Pióro Nadziei 2015 za zaangażowanie na rzecz praw człowieka – Amnesty International

Pióro Nadziei 2015 za zaangażowanie na rzecz praw człowieka

W tym roku Amnesty International wręczy nagrodę Pióro Nadziei osobie, która swoją pracą w mediach działa na rzecz praw człowieka.

Do 10 listopada każdy może nadsyłać kandydatury do nagrody. Zostanie ona wręczona 12 grudnia podczas finału Maratonu Pisania Listów w Warszawie. Otrzyma ją osoba, która swoją pracą medialną w Polsce przyczyniła się do ochrony i promocji praw człowieka.

Piórem Nadziei Amnesty International chce nagradzać osoby, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej, przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Laureatem nagrody może zostać dziennikarze/ dziennikarki, ale także  osoby pracujące z mediami, np. pisarze, blogerzy, twórcy kampanii medialnych.

Od 2002 r. Amnesty International wręczała Pióro Nadziei za najlepszy tekst o prawach człowieka opublikowany w języku polskim w prasie lub Internecie. Wśród laureatów i laureatek znaleźli się: Bartosz Goszczyński, Witold Szabłowski, Magdalena Grzebałkowska, Krystyna Kurczab-Redlich, Natalia Bloch, Maria Kruczkowska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Żakowski, Bartek Dobroch, Joanna Podgórska, Agnieszka Fiedorowicz, Katarzyna Kwiatkowska, Michał Majewski, Paweł Reszka, Justyna Kopińska i Bartosz T. Wieliński. Nowa formuła nagrody Pióro Nadziei oznacza dużą zmianę w porównaniu z dotychczas przyznawanymi nagrodami.

– Przez lata wręczaliśmy nagrodę wyjątkowym osobom, dziennikarzom i dziennikarkom piszącym o prawach człowieka. Chcemy, aby Pióro Nadziei zwracało uwagę na całokształt pracy medialnej takich osób, jak ważne jest ich zaangażowanie, rzetelność, pozytywna zmiana, którą wywołują – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International.

Kandydatów i kandydatki do nagrody mogą zgłaszać osoby indywidualne, redakcje, organizacje pozarządowe, czy też firmy. Zgłoszenia należy wysyłać na e-mail rzecznik@amnesty.org.pl z krótkim uzasadnieniem kandydatury.
Po 10 listopada Amnesty International razem z przedstawicielami Rady Programowej stowarzyszenia wybierze osoby nominowane do nagrody, a następnie 4 grudnia ogłoszony zostanie zwycięzca. Gala wręczenia nagrody, nowej statuetki Pióra Nadziei, odbędzie się podczas finału Maratonu Pisania Listów w Warszawie 12 grudnia.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

1093