PILNA AKCJA: MIGRANCI ZAGROŻENI MASOWYMI PORWANIAMI – Amnesty International

PILNA AKCJA: MIGRANCI ZAGROŻENI MASOWYMI PORWANIAMI

Życie pracowników schroniska w Tenosique w stanie Tabasco, południowy Meksyk, oraz przebywających tam migrantów jest zagrożone. 6 lipca, po otrzymaniu gróźb porwania, migranci zmuszeni byli uciec ze schroniska.

5 lipca młody człowiek twierdzący, że pochodzi z Hondurasu, pojawił się w schronisku dla imigrantów “72” (“La 72” Hogar Refugio para Personas Imigrantes) w Tenosique, w stanie Tabasco. Mężczyzna zapytał imigrantów przebywających w schronisku o ich liczbę, kto jest kierownikiem schroniska oraz kto posiada klucze do schroniska. Migranci nie odpowiedzieli na pytania mężczyzny. Po zadaniu tych pytań, młody mężczyzna poprosił osobę kierującą schroniskiem o podwiezienie do lokalnego Urzędu Imigracyjnego, twierdząc, że chce oddać się w ręce służb imigracyjnych i zostać deportowany z powrotem do swojego kraju. W drodze do Urzędu Imigracyjnego, mężczyzna powiedział pracownikowi schroniska, że migranci przebywający w schronisku zostaną porwani w nocy a następnie zeskoczył z motocykla, na którym jechali, i uciekł.

We wczesnych godzinach rannych 6 lipca, trzy furgonetki zaparkowały przed schroniskiem. Kilka osób wysiadło z furgonetek i bezskutecznie próbowało wejść do schroniska napierając na drzwi wejściowe. Migranci przebywający w schronisku uciekli tylnymi drzwiami i przeskoczyli przez ogrodzenie z tyłu schroniska.

Prosimy o wysyłanie apeli w języku hiszpański lub we własnym języku ojczystym, w których:

– wzywają Państwo władze do podjęcia natychmiastowej ochrony schroniska dla migrantów w Tenosique w celu zagwarantowania bezpieczeństwa pracownikom i imigrantom w schronisku;

– wzywają Państwo władze do zbadania ataków, gróźb i prób zastraszenia migrantów oraz pracowników prowadzących schronisko oraz wzywają Państwo o postawienie osób odpowiedzialnych za te działania przed sądem.

– wzywają Państwo Ministra Spraw Wewnętrznych do wdrożenia planu działań mającego na celu ochronę praw migrantów w drodze, w tym również do efektywnego przeprowadzenia dochodzenia i ścigania osób odpowiedzialnych za ten proceder, do ochrony zagrożonych imigrantów oraz do gromadzenia i publikowania ogólnokrajowych danych na temat tego procederu.

APELE PROSZĘ WYSYŁAĆ DO 19 SIERPNIA 2011 ROKU DO:

Ministra Spraw Wewnętrznych
Lic. José Francisco Blake Mora
Secretario de Gobernación
Bucareli 99, 1er. Piso, Col. Juárez
Delegación Cuauhtemoc
México DF, CP 06600
Fax: +52 55 50933414 (głosowa prośba o wybranie numeru wewnętrznego: proszę wybrać 32356)
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Ministrze

Gubernatora stanu Tabasco
Lic. Javier Duarte de Ochoa
Palacio de Gobierno,
Av. Enriquez S/N, Col. Centro,
CP 91000,
Xalapa, Veracruz, México.
Fax: +52 228 8418818
Email: javierduarte@veracruz.gob.mx
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Gubernatorze

Kopie do:
“La 72” Hogar Refugio para Personas Imigrantes
Calle S/N, Colonia Estación Nueva,
Tenosique, Tabasco
México

Proszę również wysyłać kopie do przedstawicieli dyplomatycznych akredytowanych w Państwa kraju.

Proszę skontaktować się z biurem sekcji w przypadku wysyłania apeli po powyższej dacie.

DODATKOWE INFORMACJE

Każdego roku setki tysięcy nielegalnych imigrantów (bez oficjalnych dokumentów podróżnych) próbuje przedostać się przez Meksyk z Ameryki Środkowej i Południowej do USA. Wielu z nich zostaje zatrzymanych przez meksykańskie służby imigracyjne i odesłanych do swoich krajów pochodzenia. Amnesty International ostatnio odwiedziło Meksyk w celu zbadania raportów na temat naruszeń praw człowieka w odniesieniu do tych osób. W trakcie wizyty Amnesty International stwierdziło, że wiele z tych osób zostało porwanych przez gangi, często za przyzwoleniem lokalnych urzędników. Bezkarność tych działań wobec imigrantów, którzy są wyjątkowo bezbronni, doprowadziła do natężenia procederu, pomimo zapewnień rządu o respektowaniu praw imigrantów.

Według raportu opracowanego przez Meksykańską Państwową Komisję ds. Praw Człowieka, w okresie sześciu miesięcy w 2010 roku w Meksyku zostało porwanych ponad 11 000 nielegalnych imigrantów.

Amnesty International nakręciło ostatnio film dokumentujący trudną sytuację imigrantów z Ameryki Środkowej podróżujących przez Meksyk, który mogą Państwo obejrzeć tutaj: www.youtube.com/invisiblesfilms

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

2275