Peru/Chile: Podczas międzynarodowej kampanii w sprawie A. Fujimoriego zebrano 20 000 podpisów – Amnesty International

Peru/Chile: Podczas międzynarodowej kampanii w sprawie A. Fujimoriego zebrano 20 000 podpisów

AMR 46/008/2006
Podpisy pochodzące m.in. z takich krajów, jak Anglia, Hiszpania, Meksyk, Argentyna, Chile i Peru  będą częścią zbioru podpisów, które zostaną przedstawione niebawem przez chilijskim wymiarem sprawiedliwości.
-Te 20 000 podpisów to 20 000 ofiar, które pozostawił konflikt zbrojny w Peru. Są to ofiary, które otrzymały z rąk Fujimoriego tortury, śmierć i bezkarność- – stwierdziła Amnesty International.
-Dla przyszłości Peru kluczową kwestią jest, aby Fujimori był sądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości, o które jest oskarżony. Peru bez sprawiedliwości to kraj bez przyszłości- – powiedziała Krajowa Koordynatorka ds. Praw Człowieka.
-Walka z bezkarnością powinna być walką nie tylko krewnych, którzy czują obowiązek domagać się sprawiedliwości, ale wszystkich wrażliwych i solidarnych w tej sprawie społeczności. Tylko w ten sposób będziemy mogli ukarać tych, którzy dopuszczają się pogwałceń praw człowieka- – powiedziała Gisella Ortiz, siostra Luisa Enrique Ortiza Perei, jednej z ofiar masakry na Uniwersytecie La Cantuta.
-Osoby, które mają choć minimalny poziom moralności, nie mogą pozostać obojętne wobec tych przypadków- – powiedział Jaime Beneyto, wolontariusz Amnesty International z Hiszpanii, podpisując petycję.
-Tym, co mnie skłoniło do złożenia podpisu, jest osobiste przekonanie, że fakt, iż zbrodnie o takiej wadze uchodzą bezkarnie, jest wybaczeniem- – stwierdziła Edurne de la Hera – wirtualna działaczka z Hiszpanii.
-Przyłączyłem się do kampanii, bo uważam, że za zbrodnie przeciwko ludzkości należy się kara, aby już nigdy więcej nie zostały popełnione tego rodzaju czyny, które kaleczą sumienie ludzkości- – powiedział Pablo Arenales, kolumbijski obrońca praw człowieka.
-Kampania będzie trwała dopóty, dopóki wszystkie ofiary pogwałceń praw człowieka w Peru nie doczekają się sprawiedliwości i zadośćuczynienia- – powiedziała Amnesty International.
Alberto Fujimori przebywa w areszcie w Santiago de Chile w oczekiwaniu na decyzję chilijskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawie prośby o ekstradycję wystosowanej przez rząd Peru w styczniu bieżącego roku. Rząd peruwiański oskarża byłego prezydenta o odpowiedzialność za masakrę 15 kobiet, mężczyzn i dzieci w Barrios Altos (Lima) w 1991 roku oraz za zaginięcie i zabójstwo 9 studentów i jednego profesora Uniwersytetu La Cantuna w 1992 r.
Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronach:

 łumaczenie Małgorzata Grygierowska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4111