“Pieśni Opresji” najlepszym filmem o prawach człowieka na festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2021 – Amnesty International

“Pieśni Opresji” najlepszym filmem o prawach człowieka na festiwalu Millennium Docs Against Gravity 2021

Nagrodę za najlepszy film o prawach człowieka w 18. edycji festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity otrzymał film “Pieśni Opresji” w reż. Estephana Wagnera i Marianne Hougen-Moragi.

Jury obradowało w składzie:

  • Jakub Majmurek (publicysta, krytyk filmowy)
  • Jacek Petrycki (operator, reżyser i scenarzysta filmowy)
  • Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska).

Film “Pieśni Opresji” otrzymał nagrodę “za ważką lekcję o złożoności mechanizmów społecznych rządzących światem, mrokach natury ludzkiej i meandrach naszej psychiki, pokazaną przez pryzmat historii niewielkiej społeczności. Reżyserom prostymi środkami formalnymi udało się w historii pozornie utopijnej i odciętej od świata wspólnoty niemieckiej w Chile jak w soczewce uchwycić uniwersalne prawdy o mechanizmach kontroli i zależności, działania zła i manipulacji, konsekwencjach wychowania w przemocy – i wychowania do przemocy. Łatwość z jaką zło ogarnia jednostki i wikła społeczność, przeraża równie mocno jak trwałość, z jaką wsiąka w życie. Film nie zatrzymuje się na portrecie społeczności, lecz idzie dalej: stawia pytania o konsekwencje obcowania ze złem i pokazuje złożoność rzeczywistości, w której żyjemy. Historia niemieckiej wspólnoty w Chile staje się lustrem, w którym przyjrzeć się możemy historii ludzkości – i w którym warto przejrzeć się samemu.”

Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia: otrzymał film “Odwaga” w reż. Aleksieja Paluyana. “Odwaga” to poruszający, pozbawiony patosu portret niezwykłej odwagi codziennych decyzji, które – przez kontekst życia w kraju autorytarnym – nabierają mocy wyborów życiowych. Reżyserowi poprzez wykorzystanie historii teatru udało się także skutecznie pokazać, od jak dawna Białorusini i Białorusinki niestrudzenie walczą o prawa człowieka i jak bardzo walka ta wrosła w tkankę kulturową kraju.

Nagrodą w konkursie Amnesty International jest statuetka oraz 3000 euro. To podziękowanie dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są i co znaczą prawa człowieka.

Więcej o tegorocznym konkursie>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
120401