PILNA AKCJA MEKSYK: Lydia Cacho Ribeiro w niebezpieczeństwie. – Amnesty International

PILNA AKCJA MEKSYK: Lydia Cacho Ribeiro w niebezpieczeństwie.

Widziano też dwóch mężczyzn obserwujących biuro organizacji, w której Lydia pracuje (Centro Integral de Atención a las Mujeres). Kobieta doniosła o tym lokalnym władzom, podając numery rejestracyjne obu samochodów, okazały się jednak fałszywe. W dodatku od lutego na jej bloga (www.lydiacacho.net) wysłano kilkanaście pogróżek, m.in. taką: -Droga Lidio Cacho, przygotuj się na to, że poderżniemy ci gardło, a twoja śliczna główka znajdzie się przed twoim domem; zobaczmy na ile ci starczy odwagi- (Mi estimada lidia cacho preparate que pronto apareceras degollada, tu cabeza tan bonita afuera de tu departamento aver sie ers tan valiente).
Lydia już wcześniej była nękana i otrzymywała groźby, a w grudniu 2005 r. została nawet arbitralnie aresztowana. Wszystko to wiązało się z wydaniem książki Los Demonios del Edén (Demony Edenu), w której Lydia oskarżyła wielu wpływowych biznesmenów o związki z siatką handlu dziećmi i dziecięcą pornografią. Wskutek tej publikacji jeden z nich został aresztowany i oczekuje na proces w więzieniu.
W grudniu 2005 r. aresztowano jednak także Lydię – pod zarzutem zniesławienia. Po zatrzymaniu w Cancún przewożono ją do Puebla City. W trakcie 20-godzinnej podróży funkcjonariusze policji grozili, że ją zgwałcą, będą ją maltretować i doprowadzą do jej -zniknięcia-. W Puebla City zwolniono ją za kaucją już po kilku godzinach. Ostatecznie uwolniono ją od wszelkich zarzutów.
W maju 2007 r., kilka dni po tym, jak Lydia zeznawała na procesie jednego z biznesmenów opisanych w książce, ktoś majstrował przy jej samochodzie próbując spowodować śmiertelny wypadek. Od tamtej pory od czasu do czasu dziennikarka otrzymywała policyjną ochronę w odpowiedzi na groźby.
W listopadzie 2007 r., w orzeczeniu, które wzburzyło opinię publiczną, Sąd Najwyższy Meksyku stwierdził, że pomimo pewnych -nieprawidłowości- w trakcie zatrzymania Lydii dwa lata wcześniej, dziennikarki nie można uznać za ofiarę poważnego naruszenia praw człowieka. W marcu 2009 r. Narodowa Komisja Praw Człowieka stwierdziła jednak, że Lydia doświadczyła fizycznego i psychicznego znęcania się z rąk policjantów, którzy ją zatrzymali.
W 2007 r. Amnesty International USA przyznało Lydii Nagrodę im. Ginetty Sagan za Walkę o Prawa Kobiet i Dzieci (Ginetta Sagan Award for Women’s and Children’s Rights). Rok później otrzymała Światową Nagrodę UNESCO im. Guillermo Cano za Wkład na rzecz Wolności Prasy (UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize).
TŁO WYDARZEŃ
Dziennikarze i inni pracownicy mediów w Meksyku są poważnie narażeni na ataki lub nawet śmierć z powodu swojej pracy. Narodowa Komisja Praw Człowieka ogłosiła w maju 2009 r., że od 2000 r. zarejestrowano 50 przypadków morderstw na dziennikarzach. Dalszych siedmiu zaginęło i uznaje się ich za zmarłych. W zeszłym miesiącu odnaleziono zwłoki dwóch dziennikarzy. Odpowiedzialność za większość z tych zbrodni przypisuje się zorganizowanej przestępczości, ale sprawców z reguły nie udaje się wykryć i postawić przed sądem.
ZALECANE DZIAŁANIA
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli po hiszpańsku, angielsku lub w swoim języku ojczystym, w których własnymi słowami:
– wezwą Państwo władze do ponownej oceny, czy Lydia Cacho Ribeiro jest chroniona w wystarczający sposób i zapewnienia jej takiej ochrony, która (w zgodzie z jej życzeniami) zagwarantuje jej realne bezpieczeństwo;
– zaapelują Państwo o pełne, bezstronne i natychmiastowe śledztwo w sprawie gróźb, które Lydia Cacho Ribeiro otrzymała na swoim blogu.
ADRESACI APELI
Sekretarz Spraw Wewnętrznych / Secretario de Gobernación / Secretary of the Interior
Lic. Fernando Francisco Gómez-Mont Urueta
Secretaría de Gobernación
Bucareli 99, 1er. piso,
Col. Juárez, Del. Cuauhtémoc,
México D.F., C.P.06600, MEKSYK
Fax:   +52 55 5093 3414
E-mail:  secretario@segob.gob.mxNagłówek: Szanowny Panie Sekretarzu / Se-or Secretario / Dear Secretary
Prokurator Generalny Republiki / Procurador General de la República / Attorney General of the Republic
Lic. Eduardo Medina-Mora Icaza
Procuraduría General de la República
Av. Paseo de la Reforma n- 211-213, Piso 16
Col. Cuauhtémoc, Delegación Cuauhtémoc
México D.F., C.P. 06500, MEKSYK  
Fax:  +52 55 5346 0908
Nagłówek: Szanowny Panie Prokuratorze Generalny / Se-or Procurador General / Dear Attorney General
KOPIE DO
Organizacja praw człowieka
ARTICLE 19 Mexico
Medellín 33 Col. Roma
México D.F. 06140, Méxicomexico@article19.org Ambasada Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
ul. Starościńska 1 B, m. 4-5, 02-516 Warszawa
Faks: 022 646 42 22
Email: embamex@ikp.pl Prosimy o wysyłanie apeli najpóźniej do 17 lipca.
Pilna Akcja Nr 137/09
AI Index: AMR 41/028/2009
Tłumaczenie: Aleksandra Szkudłapska
Korekta i redakcja: Marcin Natorski

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3038