Pierwszy film fabularny o białoruskiej opozycji niedługo w kinach – Amnesty International

Pierwszy film fabularny o białoruskiej opozycji niedługo w kinach

Amnesty International patronuje filmowi "Żywie Biełaruś!", który już 19 kwietnia trafi do polskich kin. Film ten jest pierwszym filmem o demokratycznej opozycji na Białorusi a także polskim wkładem w walkę o wolną Białoruś.

Film opowiada o młodym wokaliście rockowym, który postanowił sprzeciwić się niesprawiedliwości narzucanej przez reżim Łukaszenki. Do walki wykorzystuje zarówno swoją muzykę jak i ogromną siłę naszych czasów – Internet. Blog, w którym obnaża białoruską rzeczywistość staje się potężnym zagrożeniem dla panującej władzy.

Franak Wiaczorka, 24-letni działacz opozycji, na losach którego został oparty scenariusz filmu, w swoim liście napisanym specjalnie z okazji powstania filmu wyraża swoje wielkie nadzieje związane z premierą “Żywie Biełaruś!”:
– Moim wielkim marzeniem jest, aby ten film zobaczyli w Polsce i na całym świecie. Na zachód od Polski praktycznie nic nie wiedzą o Białorusi. Im więcej będą mówić o moim kraju, tym większe będziemy mieli szanse na zmiany. Wiele lat czekaliśmy aż powstanie taki film. Pokładamy w nim wielkie nadzieje(…).

Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz, reżyser głośnego “Linczu” oraz współtwórca pamiętnego “Generała Nila”. Film ukazuje losy czołowego białoruskiego opozycjonisty i realia kraju, zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii, napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę, jest muzyk rockowy Miron. Artysta z początku stara się trzymać z dala od polityki, a opozycjonistów uważa za garstkę marzycieli. Kolejny koncert grającego “niezależny” rock zespołu staje się jednak zapalnikiem dla antyreżimowych manifestacji publiczności. Miron przypłaca te wydarzenia przymusowym wcieleniem do wojska. W swojej jednostce MIRON zderza się z nieludzkimi warunkami i indoktrynacją w sowieckim duchu. W odruchu protestu, Miron, przy wsparciu swojej pięknej i niepokornej dziewczyny WIERY, publikuje w Internecie “zapiski z życia poborowego”. Blog ukazuje armię jako miniaturę współczesnej Białorusi, a jej obywateli jako “poborowych”, podlegających “fali” i indoktrynacji,  wywołując prawdziwą burzę w Internecie. Fragmenty blogu MIRON łączy w satyryczne piosenki, uderzające w reżim, które stają się przebojami na ulicach. Władze postanawiają uderzyć buntownika w najczulszy punkt…

W roli głównej wystąpił debiutujący w kinie białoruski muzyk Dźmitry Papko, który w Polsce zasłynął z występu pod pseudonimem Vinsent na koncercie “Solidarni z Białorusią”, a także Karolina Gruszka – jedna z najzdolniejszych i najpopularniejszych polskich aktorek młodego pokolenia, nagrodzona za kreację w “Kochankach z Marony” główną nagrodą FPFF w Gdyni w 2005 roku.

– W niektórych scenach filmu udział wzięli znani działacze białoruskiej opozycji, którzy uciekli z Białorusi do Polski po wydarzeniach 19 grudnia 2010 roku – pisze w liście Franak Wiaczorka. – Na przykład, przy kręceniu scen zbiorowych tłumienia manifestacji brało udział kilkudziesięciu Białorusinów, którzy uczestniczyli w prawdziwych wydarzeniach na placu w Mińsku. Był wśród nich między innymi były więzień Zmicier Barodka, który zagrał szefa milicji, kierującego pacyfikacją.

– “Żywie Biełoruś!” zostało zakazane przez białoruskie władze jeszcze nawet przed premierą. Państwowy Belarusfilm skasował wszystkie umowy z rosyjsko-białoruskim aktorem Anatoliem Kotem, który zagrał ministra obrony. Jego nazwisko ukazało się również na czarnej liście białoruskich twórców. Państwowa wojskowa prasa już nazwała film manipulacją i kłamstwem, natomiast niezależna “Nasza Niwa” okrzyknęła “Żywie Biełaruś!” projektem 2011 i 2012 roku – pisze Franak Wiaczorka.

Na Facebooku pod adresem: www.facebook.com/razemdlabialorusi ruszyła oficjalna strona filmu “Żywie Biełaruś!”. Jest to również miejsce, w którym mogą się zebrać wszyscy Ci, którym pojęcie “wolności” nie jest obojętne. W działania promocyjne filmu włączone są m.in.: Fundacja “Białoruski Dom Informacyjny”, koncert “Solidarni z Białorusią 2013”.

Pełna treść listu do Polaków Franaka Wiaczorki można przeczytać tutaj.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1874