Paweł Cywiński zwycięzcą Pióra Nadziei 2017 – Amnesty International

Paweł Cywiński zwycięzcą Pióra Nadziei 2017

Amnesty International wręczy nagrodę medialną Pióro Nadziei 2017, Pawłowi Cywińskiemu, za jego pracę na rzecz praw człowieka.

Nagroda zostanie wręczona 9 grudnia o godz. 17:30 w Faktycznym Domu Kultury, na ul. Gałczyńskiego 12, podczas finału Maratonu Pisania Listów. Po wręczeniu odbędzie się debata “Kształtowanie lęków a narracja o faktach – co media mówią nam o uchodźcach?”, z udziałem laureata i Adama Leszczyńskiego, dziennikarza i publicysty. Poprowadzi ją Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Nagroda Pióro Nadziei jest przyznawana osobom, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. 

Jury konkursu zdecydowało, że tegoroczną nagrodę otrzyma Paweł Cywiński, współtwórca serwisu Uchodźcy.info. W uzasadnieniu decyzji podkreślono: 

Paweł Cywiński w szczególności na przykładzie Uchodźcy.info pokazuje, że możliwe jest tworzenie mediów obywatelskich na wysokim poziomie merytorycznym, a jednocześnie dostępnych i atrakcyjnych wizualnie. Odziera kryzys uchodźczy z fałszywych informacji, pomaga uporać się odbiorcom ze stereotypami, zwraca uwagę na kontekst kulturowy. Paweł Cywiński związany jest ze środowiskiem tworzącym media oddolnie i z wrażliwością na tematy społeczne. Jest również dziennikarzem Magazynu Kontakt i prowadzi projekt post-turysta.pl.  

Kandydatury do tegorocznej nagrody można było zgłaszać do 10 listopada. Nad zgłoszeniami debatowało biuro Amnesty International. Spośród ponad 20 zgłoszeń wybrano 4 nominacje: 

  • Ludmiła Anannikova – dziennikarka Gazety Wyborczej, reporterka; 
  • Paweł Cywiński – współtwórca serwisu i facebookowej strony Uchodźcy.info; 
  • redakcja serwisu OKO.press; 
  • Paweł Sulik – dziennikarz Radia Tok FM. 

Jury składało się z osób z Rady Programowej Amnesty International oraz ze specjalnie zaproszonego gościa: prof. dr hab. Jacka Wasilewskiego, medioznawcy, dziennikarza i pisarza. W Radzie Programowej Stowarzyszenia zasiadają natomiast: Jacek Białas (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka); Beata Faracik (Prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu); Witold Klaus (Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej); Mikołaj Pietrzak (dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie); Marzanna Pogorzelska (wykładowczyni akademicka, edukatorka praw człowieka); Katarzyna Szymielewicz (Prezeska Fundacji Panoptykon), Krzysztof Śmiszek (honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego). Twórcami wyjątkowej statuetki, przezroczystego pióra z zatopionym w środku drutem kolczastym, przymocowanego do betonowego etui, jest agencja Fat Baby. 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

14976