Amnesty International podkreśliła, że kara śmierci stanowi ostateczne złamanie praw człowieka i niezależnie od powagi przestępstwa nie powinna być stosowana.
Tariq Aziz, poprzedni Minister Spraw Zagranicznych i Wicepremier Iraku pod rządami Saddama Hussajna został skazany na śmierć 26 października przez Najwyższy Iracki Sąd Karny (SITC). Wraz z nim skazany został także Sadoun Shakir, były Minister Spraw Wewnętrznych i Abed Hamoud, niegdysiejszy prywatny sekretarz Saddama Hussaina.
Trzej mężczyźni otrzymali wyroki za udział w zabójstwach aktywistów opozycyjnej partii politycznej. Skazani działali z ramienia Saddama Hussajna. Zaprzeczają oni postawionym im zarzutom.
Jeśli po apelacji wyroki zostaną zatwierdzone, egzekucje z dużym prawdopodobieństwem odbędą sie w przeciągu następnych 30 dni.
Orzeczenie sądu zostało skrytykowane przez prawnika reprezentującego Aziza w poprzednich procesach. Adwokat Aziza uważa, ze okoliczności wydania wyroku maja podłoże polityczne. Wyrok ma odwrócić uwagę opinii publicznej od niedawno ujawnionych przez Wikileaks informacji dotyczących tortur, bezprawnych zabójstw i innych poważnych naruszeń praw człowieka popełnionych przez służby bezpieczeństwa obecnego rządu Iraku.
Tariq Aziz pozostawał w więzieniu od momentu poddania się siłom Stanów Zjednoczonych. Było to krótko po inwazji przeprowadzonej przez Stany Zjednoczone w roku 2003, która zakończyła okres sprawowania władzy przez Saddama Hussajna w Iraku.
W poprzednich procesach przed Sądem Karnym Aziz otrzymał wyrok 15 lat więzienia w związku z egzekucjami kupców dokonanymi w roku 1992. Azizowi zasądzono także siedem lat pozbawienia wolności w związku z przymusowymi wysiedleniami licznej grupy kurdyjskiej mniejszości etnicznej.
Amnesty International poprzednio zakwestionowała rzetelność status procesów przeprowadzanych przez SITC, który powołany został w celu osądzenia Saddama Hussajna oraz innych oskarżonych o odpowiedzialność za zbrodnie popełnione w czasie jego rządów. SITC nie był niezależny od politycznych interwencji.
Kara śmierci została zawieszona na pewien czas po inwazji na Irak , ale przywrócono ją w sierpniu 2004 roku. Od tamtego momentu setki ludzi zostało skazanych na śmierć i wielu zostało straconych.
Amnesty International uważa, że kara śmierci stanowi pogwałcenie prawa do życia i stanowi ostateczną formę okrutnego, nieludzkiego i hańbiącego traktowania.
W wywiadzie dla telewizji France 24 prezydent Jalal Talalabani stwierdził, że nigdy nie zaakceptuje egzekucji Aziza z racji jego wieku i faktu, że jest on chrześcijaninem, ale nie odniósł się do dwóch pozostałych skazanych. BBC donosi, że do niewykonywania egzekucji na Tariqu Azizie wezwała Unia Europejska, Rosja i Watykan.
Prosimy o bezzwłoczne pisanie listów w języku angielskim, arabskim lub własnym, a w nich:
- domagać się, aby wyroki śmierci nałożone na Tariqa Aziza, Sadouna Shakira i Abed Hamouda zostały złagodzone, jeśli zostaną zatwierdzone przez sąd apelacyjny
- wyrażać akceptacje dla prawa rządów do stawiania przed obliczem sprawiedliwości ludzi odpowiedzialnych za ciężkie zbrodnie, podkreślając jednocześnie, że kara śmierci stanowi pogwałcenie prawa do życia i stanowi ostateczną formę okrutnej, nieludzkiej i hańbiącej kary.
- domagając się od władz złagodzenia wszystkich wyroków śmierci i ogłoszenia moratorium w sprawie egzekucji
Prosimy o wysyłanie apeli nie później niż 8 grudnia 2010 na adresy:
Prezydent
Jego Ekscelencja Jalal Talabanikh Hamad Prezydent Republiki Iraku
Q a s r a l – M a a r i d h
Bagdad, Irak
Forma grzecznościowa: Wasza Ekscelencjo
Premier
Jego Ekscelencja Premier Nuri Kamil al-Maliki
Q a s r a l – M a a r i d h
Bagdad, Irak
Forma grzecznościowa: Wasza Ekscelencjo
Oraz kopie na adres:
Minister Spraw Zagranicznych
Jego Ekscelencja Hoshyar Zebari
Minister Spraw Zagranicznych
Q a s r a l – M a a r i d h
Bagdad, Irak
Prosimy również o wysyłanie kopii listów na adres ambasady Iraku w Polsce:
Ambasada Iraku
ul. Dąbrowiecka 9A
03-932 Warszawa
Prosimy o skontaktowanie się z biurem AI w przypadku wysyłania apeli po 8 grudnia.
Kontekst wydarzeń:
Tarik Aziz, członek chrześcijańskiej mniejszości Iraku, był znany na arenie międzynarodowej jako irakijski Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Saddama Hussajna.
Rząd George’a Busha w Stanach Zjednoczonych nadał Azizowi status jednego z -najbardziej poszukiwanych-, który to status obowiązywał zarówno podczas inwazji na Irak pod dowództwem USA jak i po jej zakończeniu. Inwazja obaliła rząd Saddama Hussajna w 2003 roku i doprowadziła ostatecznie do schwytania byłego dyktatora, którego następnie osądził i stracił SITC.
Tariq Aziz oddał się w ręce sił Stanów Zjednoczonych wkrótce po rozpoczęciu inwazji i przetrzymywany był następnie w rękach sił amerykańskich przez kilka lat przed jego przekazaniem władzom Iraku. Władze wytoczyły mu proces przed SITC za domniemane zbrodnie popełnione w czasie rządów Saddama Hussajna.
W dwóch poprzednich procesach Aziz został skazany na 15 lat więzienia i 7 lat więzienia w związku z egzekucją handlarzy w 1992 i przymusowymi przesiedleniami członków kurdyjskiej mniejszości, którym towarzyszyły poważne pogwałcenia praw człowieka.
Podczas pobytu w areszcie Aziz doznał wylewu. Stan jego zdrowia jest bardzo słaby.
U A : 2 2 5 / 1 0 I n d e x : M D E 1 4 / 0 1 6 / 2 0 1 0 Data wydania: 28 października 2010
tłum. A. Kwiecień