PILNA AKCJA: Ataki na migrantów w Meksyku. – Amnesty International

PILNA AKCJA: Ataki na migrantów w Meksyku.

Stołówka dla migrantów w miejscowości Huehuetoca, w stanie Meksyk, została ostrzelana przez niezidentyfikowanych napastników. Zdarzenie miało miejsce krótko po likwidacji schroniska dla migrantów w Lecheria, zamkniętego po serii gróźb i ataków na prowadzących je wolontariuszy. Życie przebywających w Meksyku migrantów, jak również broniących ich aktywistów, jest w poważnym niebezpieczeństwie.

7 lipca przed schroniskiem San Juan Diego doszło do gwałtownej konfrontacji pomiędzy migrantami a mieszkańcami miasteczka. Impuls do niej dała prowokacja osób niezwiązanych ze schroniskiem. Wezwany patrol policji nie zjawił się, co jest jawnym naruszeniem obowiązku ochrony schroniska przez państwo. Mieszkańcy zablokowali drogi i grozili osobie kierującej schroniskiem. W obliczu agresji mieszkańców oraz braku reakcji władz, prowadzący schronisko wolontariusze byli zmuszeni zamknąć je dwa dni później. Jednocześnie uruchomili dwie tymczasowe stołówki, stołówkę San Jose w Huehuetoca oraz stołówkę w Lecheria, gdzie rozprowadzali żywność i oferowali migrantom różne formy pomocy.

21 lipca, pomiędzy 2 a 3 nad ranem, grupa uzbrojonych mężczyzn ostrzelała stołówkę. W tym samym czasie inni napastnicy ścigali grupę migrantów oddając w ich kierunku szereg strzałów.

Aktywiści praw człowieka odpowiedzialni za funkcjonowanie schroniska San Juan Diego wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami władz stanu Meksyk, w tym również z gubernatorem. Władze prowincji nie wywiązały się z obietnicy przeniesienia schroniska w miejsce, gdzie mogłoby funkcjonować bezpiecznie. W Huehuetoca miejscowy burmistrz odpowiedzialnością za ataki obciąża wolontariuszy, którzy mieliby w ten sposób starać się zwrócić uwagę na swoją sytuację.

Prosimy o pisanie apeli w języku hiszpańskim lub własnym:

– Wzywających władze do zapewnienia skutecznej ochrony pracowników, wolontariuszy i migrantów z ośrodka San Jose w stołówce w Huehuetoca oraz w tymczasowej stołówce w Lechería, zgodnie z ich życzeniem;

– Wzywając do przeprowadzenia pełnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie wydarzeń, które doprowadziły do zamknięcia schroniska San Juan Diego i ataków na stołówkę oraz postawienia osób odpowiedzialnych przed sądem;

– Wzywających władze stanowe do przeciwdziałania dyskryminacji migrantów, objęcia pomocą schroniska dla migrantów oraz tymczasowych stołówek, w tym również przeniesienia schroniska San Juan Diego w miejsce bezpieczne.

Apele prosimy wysyłać do 7 września 2012 na adres:

Minister Spraw Wewnętrznych
Dr. Alejandro Poiré Romero
Secretaría de Gobernación
Bucareli 99, 1er. piso, Col. Juárez
Delegación Cuauhtémoc
México D.F., C.P.06600, MÉXICO
Fax: (+52) 55 5093 3414 (numer trzeba wybierać wielokrotnie)
Email: secretario@segob.gob.mx
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze/ Estimado
Se-or Secretario

Gubernator Stanu Meksyk
Eruviel Avila Villegas
Lerdo Poniente Numero 300,
Primer Piso, Puerta 216,
Palacio Del Poder Ejecutivo,
Colonia Centro, CP 50000
Toluca, Estado de México, México
Fax: (+52) 722 276 0046
Email: cnm@gem.gob.mx
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Gubernatorze/ Estimado Gobernador

Z kopią do:

Dimensión Pastoral de la Movilidad Humana (NGO)
Email: movilidad.humana@yahoo.com.mx

Ambasada Meksykańskich
Stanów Zjednoczonych w Polsce
Al. Jerozolimskie 123 a (20 piętro), 02-017 Warszawa
tel. (22) 311 29 00; fax (22) 311 29 01
e-mail: embamex@embamex.pl
Internet: www.sre.gob.mx/polonia

INFORMACJE DODATKOWE

Pracownicy, wolontariusze i migranci w schronisku San Juan Diego w Lecheria, stan Meksyk, byli celem gróźb i ataków od długiego czasu. Gwałtowne protesty przeciwko istnieniu schroniska dla migrantów, w które zaangażowała się część okolicznych mieszkańców, w ostatnim okresie przybrały na sile. Krajowa Komisja Praw Człowieka objęła schronisko dodatkową ochroną, która jest jednak niewystarczająca do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, wolontariuszom oraz przebywającym w schronisku migrantom.

Już 30 stycznia 2011 Guadalupe Calzada, ówczesna kierownik schroniska, była informowana o planach spalenia budynku i zamordowania jej -jak psa-. Groźby pochodziły prawdopodobnie od działających w okolicy gangów handlarzy ludźmi, które w działającym schronisku widzą zagrożenie dla swoich interesów. O groźbach poinformowano władze zobowiązane do zapewnienia odpowiedniej ochrony.

13 sierpnia 2011 grupa ponad 30 mieszkańców Lecheríi zebrała się przed schroniskiem wzywając do jego zamknięcia. Protestujący grozili również, że w przeciwnym razie sami wtargną do schroniska, migrantów usuną siłą a budynek spalą.

11 grudnia 2011 około 80 mieszkańców Lecheríi domagało się zamknięcia schroniska. Protestowali, ponieważ ich zdaniem obecność migrantów była źródłem wielu problemów związanych między innymi z przemytem narkotyków i handlem ludźmi. Grupa mieszkańców usunęła cztery szałasy zbudowane przez migrantów przy torowisku, zaledwie kilka metrów od schroniska, a znalezione w nich rzeczy migrantów zostały spalone. Według pracowników ośrodka protestujący przeklinali ich, grozili i usiłowali bić.

11 lipca, w reakcji na gwałtownie pogarszającą się sytuację humanitarną wśród migrantów w Lechería, wolontariusze uruchomili tymczasową stołówkę działającą w namiocie, pod mostem. Jednak już 21 lipca, podczas kolejnej demonstracji mieszkańcy domagali się również usunięcia namiotu.
Każdego roku, w drodze z Ameryki Południowej do USA, podróżują przez Meksyk setki tysięcy migrantów bez uregulowanego statusu prawnego. Wielu z nich jest zatrzymywanych i zawracanych przez meksykańskie służby imigracyjne. Amnesty International przeprowadziła w Meksyku wizję lokalną, badając liczne sygnały o naruszeniach praw człowieka wobec migrantów. Podczas wizyty przedstawiciele AI stwierdzili, że wielu migrantów jest porywanych przez gangi, często przy współudziale lokalnych władz. Całkowita bezkarność gangów i urzędników w stosunku do pozbawionych ochrony migrantów sprawia, że proceder trwa mimo powtarzanych deklaracji rządu o ochronie praw migrantów.

Amnesty International uruchomiła kampanię mającą na celu nagłośnienie sytuacji migrantów w drodze przez Meksyk oraz zapewnienia im podstawowej pomocy. Aby wziąć w niej udział wejdź na stronę; http://sendsocks.org/
Wcześniejsze Pilne Akcje w tej sprawie: https://amnesty.org.pl/no_cache/archiwum/aktualnosci-strona-artykulu/article/7546/85/neste/6.html

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

2031