PILNA AKCJA: Białoruski student w więzieniu za pluszowe misie. – Amnesty International

PILNA AKCJA: Białoruski student w więzieniu za pluszowe misie.

Student Anton Surjapin może trafić do więzienia nawet na siedem lat za umieszczenie w sieci fotografii pluszowych misiów trzymających transparenty w obronie wolności słowa. Oskarżono go o organizowanie nielegalnej migracji. Zatrzymany student jest więźniem sumienia.

Anton Surjapin, lat 20, student dziennikarstwa na Państwowym Uniwersytecie Białoruskim, został zatrzymany 13 lipca. Grozi mu wyrok siedmiu lat więzienia z art. 371 kodeksu karnego Białorusi (-organizowanie nielegalnej migracji-). Oskarżenie wiąże się z wydarzeniami z 4 lipca, w Białoruskie Święto Niepodległości, kiedy dwie osoby ze szwedzkiej agencji reklamowej Studio Total wleciały jednosilnikowym samolotem w białoruską przestrzeń powietrzną, łamiąc tym samym białoruskie przepisy. Przelatując nad miejscowością Iwjaniec, pomiędzy Mińskiem a granicą litewską, zrzucili na spadochronach około 800 pluszowych misiów trzymających transparenty w obronie wolności słowa na Białorusi.

Zgodnie z prawem białoruskim Anton Surjapin może przebywać w areszcie 10 dni, po czym musi zostać zwolniony, chyba że zostaną mu postawione zarzuty. Ponieważ termin 10 dni upłynął 23 lipca, a Surjapin nie został uwolniony, przypuszczalnie zostały mu postawione zarzuty z art. 371. Jego adwokat nie może udzielić żadnych innych informacji. Aresztowanie Antona Surjapina nastąpiło po tym, jak zamieścił na stronie Belarusian News Photos zdjęcia zrzuconych z samolotu misiów. Anton Surjapin twierdzi, że otrzymał zdjęcia z anonimowego źródła oraz że był pierwszą z wielu osób, które umieściły na stronie zdjęcia misiów z Iwjańca.

Siergiej Basharimau zajmuje się wynajmem mieszkań w Mińsku. Został aresztowany w związku z podejrzeniami pomocy Szwedom w nielegalnym przekroczeniu granicy. Wynajął mieszkanie dwóm osobom, które pomagały szwedzkim lotnikom. Przybyły do Mińska na krótko przed opisanym przelotem po czym natychmiast wyjechały. W dniu 16 lipca Siergiej Basharimau prawdopodobnie usłyszał zarzuty z art. 371 pkt. 3 kodeksu karnego. Podobnie jak Anton Surjapin, on również może trafić do więzienia nawet na siedem lat. Pilot Tomas Mazetti w wywiadzie dla serwisu internetowego Karty 97 z 18 lipca podważył oba oskarżenia, podkreślając, że ani on, ani jego współpracownicy nie mieli żadnych kontaktów z Antonem Surjapinem, a z Siergiejem Basharimau widzieli się przelotnie wyłącznie przy odbiorze kluczy do wynajętego mieszkania.

Prosimy o pilne pisanie apeli w języku Białoruskim, Rosyjskim lub własnym:

– Wzywających władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Antona Surjapina i Siergieja Basharimau;

– Wzywających władze do zagwarantowania prawa do wolności wypowiedzi, zgodnie z zapisami międzynarodowego prawa praw człowieka, w tym Artykułu 19 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

Przykładowy apel zamieszczamy na końcu tekstu.
Apele należy wysyłać do 6 września na adres:

Prezydent Aleksander Łukaszenka
Administracja Prezydenta Republiki Białorusi
ul.Karola Marksa, 38
220016 Mińsk, Białoruś
Fax: +375 17 226 06 10/ +375 17 222 38 72
Email: contact@president.gov.byZwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie/ Dear President Lukashenka

Prokurator Generalny Aleksander Koniuk
Ul. Internatsionalnaya 22
220050 Mińsk, Białoruś
Fax: +375 17 226 42 52 (trzeba poprosić o faks)
Email: info@prokuratura.gov.byZwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze/ Dear General Prosecutor

Z kopią do:

Ambasador Republiki Białorusi w Polsce,
Wiktar Gajsionak
Ambasada Republiki Białorusi
Ul. Wiertnicza 58, 02-952 Warszawa
Fax: 22 742 0980
Email: Poland@mfa.gov.byZwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ambasadorze

Informacje dodatkowe

4 lipca szwedzka agencja reklamowa dokonała wyczynu mającego zwrócić uwagę na przypadki łamania wolności słowa na Białorusi. W opublikowanym przez agencję Studio Total następnego dnia nagraniu wideo możemy obejrzeć dwie osoby w maskach zwierzątek, z których jedna wyrzuca z samolotu pluszowe misie. Białoruskie Ministerstwo Obrony natychmiast zaprzeczyło doniesieniom o naruszeniu przestrzeni powietrznej, twierdząc że opublikowane nagranie jest w oczywisty sposób sfabrykowane. Milicja w Iwjańcu zebrała misie, jednak świadkowie w rozmowie z Radiem Wolna Europa i niezależnymi mediami białoruskimi potwierdzili przelot samolotu oraz zrzut misiów.

Studio Total na pomysł kampanii wpadło zainspirowane akcją, która miała miejsce w lutym w Mińsku. Paweł Winogradow ustawił wtedy grupę pluszowych zwierzątek z transparentami domagającymi się wolności słowa oraz skarżącymi się na brutalność milicji. Został za to skazany na dziesięć dni aresztu. Tomas Mazetti, pilot samolotu, z koleżanką Hanną Frey, korzystali ze wsparcia dwóch osób, w tym współzałożyciela agencji Studio Total, Pera Cromwella, który przyjechał do Mińska organizować ewentualną pomoc na miejscu.

W związku z wydarzeniami 4 lipca władze białoruskie aresztowały szereg osób. Siergiej Basharimau, właściciel agencji wynajmu mieszkań w Mińsku, został zatrzymany pod zarzutem pomocy Szwedom w przekroczeniu granicy, ponieważ to on prawdopodobnie wynajął w Mińsku mieszkanie Perowi Cromwellowi i towarzyszącej mu osobie. Siergiej Basharimau pozostaje w areszcie. Na krótko zatrzymana została również szesnastolatka z Iwjańca, którą przesłuchano w sprawie fotografii opublikowanych przez Antona Surjapina.

UA: 222/12 Index: EUR 49/012/2012 Issue Date: 25 July 2012

Poniżej przykładowy list skierowany do władz Białorusi.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

2040