PILNA AKCJA: DZIENNIKARKA BRONIĄCA PRAW CZŁOWIEKA W NIEBEZPIECZEŃSTWIE – Amnesty International

PILNA AKCJA: DZIENNIKARKA BRONIĄCA PRAW CZŁOWIEKA W NIEBEZPIECZEŃSTWIE

Lydia Cacho, dziennikarka i działaczka na rzecz praw człowieka mieszkająca w Cancún, w stanie Quintana Roo w południowo-wschodnim Meksyku, otrzymuje kolejne telefony i wiadomości e-mail z groźbami śmierci. Istnieją poważne obawy co do jej bezpieczeństwa.

14 czerwca na konto Fundacji Lydii Cacho z siedzibą w Hiszpanii (Fundación Lydia Cacho) przyszedł e-mail, w którym grożono kobiecie śmiercią. 17 czerwca otrzymała ostatnie ostrzeżenie, aby “siedziała cicho” albo zginie. Kilkakrotnie złożyła skargę na komisariatach policji w Meksyku (Dirección General de la Polícia) i Hiszpanii (Guardia Civil).

Szykanowanie zaczęło się w 2005 r. po opublikowaniu książki, w której Lydia Cacho zdemaskowała grupę przestępczą zajmującą się dziecięcą pornografią rzekomo działającą za pozwoleniem polityków i ludzi biznesu ze stanów Quintana de Roo i Puebla. W wyniku spraw o zniesławienie wniesionych przeciwko Lydii Cacho oraz nieregularnych postępowań sądowych, w grudniu 2006 została tymczasowo zatrzymana i szykanowana. Opublikowane później w mediach nagrania rozmów telefonicznych sugerowały, że wysocy urzędnicy państwowi stanu Puebla są zamieszani w jej. Lydia Cacho otrzymywała przez kolejne lata groźby, często odwet jako efekt jej pracy dziennikarskiej oraz działania na rzecz ochrony praw człowieka w schronisku dla kobiet w Cancún.

W 2009 r. IAHRC – Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka, wystąpiła do meksykańskiego rządu o zapewnienie środków ochrony dla Lydii Cacho. W 2010 r. Lydia Cacho wydała kolejną książkę, w której odkryła kulisy przemytu kobiet i dziewcząt i ujawniła nazwiska osób rzekomo związanych z siatkami grupami przestępczymi.

Prosimy o bezzwłoczne pisanie listów w języku hiszpańskim lub ojczystym:

– Wyrażających obawę o bezpieczeństwo Lydii Cacho oraz wzywających rząd meksykański do zagwarantowania jej bezpieczeństwa.

– Przekonujących władze, aby zapewniły Lydii Cacho skuteczne środki ochrony zgodnie z jej życzeniami i wymaganiami Międzyamerykańskiej Komisji Praw Człowieka.

– Wzywających władze do przeprowadzenie w najbliższym czasie pełnego i bezstronnego dochodzenia w sprawie anonimowych gróźb i zastraszania Lydii Cacho oraz oddania w ręce sprawiedliwości osób odpowiedzialnych.

PROSIMY O PRZESYŁANIE APELI DO 15 SIERPNIA 2011 DO:

Minister Spraw Wewnętrznych
Lic. José Francisco Blake Mora
Secretario de Gobernación
Bucareli 99, 1er. Piso, Col. Juárez
Delegación Cuauhtemoc
Meksyk DF, CP 06600
Fax: +52 55 50933414 (system głosowy poprosi o rozszerzenie: wybierz 32356)
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Pani Ministrze

Prokurator Generalny Republiki Meksyku
Marisela Morales Ibá-ez
Procuradora General de Justicia de la República, Av. Paseo de la reforma 211 – 213, Col. Cuahtemoc,Del. Cuahtemoc, México D.F.,MEXICO
Fax: +52 55 5346 0908
Email: mmoralesi@pgr.gob.mx
Zwrot grzecznościowy: Szanowna Pani Prokurator Generalny

Kopie na adres:

Fundacja Lydii Cacho
Fundación Lydia Cacho
C/ Gravina 13. 1- Izquierda
Madrid
Madrid
28004
Espa-a
Fax: +34 91 521 63 94
Email: info@fundacionlydiacacho.org

Prosimy także o wysłanie kopii do reprezentantów dyplomatycznych akredytowanych w Twoim kraju.

Ambasada Meksyku w Polsce
Al. Jerozolimskie 123A piętro 20
02-017 Warszawa
Tel. +48 22 646 88 00
Fax. +48 22 646 42 22
E-mail: embamex@embamex.pl

DODATKOWE INFORMACJE

Dziennikarze i pracownicy mediów w Meksyku podejmują, w związku z wykonywaną pracą, ogromne ryzyko są bowiem narażeni na ataki. Według danych Narodowej Komisji Praw Człowieka od roku 2000 zginęło przynajmniej 70 dziennikarzy, a miejsca pobytu kolejnych 13 porwanych osób pozostają nieznane. Szczególnie narażone na ataki i groźby są osoby składające doniesienia lub przygotowujące reportaże związane z korupcją i działalnością przestępczą. W większości przypadków sprawcy nie stają przed sądem, co sprzyja klimatowi bezkarności.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

2291