Peter Gabriel Ambasadorem Sumienia – Amnesty International

Peter Gabriel Ambasadorem Sumienia

Peter Gabriel – muzyk i aktywista ruchu praw człowieka otrzymał Nagrodę Amnesty International z rąk zeszłorocznego laureata, gitarzysty zespołu U2 – the Edge. W przeszłości tytuł otrzymywali między innymi Nelson Mandela, Vaclav Havel, Hilda Gonzales i Mary Robinson. Obecnie, w szóstym roku od momentu powstania, Ambasador Sumienia przejmie osobiste przewodnictwo w walce o ochronę i promocje praw człowieka.
Artyści w trakcie trasy -Small Places- będą inspirować i zachęcać członków społeczności lokalnych do wsparcia i zasilenia ruchu aktywistów praw człowieka. Wśród wydarzeń całej trasy znalazł się koncert, który odbył się 11 września w Namibii i który wspierał prawa człowieka w Zimbabwe oraz koncert, który odbędzie się w Estonii z udziałem REM i którego odbiorcy uczestniczyć będą w kampanii Amnesty International mającej na celu uwolnienie birmańskiej aktywistki Aung Suu Kyi oraz innych więźniów politycznych w Birmie.
10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, będzie punktem kulminacyjnym cyklu imprez organizowanych przez Amnesty International w ramach trasy -Small Places-. Tego dnia na całym świecie odbędą się dziesiątki koncertów.
Cykl ma również na celu uczczenie sześćdziesiątej rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zapoczątkowanej przez Eleonor Roosvelt w jej przemówieniu -Małe Miejsca- (eng. Small Places), w którym to apelowała o jednomyślną i zgodną akcję obywatelską.
Cała trasa podkreśla wielkie znaczenie przestrzegania praw człowieka -w domu- – w społecznościach, szkołach i miejscach pracy. Roosvelt miała powiedzieć, -Gdzie zaczynają się powszechne prawa człowieka- W małych miejscach bliskich domu. Tak bliskich i tak małych, ze nie mogą zostać zobaczone na żadnej mapie świata.-
Peter Gabriel swoją pracę z Amnety International rozpoczął w roku 1986 w trakcie trasy -the Conspiracy of Hope- (Zmowa Nadziei) i potem w roku 1988 w przełomowej trasie -Human Rights Now!- (Prawa Człowieka Teraz!). Gabriel poszedł dalej zakładając -Witness- społeczność video działająca na rzecz praw człowieka, a ostatnio -The Elders- (Starsi), prywatne, światowe stowarzyszenie łączące doświadczenia najważniejszych postaci na scenie światowej, które zakończyły aktywność polityczną czy gospodarczą by poświęcić się walce o prawa człowieka. Stowarzyszenie prowadzi -dyplomatyczną ofensywę- na najbardziej nieosiągalne problemy globalne i lokalne.
Ambasador Sumienia jest prowadzone przez organizację Art for Amnesty. Jej założyciel – Bill Shipsey powiedział: -Peter zawsze był na pierwszej linii walki o prawa człowieka i sprawiedliwość na całym świecie przez blisko ćwierć wieku i zainspirował wielu innych do przyłączenia się do tej walki. Jest Ambasadorem w najprawdziwszym rozumieniu tego słowa-.
Amnesty International od dawna cieszy się z owocnej współpracy z wieloma artystami przy tworzeniu i rozszerzaniu zasięgu ruchu na rzecz praw człowieka. Stworzone przez Amnesty International -Conspiracy of Hope- oraz koncerty Human Rights, w trakcie których występowali artyści tacy jak U2, Peter Gabriel, czy Bruce Springsteen, przyniosły efekt w postaci setek tysięcy nowych osób wstępujących w szeregi Amnesty International.
Na ostatniej płycie nagranej pod patronatem Amnesty International -Make some noise/Instant Karma- wystąpiło 20 artystów, a wśród nich Green Day, U2 oraz Gwen Stefani. Wsparli oni w ten sposób wysiłki Stowarzyszenia zmierzające do przerwania konfliktu w Darfurze. Dzięki udziałowi artystów w akcjach organizowanych przez Amnesty International, rośnie w społeczności międzynarodowej świadomość istotności praw człowieka.
Zeszłoroczna akcja -Aliados con Amnesty- z udziałem zespołu -Jaguares- zainspirowała prawie 75,000 młodzieży latynoskiej do działań przeciwko przemocy wobec kobiet. Setki z nich stało się od tej pory liderami działań na rzecz obrony praw człowieka w swoich społecznościach.
Redagował Grzegorz Rychlik

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3456