli otrzymywać i wysyłać listy.

Patrick wciąż potrzebuje naszego wsparcia.

7 lutego 2020, na lotnisku w Kairze służby migracyjne arbitralnie aresztowały, a następnie torturowały obrońcę praw człowieka Patricka Zakiego. Zatrzymanie miało miejsce o 4:30 rano, zaraz po tym jak Patrick dotarł na lotnisko w Kairze. Przedstawiono mu zarzuty „rozpowszechniania fałszywych wiadomości”, „podżegania do protestów” oraz „nawoływania do przemocy i działalności terrorystycznej”. Zanim kolejnego dnia dotarł do prokuratora, był torturowany w trakcie przesłuchań. Amnesty International uznaje Patricka za więźnia sumienia, jego zatrzymanie jest związane wyłącznie z jego aktywizmem na rzecz praw człowieka. Patrick pracował jako badacz praw człowieka w ramach Egipskiej Inicjatywy na rzecz Praw Osobistych, jego badania koncertowały się wokół płci i praw mniejszości seksualnych. Patrick miał przyjechać do Polski w ramach programu Erasmus, by podjąć naukę na Uniwersytecie Łódzkim.

DZIAŁAJ TERAZ! PODPISZ PETYCJĘ!

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

72682