Peru: NIE zastraszaniu obrońców praw człowieka – Amnesty International

Peru: NIE zastraszaniu obrońców praw człowieka

27 stycznia br. grupa ok. 20 osób otoczyła Glorię Cano niedaleko jej biura, a następnie znieważyła ją i pobiła. Były to, jak się wydawało, osoby popierający ex- Prezydenta Alberto Fujimori’ego. Gloria Cano mogła uciec przed atakującymi dopiero wtedy, gdy współpracownicy Stowarzyszenia Obrońców Praw Człowieka (APRODEH) wyszli jej na pomoc. Atakujący zagrozili, że był to dopiero pierwszy z całej serii aktów przemocy wymierzonej przeciw APRODEH i jego personelowi.

Amnesty Intenational uważa, że atak na Glorię Cano i APRODEH jest bezpośrednio związany z kampanią tej organizacji, która występuje przeciw bezkarności i korupcji w Peru. Jej aktualnym celem jest doprowadzenie de ekstradycji ex- Prezydenta Alberto Fujimori’ego z Japonii.

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte były dekadami charakteryzującymi się brakiem szacunku dla praw człowieka. Tortury, bezprawne egzekucje, porwania, były to bardzo typowe praktyki tolerowane przez ówczesną władzę. Grupy zbrojne (Sendero Luminoso oraz w mniejszym stopniu Ruch Zbrojny Tupak Ameru- Movimiento Armado Tupak Ameru) także stosowały przemoc wobec ludzi. Kampania mająca na celu ekstradycje Fujimori’ego została przedstawiona w kontekście ciężkiego łamania praw człowieka przez państwo.

-W istocie demokratycznych przemian Peru, ważne jest, aby łamanie praw człowieka w przeszłości nie pozostawało bezkarne– zadeklarowała Amnesty International.

Podczas prezydentury Fujimori’ego, Amnesty International otrzymała duża ilość doniesień o aktach zastraszania i gróźb pod adresem obrońców praw człowieka.

-Niestety wydaje się, że w dalszym ciągu istnieją w Peru sektory, które nie są zaangażowane w obronę praw człowieka i które to używają przemocy, by uciszyć tych, którzy tych praw bronią- – deklaruje Amnesty International.

-W tej nowej erze Peru, rząd powinien zrobić wszystko, co tylko jest możliwe, aby akty podobne do tych nie powtórzyły się i mogły być przeprowadzane śledztwa w ich sprawie- powiedziała organizacja, przypominając jednocześnie, że rząd Prezydenta Toledo zobowiązał się do ochrony praw człowieka.

-Osoby, pociągane do odpowiedzialności powinny być zaprowadzone przed sąd, aby było dla wszystkich jasnym przesłaniem, że akty takie jak te nie będą tolerowane-.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
5094