" /> PILNA AKCJA: Chińscy aktywiści więzieni za poparcie protestów w Hong Kongu. – Amnesty International

PILNA AKCJA: Chińscy aktywiści więzieni za poparcie protestów w Hong Kongu.

Co najmniej 26 osób, w tym wielu artystów, zostało aresztowane w Pekinie za poparcie pro-demokratycznych demonstrantów protestujących w Hong Kongu. Trzynaścioro z nich oskarżono o "kłótnie i zakłócanie porządku", za co może grozić do 5 lat więzienia.<br /> <br />
Grupa dziewięciorga artystów z Songzhuang, artystycznej społeczności z Pekinu, została aresztowana pomiędzy 1 i 8 października w związku z planowanym wydarzeniem, podczas którego mieli zamiar zaprezentować plakaty i odczytać wiersze wyrażające poparcie dla prodemokratycznych demonstracji trwających w Hong Kongu. Poeta Wang Zang, również z Songzhuang, został zatrzymany pod zarzutem “wszczynania kłótni i zakłócania porządku” gdy zamieścił w Internecie zdjęcie, na którym trzyma parasol, symbol protestów w Hong Kongu. Żona i roczna córka Wang Zanga również zostały zatrzymane. 8 października spędziły 9 godzin na posterunku w Pekinie bez jedzenia i wody, ponieważ starały się uzyskać informacje o jego sytuacji.
Grupa 11 aktywistów została zatrzymana w Pekinie pod zarzutami “wszczynania kłótni i zakłócania porządku”. Aresztowania miały miejsce 30 września i 1 października, po publikacji w Internecie zdjęć, na których aktywiści podczas wspólnego posiłku trzymają plakaty wyrażające poparcie dla protestów w Hong Kongu.
Kilka innych osób zostało również aresztowanych w innych częściach kontynentalnych Chin, w tym w Guangzhou, Shenzhen, Chongqing oraz w Jiangsu za akty protestu, do których należało np. ogolenie głowy w geście solidarności z protestującymi lub zamiar podróży do Hong Kongu i przyłączenia się do demonstracji. Są to przykłady szerszych działań władz chińskich w celu stłumienia wszelkiej dyskusji i gestów poparcia dla demonstracji w Hong Kongu. Działanie popularnej platformy wymiany fotografii Instagram zostało zablokowane. Cenzorzy usiłują usuwać z sieci wszelkie pozytywne komentarze na temat protestów, wymuszając jednocześnie na gazetach i stacjach telewizyjnych utrzymanie w tym temacie narracji wyznaczonej przez władze.
Prosimy o pilne wysyłanie apeli w języku chińskim, angielskim lub własnym:

n  Wzywających władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia osób zatrzymanych za pokojowe korzystanie z prawa do wolności wypowiedzi i wyrażanie poparcia dla pokojowych, pro-demokratycznych protestów w Hong Kongu (Prosimy o zamieszczanie w apelu nazwisk osób zatrzymanych w Pekinie. Ich prawidłową pisownię podajemy u dołu apelu);

n  Wzywając władze do zapewnienia zatrzymanym kontaktów z rodziną i adwokatami oraz ewentualnej pomocy medycznej.

Przykładowy tekst apelu w języku chińskim załączamy do pobrania u dołu strony, w postaci doc oraz pdf.
Apele prosimy wysyłać do dnia 7 listopada 2014 na adres:

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Publicznego w Pekinie
Fu Zhenghua Juzhang
Beijingshi Gong’anju
9 Dongdajie, Qianmen
Dongchengqu
Beijingshi 100740
Chińska Republika Ludowa
Fax: + 86 10 65242927
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Dyrektorze / Dear Director

Wicepremier

Wang Yang
The State Council General Office
2 Fuyoujie, Xichengqu

Beijingshi 100017
People’s Republic of China
Email: english@mail.gov.cnZwrot grzecznościowy: Eskcelencjo  / Your Excellency

Z kopią na adres:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
Wydział polityczny
ul. Bonifraterska 1
00-203 Warszawa
fax: 22 8311152
email: political(at)chinaembassy.org.pl

 
Informacje dodatkowe
Od 26 września tysiące demonstrantów okupują część centrum Hong Kongu domagając się dalszych reform prawa wyborczego. Protesty przybrały na sile po bezprawnym użyciu gazu łzawiącego i gazu pieprzowego przez policję wobec pokojowych demonstrantów w pierwszą noc protestów.. Po tym zdarzeniu policja przyjęła postawę mniej konfrontacyjną.
W dniach 3 i 4 października demonstranci doświadczyli napaści ze strony kontrdemonstracji. Wśród zaatakowanych znalazły się kobiety i dziewczęta, które padły ofiarami napaści seksualnych, nękania i zastraszania. Amnesty International dysponuje relacjami bezpośrednich świadków napaści i pobicia jednej z uczestniczek demonstracji oraz zweryfikowanymi relacjami organizacji kobiecych i mediów i nagraniami wideo z innych napaści, którym towarzyszyła całkowita bezczynność policji. Protesty nadal trwają, choć są obecnie mniej liczne.
Zarzuty “wszczynania kłótni i zakłócania porządku” (Artykuł 293 kodeksu karnego) grożą karą do pięciu lat więzienia osobom, które dopuściły się jednej z czynności zakłócających porządek publiczny, w tym: zajmowania siłą, niszczenia lub uszkodzenia własności publicznej i prywatnej lub okupacji własności publicznej i prywatnej z poważnymi następstwami; poważnego zakłócania porządku w miejscu publicznym etc. Osoba nakłaniająca innych lub dopuszczająca się opisanych działań wielokrotnie może być ukarana wyrokiem do 10 i nie niej niż 5 lat więzienia.
Nazwiska zatrzymanych:

Aktywiści zatrzymani w Pekinie pod zarzutem “wszczynania kłótni i zakłócania porządku”:
Han Ying, Liu Huizhen, Li Dongmei, Jiang Liuyong, Guo Zhiying, Chen Lianhe, Wu Xiaoping, Han Suqing, Cui Baodi, Zhang Zonggang, Wang Chongxi.

Aktywiści z kolektywu Songzhuang aresztowani w Pekinie pod zarzutem “wszczynania kłótni i zakłócania porządku”: Zhang Miao, Wang Zang.
Aktywiści z kolektywu Songzhuang aresztowani w Pekinie:
Cui Guangxia, Zhu Yanguang, Fei Xiaosheng, Ren Chongyuan, Ding Ding, Wang Lin, Zhui Hun, Lü Shang,
Inni aktywiści zatrzymani w Pekinie:
Guo Hongwei, Wang Su’e, Ran Chongbi, Li Yufeng, Li Xuehui.

 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Chiny: Opublikowany wreszcie raport ONZ powinien doprowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności za zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu

Powiązany temat

Iran/Turcja: Uciekający z Afganistanu uchodźcy ostrzeliwani i bezprawnie zawracani na granicach

1307