Pilna Akcja – Chiny: Hu Jia musi mieć odpowiednią opiekę medyczną – Amnesty International

Pilna Akcja – Chiny: Hu Jia musi mieć odpowiednią opiekę medyczną

Hu Jia odsiaduje trzy i półletni wyrok więzienia, otrzymany w roku 2008, za -podżeganie do buntu-. Przed uwięzieniem wykryto u niego zapalenie wątroby typu B. 12 kwietnia lekarz w pekińskim szpitalu więzienia miejskiego zadzwonił do matki Hu Jia i powiedział jej, że w kontrolnym badaniu medycznym wykryto guza w wątrobie jej syna. Lekarz wyjaśnił, że jako że choroba ta jest uleczalna, Hu Jia został odesłany z więzienia szpitalnego z powrotem do swojej celi. Jego rodzina poprosiła, aby władze więzienia udostępniły im pełny raport sporządzony z badania, w tym z tomografii komputerowej zleconej przez matkę Hu Jia w celu potwierdzenia diagnozy. Ich prośba została odrzucona.
Rodzina Ju Jia wierzy, że jego stan może być bardziej poważny niż to wynika z opinii lekarza więziennego, oraz że może mieć raka wątroby. Jego żona, Zeng Jinyan, prowadzi dokumentację pogarszającego się stanu zdrowia swojego męża od momentu jego uwięzienia. Lekarze więzienni odkryli w jego jamie brzusznej guza o średnicy około 3 cm. W poprzednim badaniu kontrolnym w szpitalnym więzieniu wykryto u Hu Jia kamienie żółciowe, zmiany chorobowe w wątrobie, oraz powikłania związane z nadciśnieniem z powodu przewlekłego schorzenia wątroby.
Jako że rodzina Hu Jia obawia się, że w więzieniu nie otrzymuje on odpowiedniego leczenia, zaczęła się zwracać z usilnymi prośbami do władz więzienia o zezwolenie na jego zwolnienie warunkowe z powodów medycznych, zgodnie z chińskim prawem. Ich wcześniejsza prośba o takie zwolnienie została odrzucona w roku 20009. Zeng Jinyan złożyła kolejny wniosek w tej sprawie w dniu 7 kwietnia 2010, który został ponownie odrzucony w dniu 12 kwietnia.
PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE LISTÓW w języku chińskim lub w swoim własnym, w których:

  • Wyrażą Państwo swoje poważne obawy związane z tym, że Hu Jia nie otrzymuje odpowiedniej opieki medycznej;
  • Wezwą Pańtwo władze do wydania rodzinie Hu Jia jego dokumentacji medycznej i wyników badań;
  • Wezwą Państwo władze do wydania zgody na warunkowe zwolnienie Hu Jia z więzienia z powodów medycznych, tak aby mógł zostać przebadany przez niezależnego lekarza i otrzymać odpowiednią opiekę medyczną.

PROSIMY O WYSYLANIE APELI PRZED 24 maja 2010 DO NASTEPUJĄCYCH OSÓB:
Dyrektor Biura Zarządu Pekińskiego Więzienia Miejskiego
Zheng Zhenyuan Juzhang
No.4 Lirenjie
Xuanwu district
Beijingshi, 100054
Chińska Republika Ludowa
Email: bj@bjjgj.gov.cn
Nagłówek: Szanowny Panie Dyrektorze
Minister Sprawiedliwości Chińskiej Republiki Ludowej
WU Aiying Buzhang
Sifabu
10 Chaoyangmen Nandajie
Chaoyangqu
Beijingshi 100020
Chińska Republika Ludowa
Faks: +86 10 65292345
Email: pfmaster@legalinfo.gov.cn
Nagłówek: Szanowny Panie Ministrze
Oraz kopie do:
Premier Chińskiej Republiki Ludowej
WEN Jiabao Guojia Zongli
Biuro Generalne Rady Państwowej
2 Fuyoujie
Xichengqu
Beijingshi 100017
Chińska Republika Ludowa
Faks: +86 10 65961109
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
www.chinaembassy.org.pl
Faks: 022 635 42 11
Prosimy o wzięcie pod uwagę utrudnień w ruchu lotniczym, które spowalniają obieg przesyłek międzynarodowych. Jeżeli to możliwe, prosimy o używanie faksów do wysyłania apeli.
INFORMACJE DODATKOWE
Hu Jia został zatrzymany w dniu 27 grudnia 2007 pod zarzutem -podżegania do buntu przeciwko władzy państwowej- na podstawie par. 105 chińskiego Kodeksu Karnego oraz zamknięty w Pekinskim Policyjnym Areszcie Miejskim w prowincji Chaoyang. Jego proces miał miejsce 18 marca i 3 kwietnia 2008 r. W dniu 3 kwietnia 2008 skazany został na dwa i pół roku więzienia za -podburzanie do buntu-.
Przed uwięzieniem Hu Jia, zdiagnozowano u niego zapalenie wątroby typu B, na którą to chorobę przyjmował leki aż do swojego aresztowania. Z powodu ich długoterminowego stosowania, lekarstwa nie były już jednak skuteczne, a w styczniu 2009 odstawił je całkowicie.
Według przepisów prawa chińskiego dotyczących więźniów, Hu Jia kwalifikuje się do zwolnienia warunkowego z powodów medycznych, ponieważ odsiedział już jedną trzecią swego wyroku więzienia, a stan jego zdrowia jest przedmiotem poważnych obaw. Prośby ze strony rodziny Hu Jia o zapewnienie mu pomocy medycznej i badań poza więzieniem, jak również głosy z całego świata o zapewnienie mu odpowiedniej opieki medycznej, były ignorowane przez władze więzienia w latach 2008 i 2009.
tłum. B. Kumanek
PA: 77/10 Indeks: ASA 17/013/2010 Data Wydania: 12 kwiecień 2010
Na zdjęciu: Hu Jia w koszulce ze zdjęciem innego więźnia sumienia, Chena Guangchenga Zobacz tę akcję w innych językach

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2730