PILNA AKCJA: Aresztowanemu aktywiście grożą tortury. – Amnesty International

PILNA AKCJA: Aresztowanemu aktywiście grożą tortury.

Chiński aktywista praw człowieka, Liu Shaoming, został zatrzymany przez policję. Władze nie dopuściły do jego spotkania z adwokatem. Grożą mu tortury i inne formy okrutnego traktowania. Liu Shaoming został zatrzymany krótko po publikacji w Internecie artykułu opisującego jego wspomnienia z brutalnie stłumionych demonstracji na placu Tiananmen w roku 1989 oraz jego późniejszą działalność związaną z prawami pracowniczymi w Chinach.

25 maja za pośrednictwem działającej z USA strony Boxun.com  Liu Shaoming opublikował swoje wspomnienia związane z przyłączeniem się w 1989 roku do pro-demokratycznego ruchu działającego w Pekinie, przynależnością do pierwszego w Chinach niezależnego związku zawodowego – Niezależnej Pekińskiej Federacji Pracowniczej, oraz jego zaangażowania w obronę praw pracowniczych i obywatelskich w ostatnich latach. Pięć dni później zaginął. 14 czerwca policja potwierdziła, że został on umieszczony w ośrodku zatrzymań Huadu, w prowincji Guangdong, oskarżony o “wszczynanie awantur i zakłócanie porządku”, zarzut używany w Chinach powszechnie do tłumienia głosów sprzeciwu.

Jego adwokat udał się do ośrodka Huadu 23 czerwca, jednak został tam poinformowany, że spotkanie z Liu Shaoming’iem wymagać będzie specjalnego zezwolenia z uwagi na oskarżenie o “wzywanie do obalenia władzy państwowej”.

W ostatnich latach Liu Shaoming wielokrotnie deklarował poparcie dla robotników podczas licznych strajków w prowincji Guangdong. Założył również grupę aktywistów o nazwie Wolontariusze dla Praw Pracowniczych. Podjął w ten sposób próbę połączenia ruchów demokratycznych i ruchów robotniczych, zachęcając Chińczyków do okazywania solidarności wobec robotników uczestniczących w sporach zbiorowych dotyczących warunków pracy. Liu Shaoming angażował się również w protesty i akcje poparcia związane z innymi działaniami związanymi z wolnością słowa.

Prosimy o pisanie apeli w językach chińskim, angielskim lub własnym:

– Wzywających władze chińskie do niezwłocznego i bezwarunkowego uwolnienia Liu Shaoming,
– Wzywających do zapewnienia mu ochrony przed torturami i innymi formami okrutnego traktowania,
– Wzywających do zapewnienia mu do czasu uwolnienia regularnych i swobodnych kontaktów z adwokatem i rodziną oraz ewentualnej opieki medycznej.

Apele należy wysyłać do dnia 13 sierpnia 2015 na adres:
Li Chunsheng
Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Prowincji Guangdong
Guangdong Provincial Security Department
97 Hao Huanghua Lu
Guangzhou City
Guangdong Province
Chińska Republika Ludowa
tel: +86 20-83832980 (tylko w jęz. chińskim)
Email: xf@gdga.gov.cnEmail: info@gdga.gov.cn

Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Dyrektorze / Dear Director

z kopią na adres:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
Naczelnik wydziału politycznego
Pan Yao Dongye
Faks: 22 8311152
Email: political@chinaembassy.org.pl

Informacje dodatkowe

Liu Shaoming urodził się w 1958 roku w Jiangxi, gdzie pracował w hucie Xinyu. Do Pekinu wyjechał 23 maja 1989, by wziąć udzial w tzw. “pekińskiej wiośnie” i okazać solidarność wobec protestujących z miasteczka studenckiego na placu Tiananmen. Uczestniczył też w krótkiej działalności Niezależnej Pekińskiej Federacji Pracowniczej. Od późnych godzin wieczornych 3 czerwca do następnego ranka władze chińskie z wielką brutalnością atakowały nieuzbrojonych cywilów, zabijając najprawdopodobniej od kilkuset do kilku tysięcy protestujących. W ramach zastosowanych później represji sąd skazał Liu Shaominga na rok więzienia za “propagandę i wzniecanie kontrrewolucji”.

W ostatnich latach Liu Shaoming stał się ponownie aktywnym działaczem i brał czynny udział w wielu znaczących akcjach obrony praw człowieka, w tym tzw. Nowego Ruchu Obywatelskiego i obrony takich osób jak Liu Ping, Ding Jiaxi, Zhang Baocheng, Guo Feixiong, Tang Jingling i innych, oraz w znaczących sporach dotyczących warunków zatrudnienia w Guangdong: strajku Yue Yuen w Dongguan, strajku pracowników sanitarnych Uniwersytetu Guangzhou i strajku w zakładach obuwniczych Panyu Xinsheng.

Nie jest w tej chwili jasne czy powodem zatrzymania Liu Shaominga była jego działalność polityczna czy opublikowane uwagi o ruchu pro-demokratycznym i wydarzeniach na Placu Tiananmen, które w Chinach objęte są nadal silnym tabu. Władze chińskie cenzurują wszelkie wzmianki o wydarzeniach na placu Tiananmen, zarówno w prasie jak i w Internecie. Blokowane są również wszelkie próby publicznego upamiętnienia zabitych. Matki Tiananmen, grupa zrzeszająca głównie rodziców, których dzieci zostały zabite przez armię podczas tłumienia protestów, w tym roku doświadczają szczególnie uciążliwych prześladowań, wychodzących poza typowe formy nacisku, kontroli i ograniczania ich działalności. Aktywista Chen Yunfei został aresztowany 25 marca w prowincji Syczuan, krótko po wizycie na grobach studentów zabitych na placu Tiananmen. Został następnie oskarżony o “wszczynanie awantur i zakłócanie porządku” oraz “nawoływanie do obalenia władzy państwowej”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Iran: Co najmniej 23 dzieci bezkarnie zabitych podczas brutalnego tłumienia młodzieżowych protestów

1124