Pilna Akcja Bahrajn: Obywatel Bangladeszu zagrożony egzekucją.

Jassim Abdulmanan został skazany na śmierć przez Wysoki Trybunał Kryminalny 17 stycznia 2007 r., po tym jak uznano go winnym morderstwa z premedytacją, popełnionego 23 października 2005 r. na jego rodaku Ridarze Mianie. Dwóch innych obywateli Bangladeszu skazano w tej samej sprawie na dożywocie. Wszyscy trzej wnieśli apelację 6 kwietnia b. r. Najwyższy Sąd Apelacyjny zredukował wyroki dożywocia do 15 lat więzienia, ale podtrzymał wyrok śmierci dla Jassima Abdulmanana.
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli po arabsku, po angielsku lub po polsku, w których:
– zaapelują Państwo do króla, żeby nie zatwierdzał wyroku śmierci wobec Jassima Abdulmanana;
– podkreślą Państwo, że jest prawem, a zarazem obowiązkiem władz wymierzenie sprawiedliwości skazanym za przestępstwa kryminalne, ale jednocześnie wyrażą Państwo swój bezwarunkowy sprzeciw wobec kary śmierci;
– zaapelują Państwo do króla, żeby zamienił wszystkie oczekujące na wykonanie wyroki śmierci na kary pozbawienia wolności.
ADRESACI APELI:
Król (Jego Wysokość Szejk Hamad bin Issa Al Khalifa)
His Majesty Shaikh Hamad bin Issa Al Khalifa
King of Bahrain
Office of His Majesty the King
P. O. Box 555
Rifa-a Palace, królestwo Bahrajnu
Faks: + 973 176 64 587
Nagłówek: Wasza Wysokość / Your Majesty
DODATKOWE INFORMACJE
Kara śmierci jest rzadko stosowana w Bahrajnie. W ciągu ostatnich pięciu lat co najmniej sześć osób skazano na śmierć. W grudniu 2006 r. trzech obywateli Bangladeszu zostało straconych jako pierwsze osoby od 1996 roku. Egzekucje w Bahrajnie są zazwyczaj przeprowadzane przez rozstrzelanie.
Amnesty International obawia się, że kara śmierci jest w Bahrajnie nieproporcjonalnie często stosowana wobec cudzoziemców.
W grudniu 2008 r. rząd Bahrajnu wstrzymał się od głosowania nad rezolucją ONZ wzywającą do wprowadzenia moratorium na egzekucje. Rezolucja została przyjęta 106 głosami, przy 46 głosach przeciw i 34 wstrzymujących się.
Pilna akcja nr 312/09 Indeks: MDE11/002/2009
Tłumaczenie: Julia Eliza Zimmermann
Korekta i redakcja: Marcin Natorski