Pilna Akcja: Indie – dwóch liderów społeczności Dongria Kondh uprowadzonych – Amnesty International

Pilna Akcja: Indie – dwóch liderów społeczności Dongria Kondh uprowadzonych

AKTUALIZACJA 13 sierpnia: Obaj liderzy Dongria Kondh zostali już zwolnieni. Prosimy o zaprzestanie wysyłania apeli. Więcej]

Po zwolnieniu Sana Sikaka powiedział dziennikarzom, że zatrzymano go wraz z Lado Sikaką w miejscowości Izrupa na zboczu Niyamgiri, kiedy wraz z grupą aktywistów udawali się mikrobusem na pociąg do Dehli.
Około 15 nieumundurowanych mężczyzn, uzbrojonych w broń automatyczną, zaparkowało dwa samochody w pobliżu i ukryło się w lesie. Otoczyli Lado i Sanę i powiedzieli, że ich zabierają. Zastraszyli też innych aktywistów, zabrali im telefony i klucze od mikrobusu i zmusili do pójścia pieszo do Lanjigarh, najbliższego miasta. Następnie nieumundurowani mężczyźni razem z Lado i Saną wsiedli do samochodów i odbyli długą podróż do sąsiedniego okręgu Rayagada, z kilkoma przystankami po drodze. Kiedy dojechali do miasta Bijepur, Sana został wyrzucony z samochodu. Był on zmuszony podjąć długą podróż powrotną do Niyamgiri. Wydaje się, że Lado Sikaka został zabrany do miasta Rayagada i tam jest przetrzymywany.
Lado Sikaka i Sana Sikaka wspólnie prowadzą kampanię przeciwko budowie kopalni boksytów na wzgórzach Niyamgiri, w stanie Orisa na wschodzie Indii. Badania przeprowadzone przez Amnesty International wskazują, że proponowana kopalnia boksytów, która ma być ulokowana w tradycyjnych miejscach zamieszkiwania, a także miejscach świętych dla Dongria Kondh, najprawdopodobniej spowoduje pogwałcenie ich praw do zdrowia, dostępu do wody i żywności, a także zachowania swojej kultury i tożsamości. Spółka Vedanta Resources oczekuje, że projekt budowy kopalni uzyska w najbliższych tygodniach zgodę indyjskiego Ministerstwa Środowiska i Lasów.
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli po angielsku lub w swoim własnym języku.

  • Wyraź swoje zaniepokojenie porwaniem Lado Sikaka i wezwij władze Indii i Orisy do podjęcia wszelkich potrzebnych kroków w celu jego uwolnienia.
  • Wezwij władze Indii i Orisy do rozpoczęcia śledztwa w sprawie porwania dwóch liderów społeczności Dongria Kondh, zgodnie z zobowiązaniami Indii wynikającymi z międzynarodowego prawa praw człowieka.

Prosimy o wysyłanie listów nie później niż 21 września. Pisz na adresy:
Chief Minister of Orissa
Naveen Patnaik
State Secretariat
Sachivalaya Marg,
Bhubaneshwar,
Orissa 750 001,India
Tel +91 674 2536682
Fax +91 674 2390562
cmo@nic.in; cmo@ori.nic.in
Zwrot grzecznościowy: Dear Chief Minister/Szanowny Panie Ministrze
Minister Spraw Wewnętrznych
Minister of Home Affairs
P Chidambaram
Government of India
104, North Block
New Delhi 110 001, India
Tel +91 11 2309 2462
Tel +91 11 2301 7256
E-mail hm@nic.in
Fax +91 11 2309 4221
Zwrot grzecznościowy: Dear Home Minister/Szanowny Panie Ministrze
Apele można wysyłać za pośrednictwem indyjskiej ambasady w Warszawie:
Ambasada Republiki Indii
ul. Rejtana 15 m. 2-7, 02-516 Warszawa
tel. (22) 849 58 00, 849 62 57, 849 68 50
fax (22) 849 67 05, 849 85 05
e-mail: goi@indem.it.pl, hoc.warsaw@mea.gov.in
Internet: www.indianembassy.pl Możesz również podpisać petycję do Ministra Środowiska i Lasów ws. powstrzymania ekspansji koncernu Vedanta Resources w Orisie
Tło sprawy:
Społeczność Dongria Kondh od lat protestuje przeciwko proponowanej kopalni boksytów. W lipcu 2010 członkowie tej społeczności, w tym dwóch uprowadzonych liderów, złożyło zeznania przez komitetem ekspertów powołanym przez Ministerstwo Środowiska i Lasów w celu oceny decyzji władz lokalnych, która odrzuca postulaty Dongria Kondh dotyczące wspólnych zasobów w Niyamgiri. Zdecydowali się oni zeznawać mimo przypadków zastraszania ich przez prywatną milicję, która pojawiła się w Lakpaddar razem z orisyjską policją i Centralnymi Rezerwami Policji (CRPF), zaangażowanymi w operacje przeciwko bojówkom zakazanej maoistycznej Komunistycznej Partii Indii. Więcej informacji Przeczytaj tę Pilną Akcję po angielsku Bianka Jagger o sytuacji w Orisie

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2621