Pilna Akcja: Chiny – działacz w obronie praw człowieka skazany! – 25 luty 2008 – Amnesty International

Pilna Akcja: Chiny – działacz w obronie praw człowieka skazany! – 25 luty 2008

ASA 17/053/2008
Yang Chunlin został zabrany z aresztu na posterunku policji w Heitong, Jiamusi City, został wsadzony do policyjnej furgonetki i przewieziony do sądu w eskorcie ośmiu policjantów ; jeden ścisnął mu szyję ramieniem i w taki sposób przechodzili z i do wozu. Był zmuszony nałożyć worek na głowę jak również kajdanki na ręce i nogi. Przez to nie mógł wspiąć się do furgonetki, więc podobno został do niej wrzucony przez policjantów. Kiedy przyjechał pod budynek sądu, był zmuszony wchodzić w takim stanie na szóste piętro na własnych nogach. Kajdanki i worek zdjęli mu, kiedy jego prawnik zaprotestował. Prawnik ten uważał, że takie traktowanie miało na celu poniżanie Yang Chunlina.
Rozprawa(przesłuchanie) zaczęła się o 9 rano i skończyła około 14:30. W trakcie rozprawy Yang Chunlin był zmuszony do siedzenia na metalowym krześle z obręczą dookoła bioder, która unieruchamiała jego nogi i zmuszała do siedzenia tylko w pozycji siedzącej. Nie był zdolny poruszyć się, wstać lub przeciągnąć podczas całej rozprawy. Po rozprawie założyli mu mu ponownie kajdanki i worek i został zabrany do aresztu.
To traktowanie potwierdza poprzednie doniesienia, że Yang Chinlun był torturowany przez policję. Przez sześć dni na początku sierpnia i jeden dzień we wrześniu 2007 jego ręce i nogi były rozciągane i przywiązywane do żelaznego łóżka w taki sposób, że nie mógł się ruszać. Był on zmuszany jeść, pić i załatwiać się w tej pozycji oraz czyścić odchody innych zatrzymanych poddanych takiemu samemu traktowaniu. Był też bity przez innych zatrzymanych w tej samej celi, gdzie funkcjonariusze aresztu nie interweniowali w celu zaniechania pobicia. Yangowi nie dano możliwości wniesienia tych zarzutów do sądu.
Yang był zatrzymany 6 czerwca za angażowanie się w zbieranie podpisów pod petycją zatytułowaną:,, Chcemy Praw Człowieka, nie Olimpiady–. Był on formalnie oskarżony 3 sierpnia 2007 za wzniecanie buntu (inciting subvention). Przez kilka tygodni odmawiano mu dostępu do prawników na podstawie zarzutu, że jego przypadek w oczywisty sposób dotyczy ,tajemnic państwowych- chociaż takie zarzuty nie były skierowane do niego podczas procesu. Kiedy w końcu 25 września 2007 pozwolono mu spotkać się z prawnikiem, policja gwałtownie przerwała spotkanie kiedy prawnik próbował ustalić szczegóły jego sprawy i złego traktowania w areszcie.

Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli w języku angielskim, chińskim lub ojczystym:

 – wyrażające obawę, że proces Yang Chunlina nie spełniał minimum standardów obowiązujących w prawie międzynarodowym, a sposób jego przygotowania sugeruje, że Yang Chunlin był poddany formom okropnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania mającego na celu jego upokorzenie;

 – wzywając władze do niezwłocznego zakończenia takich nadużyć i przeprowadzenia natychmiastowego, niezależnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie tych zarzutów, jak również poprzednich doniesień, według których Yang Chunlina był torturowany w policyjnym areszcie

 – wzywając do udzielenia pozwolenia na regularne wizyty rodziny, jak również dostęp do opieki medycznej w razie potrzeby;

 – wyrażając głębokie obawy, że użycie słowa ,bunt- w oskarżeniu skierowanym przeciw pokojowo nastawionym działaczom, takim jak Yang Chunlin, jest niezgodne z deklaracjami złożonymi przez licznych chińskich urzędników jakoby przestrzeganie praw człowieka miało ulec poprawie wraz ze zbliżająca się Olimpiadą w Pekinie mającą odbyć się w sierpniu 2008.

Apele prosimy wysyłać do:

Premier Chińskiej Republiki Ludowej
WEN Jiabao Guojia Zongli
Rada Państwa
9 Xihuangcheng Genbeijie
Pekin 100032 Chińska Republika Ludowa
Fax: +8610 6596 1109 / +8610 6596 2260 (Minister Spraw Zagranicznych)
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo
Minister Sprawiedliwości Chińskiej Republiki Ludowej
WU Aiying Buzhang
Sifabu, 10 Chaoyangmen Nandajie
Chaoyangqu
Pekin 100020
Chińska Republika Ludowa
Fax:
+86 10 6529 2345
Email: minister@legalinfo.gov.cn lub pfmaster@legalinfo.gov.cnZwrot grzecznościowy: Szanowny Panie
Dyrektorof Departamentu d/s Bezpieczeństwa Publicznego Prowincji Heilongjang
WANG Donghua Tingzhang
Heilongjiangsheng Gong’anting
145 Zhongshanlu
Nangangqu
Ha’erbinshi 150001
Heilongjiangsheng
Chińska Republika Ludowa
Fax: +86451 269 6218
Email: hljga@163.comZwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Dyrektorze

Kopie do:

Dyrektor Departamentu ds. Bezpieczeństwa Publicznego Prowincji Heilongjiang
Jiang Zhifang Juzhang
Heilongjiangsheng
Jiamusi Shi Gong’anju
100 Baoweilu
Jiamusi shi 154002 Heilongjiangsheng
Chińska Rebublika Ludowa
Fax: +86454 829 8012
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Dyrektorze
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1,
00-203 Warszawa
Tel: (0-22) 831 38 36
Fax: (0-22) 635 42 11
W przypadku wysyłania petycji po 3 kwietnia 2008 r., prosimy o kontakt z  Sekretariatem Międzynarodowym lub biurem AI.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3655