Pilna Akcja: CZTERECH AKTYWISTÓW WIĘZIONYCH W IRAKU – Amnesty International

Pilna Akcja: CZTERECH AKTYWISTÓW WIĘZIONYCH W IRAKU

Siedmiu działaczy z organizacji Ayna Haqqi, zatrzymanych 28 maja w Bagdadzie, zostało zwolnionych, jednak czterech zatrzymanych podczas protestów dzień wcześniej pozostaje w areszcie.

W dniu 28 maja, irackie siły bezpieczeństwa zatrzymały co najmniej 11 działaczy z głównego biura lokalnej organizacji pozarządowej Ayna Haqqi (Gdzie jest moje prawo). Czterech spośród aresztowanych osób zostało zwolnionych następnego dnia, niestety pozostałe siedem nadal było przetrzymywanych. W dniu 3 czerwca działacze, którzy byli przetrzymywani również zostali zwolnieni. Według irackich źródeł, są w dobrym stanie zdrowia, zostali zwolnieni bez zarzutów, chociaż Amnesty International nie jest w stanie tego potwierdzić.

Czterech innych aktywistów, którzy zostali zatrzymani 27 maja, Ahmed Alaa al Baghdadi, Jihad Jalil Ibrahim, Muayyad Faisal al-Tayeb i Ali Abdul Khaliq al Jaf, jest nadal przetrzymywanych, nie widzieli się z rodzinami ani nie mieli dostępu do prawników, aczkolwiek źródła w Bagdadzie podają, że odwiedziny rodzin i kontakt z prawnikami będzie dozwolony od 11 czerwca.

Czterej mężczyźni w wieku od 19 do 29, zostali aresztowani w Bagdadzie w dniu 27 maja, tuż przed planowaną demonstracją. Mieli wcześniej zachęcać do udziału, a także brać udział w pokojowych demonstracjach w proteście przeciwko pogarszającej się sytuacji gospodarczej i złych warunków życia w Iraku. Są oskarżani o posiadanie fałszywych dowodów osobistych. Jednakże, Amnesty International obawia się, że ich aresztowanie i zatrzymanie może być bezpośrednio związane z korzystaniem z przysługujących im praw i wolności, w tym wolności wypowiedzi i zgromadzeń czy zaangażowaniem w pokojowe protesty.

PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE APELI w języku arabskim, angielskim lub w Twoim języku ojczystym:

  • Wzywając władze do umożliwienia Alaa Ahmed al Bagdadi, Jihad Jalil Ibrahim, al-Faisal Muayyad Tayeb i Ali Abdul Khaliq natychmiastowego kontaktu z ich rodzinami i prawnikami;
  • Wzywając do natychmiastowego i bezwarunkowego wypuszczenia czterech działaczy, jeśli są oni przetrzymywani jedynie za pokojowe korzystanie z przysługujących im wolności wypowiedzi i prawa do zgromadzeń
  • Wzywając do zagwarantowania, aby ci działacze a także wszyscy inni więźniowie, byli chronieni przed ewentualnymi torturami lub złym traktowaniem i aby osoby odpowiedzialne za tortury, zostały postawione przed sąd;
  • Wzywając do pełnego poszanowania prawa do pokojowych zgromadzeń i wolności słowa w Iraku

PROSIMY O WYSYŁANIE APELI PRZED 15 LIPCA 2011 DO DYPLOMATYCZNYCH PRZEDSTAWICIELI IRAKU W TWOIM KRAJU, NA ADRESY:

Prime Minister and Acting Minister of Defence and Interior
His Excellency Nuri Kamil al-Maliki, Prime Minister
Convention Centre (Qasr al-Ma-aridh)
Baghdad, Iraq
Nagłówek: Your Excellency

Minister of Human Rights
His Excellency Mohammad Shayaa
al-Sudani
Convention Centre (Qasr al-Ma-aridh)
Baghdad, Iraq
Email:  info@humanrights.gov.iq

Nagłówek: Your Excellency
Minister of Justice
Hassan al-Shammari
Convention Centre (Qasr al-Ma-aridh)
Baghdad, Iraq
Nagłówek: Your Excellency

Prosimy także o wysyłanie kopii listów do akredytowanych przedstawicieli dyplomatycznych  w kraju. Skontaktuj się z biurem sekcji, jeżeli wysyłasz list po upłynięciu powyższej daty.

Pierwsza aktualizacja PA 158/11. Dodatkowe informacje:

http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE14/029/2011/en

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Katar: na miesiąc przed mundialem pracownicy-migranci wciąż są wyzyskiwani, ujawnia raport Amnesty International

2316