PILNA AKCJA: Data egzekucji wyznaczona po trzech dekadach w bloku śmierci – Amnesty International

PILNA AKCJA: Data egzekucji wyznaczona po trzech dekadach w bloku śmierci

15 lutego stan Floryda wykona egzekucję skazanego za morderstwo w 1980 roku. 65-letni dziś mężczyzna spędził w bloku śmierci połowę życia.

We wrześniu 1980 Robert Waterhouse, lat 33,  został skazany na śmierć za zamordowanie Debory Kammerer. Nagie ciało ofiary znaleziono 8 miesięcy wcześniej na bagnach w Tampa Bay, na Florydzie. Robert Waterhouse, który przebywał w tym czasie na zwolnieniu warunkowym w związku z innym wyrokiem za zabójstwo w stanie Nowy York  w 1966 roku, został zatrzymany i oskarżony o zamordowanie Kammerer. In 1988 roku Sąd Najwyższy Stanu Floryda nakazał ponowienie procesu (patrz poniżej). Waterhouse został ponownie skazany na śmierć w roku 1990.

W roku 2003 obrońcy Roberta Waterhouse-a złożyli wniosek w sądzie stanowym o przeprowadzenie badań DNA materiału dowodowego związanego ze sprawą. Podczas przesłuchania w roku 2005 ustalono, że materiał dowodowy został zniszczony i nie pozostały żadne przedmioty, które pozwalałyby na analizę DNA. Sędzia stwierdził, że dowody zniszczono nieumyślnie. Kolejny wniosek obrony wskazuje na niekonstytucyjność egzekucji skazanego, który w sposób konsekwentny stwierdza swoją niewinność oraz wniósł o wykonanie potwierdzających jego zeznania testów DNA, niedostępnych podczas oryginalnego procesu, jednak całość materiałów dowodowych została zniszczona w skutek lekkomyślności lub zaniedbań odpowiednich służb. Sąd Najwyższy Stanu Floryda wysłucha argumentów za ewentualnym przyjęciem wniosku w dniu 7 lutego.

Wniosek przedstawia również nowe zeznania mężczyzny, który twierdzi, że w noc morderstwa był obecny w lokalu, z którego, według pracownicy stojącej za barem, kluczowego świadka oskarżenia, Robert Waterhouse wyszedł w towarzystwie Debory Kammerer. W zeznaniu złożonym pod przysięgą 9 stycznia 2012, nowy świadek (zatrudniony w tym samym lokalu) stwierdza, że nie jest możliwe aby osoba stojąca za barem mogła widzieć wychodzących gości. Świadek stwierdza również, że w noc morderstwa widział Roberta Waterhouse-a opuszczającego lokal w towarzystwie dwóch białych mężczyzn, nie zaś ofiary. Świadek opisuje również, jak podczas późniejszego przesłuchania opisał tę sytuację funkcjonariuszom, którzy wydawali się -niezainteresowani-, a następnie oskarżyli go o -chęć pomocy mordercy-. Nowy świadek wyjaśnia również, że zdecydował się zgłosić z zeznaniami po tym, jak 5 stycznia 2012 przeczytał artykuł, w którym opisano scenę wyjścia Waterhouse-a z lokalu w towarzystwie ofiary, co według świadka nie jest prawdą.

Obrońcy Roberta Waterhouse-a powołali się również na przypadek z 2005 roku, w którym Gubernator Stanu Wirginia dokonał zamiany wyroku śmierci Roberta Lovitta. Gubernator zwracał uwagę na zniszczenie przez organy państwowe dowodów biologicznych i innych dowodów z miejsca zbrodni. Podkreślając fakt, że kara śmierci stanowi -najostrzejszą i ostateczną sankcję w rękach państwa- gubernator stwierdził, że system sprawiedliwości -musi zachować całkowitą spójność-, a fakt zniszczenia materiału dowodowego -naruszył zaufanie opinii publicznej do wymiaru sprawiedliwości-.

Prosimy o pilne wysyłanie apeli w języku polskim:

– Podkreślając, że nie zamierzacie Państwo podważać powagi zbrodni ani cierpienia ofiary;
– Wyrażając zaniepokojenie faktem zniszczenia materiału dowodowego i uniemożliwienia analizy DNA
– Zwracając uwagę na fakt, że nowe zeznania podważają wersję głównego świadka oskarżenia;
– Wzywając gubernatora do zamiany kary śmierci Roberta Waterhouse-a.

PROSIMY O WYSYŁANIE APELI NATYCHMIAST, I NIE PÓŹNIEJ NIŻ 15 LUTEGO 2012:

Governor Rick Scott
Office of the Governor
The Capitol
400 S. Monroe St.
Tallahassee
FL 32399-0001
USA

e-mail: Rick.scott@eog.myflorida.com Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Gubernatorze

Prosimy również o wysyłanie apeli do przedstawicieli dyplomatycznych
akredytowanych w naszym kraju:

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki
Aleje Ujazdowskie 29/31, 00-540
Warszawa
Ambasador USA Lee A. Feinstein
Email: publicwrw@state.gov
Fax: + (48) (22) 627 47 34, + (48) (22) 504 20 88

Wysyłając apele po wskazanej dacie prosimy skontaktować się najpierw z
polską sekcją Amnesty International.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

2149