PILNA AKCJA BIRMA: W więzieniu za pomoc ofiarom cyklonu. – Amnesty International

PILNA AKCJA BIRMA: W więzieniu za pomoc ofiarom cyklonu.

Jak zrozumieliśmy, otrzymuje teraz jakieś lekarstwa od władz, jednak jest nie jasne jakiego typu one są. Zarganar potrzebuje natychmiastowej opieki medycznej w szpitalu oraz nieustannego monitoringu jego stanu zdrowia przez lekarzy.
 
Zarganar jest od listopada 2008 roku w więzieniu Myitkyina w północnej części stanu Kachin. Stracił przytomność na więcej niż 2 godziny w swojej celi 16 kwietnia, jednakże został przewieziony dopiero 10 dni później do szpitala w Myitkyina. Lekarze odkryli wtedy iż ma wysokie ciśnienie krwi, spondylozę (zapalenie kręgów kręgosłupa) i powiększone serce. Próbki krwi zostały pobrane i przebadane w większym szpitalu: na ich podstawie stwierdzono że Zarganar ma rozwiniętą nadczynność tarczycy (nadmierna aktywność gruczołu tarczycy, co może być przyczyną problemów z sercem). Zarganar miał już w przeszłości wysokie ciśnienie krwi i dolegliwości żołądkowe, które zaczęły się przed jego uwięzieniem.
 
Zarganar odbywa 35-letni wyrok za prowadzenie ruchu, który zbierał pieniądze i zapasy dla ocalonych z Cyklonu Nargis, który nawiedził Birmę 2-3 maja 2008 roku. Został aresztowany 4 czerwca tego roku po tym jak skrytykował sposób prowadzenia przez rząd akcji ratunkowej w wywiadach dla zagranicznych dziennikarzy.  Zarganar, który przyłączył się do powstania przeciwko wojskowej juncie w 1988 roku, był wcześniej aresztowany za walkę na rzecz demokracji.
 
Zarganar jest jedną z 21 osób ciągle przebywających w więzieniu z powodu organizowania niezależnej od władz pomocy po cyklonie. Zostały one aresztowane za takie czyny jak dostarczanie pomocy ofiarom, przekazywanie mediom informacji o skutkach cyklonu, a nawet grzebanie zmarłych.
TŁO SPRAWY
Brak pomocy medycznej w więzieniach w Birmie powoduje uszczerbek na zdrowiu więźniów, którzy obecnie cierpią z powodu niedostatecznych warunków medycznych.
Co najmniej 210 więźniów politycznych od listopada 2008 roku zostało przeniesionych do odległych więzień. Zarganar jest obecnie trzymany 1400 km z dala od swojej rodziny, która mieszka w jednym z głównych miast, Yangon.  W tej sytuacji rodzinom 210 więźniów jest trudniej dostać się do więzień aby odwiedzić sowich bliskich. Ciężkie warunki i niewystarczająca opieka medyczna powodują, iż więźniowie często są zależni od swoich rodzin, które dostarczają im podstawowych lekarstw, pożywienia i odzieży. Wielu członków rodzin musi odbywać długie podróże – w niektórych przypadkach nawet do 9 dni – aby ich odwiedzić.
ZALECANE DZIAŁANIA
Prosimy niezwłocznie wysyłać apele w języku angielskim lub swoim ojczystym, w których własnymi słowami:
– będą Państwo namawiać władze, aby zapewniono Zarganarowi niezbędną pomoc medyczną oraz żeby kontynuowano ją aż do zwolnienia go z więzienia;
– będą Państwo przypominać władzom, iż wg międzynarodowych standardów każda osoba przebywająca w areszcie powinna mieć dostęp do stosownej opieki medycznej;
– będą Państwo zwracać się do władz o natychmiastowe i bezwarunkowe uwolnienie  Zarganara natychmiast po otrzymaniu niezbędnego leczenia;
– będą Państwo wzywać do natychmiastowych działań gwarantujących Zarganarowi swobodny i pełny dostęp do prawnika i rodziny, tak długo jak pozostanie w areszcie.
ADRESACI APELI
Minister Spraw Wewnętrznych
Maung Oo
Minister for Home Affairs
Ministry of Home Affairs
Office No. 10
Naypyitaw, Union on Myanmar
Fax:   +95 67 412 439
Nagłówek:  Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister
Minister Informacji
Brigadier-General Kyaw Hsan
Minister of Information
Ministry of Information
Bldg. (7), Naypyitaw, Union of Myanmar
Nagłówek: Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister
Minister Spraw Zagranicznych
Nyan Win
Minister of Foreign Affairs
Ministry of Foreign Affairs
Naypyitaw, Union of Myanmar
Nagłówek: Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister
KOPIE DO
Ambasada Birmy w Berlinie (obsługująca też Polskę)
Botschaft von Birma
Thielallee 19
14195 BERLIN
Germany
Tel : (49) 30 20615710
Fax : (49)30 20649757
Email : emb.my.berlin@t-online.de Prosimy wysyłać apele najpóźniej do 17 czerwca.
Pilna akcja nr 120/09
AI Index: ASA 16/003/2009
Tłumaczenie: Mirona Maria Klorek
Korekta i redakcja: Marcin Natorski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3108