Pilna akcja: Chiński aktywista na rzecz demokracji zatrzymany – Amnesty International

Pilna akcja: Chiński aktywista na rzecz demokracji zatrzymany

Liu Xianbin jest wybitnym działaczem na rzecz demokracji z prowincji Syczuan. Ma 43 lata. Wcześniej był przetrzymywany w dwóch więzieniach za działania na rzecz praw człowieka i demokracji. W dniu 28 czerwca, 14 oficerów bezpieczeństwa przybyło do jego domu w Suining, w prowincji Syczuan. Kilku z oficerów zabrało Liu Xianbina do stacji lokalnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego na przesłuchanie, podczas gdy inni pozostali aby przeszukać jego dom, skonfiskowali dwa twarde dyski, dwa przenośne dyski, jego kartę płatniczą i rejestr otrzymanych płatności za artykuły opublikowane online. Zgodnie z zawiadomieniem aresztu do jego żony, Chen Mingxian, jest zatrzymany pod zarzutem -podżegania do obalenia władzy państwowej-.
Według adwokata Liu Xianbina, który spotkał się z nim w dniu 1 lipca, policja pytała go o jego poparcie dla innych działaczy na rzecz demokracji i obrońców praw człowieka, w tym Chen Yunfei, a także jego liczne artykuły online na rzecz reform demokratycznych. Lokalni działacze praw człowieka uważają, że to kara za jego ciągły aktywizm na rzecz demokracji i obronę praw człowieka po wyjściu z więzienia w listopadzie 2008 roku. Od czasu jego wydania w 2008 roku, Liu był zaangażowany w działania wysokiej klasy: Poparł Kartę 08, wniosek w sprawie fundamentalnych reform prawnych i politycznych w Chinach, którego celem jest osiągnięcie systemu demokratycznego, który szanuje prawa człowieka; Opublikował również artykuły na temat praw człowieka i demokracji i dążył do zwiększenia świadomości społecznej na temat innych prześladowanych działaczy.
Liu Xianbin jest obecnie przetrzymywany w Centrum Zatrzymań Suining City. W dniu 29 czerwca, oficerowie ochrony wezwali żonę Liu Xianbina i przesłuchiwali ją około trzech godzin na temat jego działań. Przeprowadzili również dochodzenie w szkole, do której uczęszcza ich 13-letnia córka, pozostawiając ją we łzach.
Zatrzymanie Liu Xianbina jest uważane za arbitralne, zgodnie z normami Grupy Roboczej ONZ ds. Arbitralnych Zatrzymań, i wbrew Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która gwarantuje prawo do wolności słowa i pokojowego stowarzyszenia.
PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE APELI w języku chińskim (mandaryńskim), angielskim lub Twoim własnym:

  • Wzywając władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Liu Xianbin, jako że został zatrzymany wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa i stowarzyszenia;
  • Wzywając władze do zagwarantowania, że Liu Xianbin nie będzie torturowany lub źle traktowany w inny sposób, podczas gdy pozostaje w areszcie.
  • Wzywając władze do zapewnienia, że Liu Xianbin ma dostęp do adwokata i rodziny oraz leczenia, którego może potrzebować.

PROSIMY O WYSYŁANIE APELI PRZED 16 SIERPNIA 2010 NA ADRESY:
– Director of Suining City Public Security Bureau (Biuro Dyrektora Bezpieczeństwa Publicznego Suining City)
WANG Minghua Juzhang
Suiningshi Gonganju
19 Hepinglu, Chuanshanqu,
Suiningshi 629000, Sichuansheng
People-s Republic of China Fax: +86 825 222 7051
Nagłówek: Dear Director
– Director of Suining City People’s Procuratorate Yuanchazhang Suiningshi Jianchayuan
158 Hepinglu,
Shixiaqu, Suiningshi 629000, Sichuansheng
People-s Republic of China
Nagłówek : Dear Director
– Procurator of Sichuan’s Provincial People’s Procuratorate
CHEN Wenqing Jianchazhang
Sichuansheng Renmin Jianchayuan
51 Renminzhonglu Erduan
Qingyangqu
Chengdushi 610017,
Sichuansheng People’s Republic of China
Nagłówek: Dear Procurator

Prosimy także o wysyłanie kopii listów do Ambasady ChRL w Warszawie:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
tel. (22) 831 38 36
fax (22) 635 42 11;
Internet: www.chinaembassy.org.pl; www.pl.chineseembassy.org
Skontaktuj się z biurem sekcji, jeżeli wysyłasz list po  16 sierpnia.
DODATKOWE INFORMACJE
W 1992 r. Liu Xianbin został skazany na dwa i pół roku więzienia za udział w 1989 r. w ruchu na rzecz demokracji. Po zwolnieniu kontynuował działalność na rzecz demokracji i praw człowieka w Chinach. W 1998 r. był współzałożycielem oddziału Sichuan Chińskiej Partii Demokratycznej. W 1999 r. Liu Xianbin został skazany za -obalenie władzy państwowej- i skazany na 13 lat pozbawienia wolności i trzy lata pozbawienia praw politycznych. Został zwolniony 06 listopada 2008.
Był wielokrotnie wzywany i prześladowany przez policję przed ponownym zatrzymaniem 28 czerwca 2010 roku.
UA: 152/10 Index: ASA 17/028/2010 Issue Date: 5 lipca 2010
tłumaczenie: Barbara Gadomska

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2652