PILNA AKCJA: Domagamy się natychmiastowego uwolnienia dziennikarzy w Słowiańsku – Amnesty International

PILNA AKCJA: Domagamy się natychmiastowego uwolnienia dziennikarzy w Słowiańsku

Co najmniej dwóch dziennikarzy, którzy zaginęli na wschodzie Ukrainy jest najprawdopodobniej przetrzymywanych przez uzbrojonych przeciwników rządu protestujących w Słowiańsku. Inny uwolniony niedawno dziennikarz, opisując sytuację pozostałych więźniów wyrażał poważne obawy o ich bezpieczeństwo.<br /> <br />

[28.05.2014] Najnowsze informacje: Kolejny uwolniony dziennikarz, Sierhij Szapował, jest już w domu z rodziną. Sierhij spędził trzy tygodnie w celi, gdzie żywność i wodę otrzymywał jedynie sporadycznie. Okresy, gdy był pozbawiony wody trwały dłużej niż dobę. “Kiedy prosiłem o wodę, lżyli mnie. Gdyby trwało to dłużej, rzuciłbym się z okna.” Przekazał również Amnesty International, że bezpośrednio po zatrzymaniu poddany był torturom. Członkowie samoobrony i milicji bili go i razili prądem. Sierhij Szapował został uwolniony dzięki wstawiennictwu lokalnego biznesmena, Wiktora Miedwiedczuka, który jednak stweirdza, że Sierhij miał dużo szczęścia. Nadal więzieni są Pawło Jurow, Denis Griszczuk oraz Igor Oprija.

[14.05.2014] Jurij Leljawskij potwierdzil za pośrednictwem Radia Wolna Europa, że jest już na wolności. Dokładne okoliczności jego uwolneinia nie są znane, potwierdził natomiast że był przetrzymywany w podziemiach siedziby służb bezpieczeństwa w Słowiańsku. W więzieniu nadal przebywają: dziennikarz Sierhij Szapował; producent teatralny Pawło Jurow i jego współpracownik Denis Griszczuk oraz student z Kijowa, Igor Opryja.

W czasie gdy na Ukrainie nasilają się protesty, na terenach kontrolowanych przez grupy antyrządowe na wschodzie kraju uwięzionych zostało między innymi wielu dziennikarzy. Jurij Leljawskij, dziennikarz lwowskiej telewizji Vik TV, w rozmowie telefonicznej 25 kwietnia o godz. 20.00 poinformował swojego znajomego, że został zatrzymany przez uzbrojoną grupę antyrządową w Słowiańsku. Po tej rozmowie kontakt z nim nie był już możliwy. Sierhij Szapował, dziennikarz redakcji Volyn Post, ostatni raz kontaktował się z rodziną 26 kwietnia. Możliwe jest również, że ta sama grupa zbrojna uwięziła w Słowiańsku inne osoby.

W reakcji na usunięcie ze stanowiska Prezydenta Wiktora Janukowycza w lutym 2014, protestujący w rosyjskojęzycznych rejonach wschodniej Ukrainy odmawiając uznania władz przejściowych w Kijowie przejęli kontrolę nad administracją lokalną, między innymi w miejscowościach Słowiańsk, Kramatorsk oraz Mariupol. Dnia 7 kwietnia w największym mieście regionu, Doniecku, uzbrojeni demonstranci ogłosili utworzenie “Donieckiej Republiki Ludowej”, do której należy również Słowiańsk. 

Dnia 9 maja Amnesty International przeprowadziła rozmowę telefoniczną z rzeczniczką Wjaczesława Ponomariewa, samozwańczego “Ludowego Mera” Słowiańska. Twierdziła ona, że uwięzione osoby nie są zakładnikami, lecz zostały zatrzymane “pod zarzutem szpiegostwa”, a dalsze kroki jakie zostaną podjęte przeciwko nim są kwestią otwartą.

Prosimy o przesyłanie załączonego apelu w języku rosyjskim, ukraińskim, angielskim oraz/lub własnym do dnia 23 czerwca 2014 na podane poniżej adresy mailowe pochodzące ze strony internetowej “Donieckiej Republiki Ludowej” (http://donetsk-gov.su):

“Doniecka Republika Ludowa”:

hunta.resist@gmail.com

abvgdasm@gmail.com

Z kopią na adres:
Waleria Lutkowska
Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka Parlamentu Ukrainy
Institutska Str. 21/8,
01008 Kijów
Ukraina
Tel: +380 44 253 2091
Fax: +380 44 226 3427
Email: lutkovska@ombudsman.gov.ua
hotline@ombudsman.gov.ua


Przykładowy tekst apelu do pobrania u dołu strony.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1495